Norah Jones – Day Breaks (2016)

norah-jones-day-breaks-2016

Son albümü Little Broken Hearts yayınlanalı dört sene geçmiş ama ben albümü alışımı, dinleyişimi dün gibi hatırlıyorum. Yıllardır Norah Jones’un tüm şarkılarını o kadar çok seviyor ve dinliyorum ki, hiç yeni albümü ne zaman çıkacak diye düşünmüyorum; aslında şu ana kadar söylemiş olduğu her parçanın, yeryüzüne fazlasıyla yetebileceğine inanıyorum. Bu yüzden albümlerini yalnızca haberini aldığım zaman büyük bir sevinçle karşılıyorum. Haberini alıp sevindiğim ilk albüm The Fall‘dan beri de her albümünü bu blogda paylaştım sanırım.

Dört yıllık aranın ardından gelecek yeni albümü Day Breaks, 7 Ekim 2016’da yayınlanacakmış. 12 parçadan oluşan albümde 9 yeni şarkının yanı sıra Horace SilverNeil Young ve Duke Ellington‘dan seçtiği 3 cover yer alıyor. Her ne kadar ilk defa bir albüm kapağını beğenmemiş olsam da, albümden şu ana kadar yayınlamış olduğu iki parçaya (Carry On ve Flipside) da bayıldım. Continue reading »

Fires of Rome – You Kingdom You

Fires of Rome – You Kingdom You

Fires of Rome, 2009 yılında çıkardıkları You Kingdom You ‎albümüyle büyük bir çıkış yakalamış, Amerikalı harika bir grup. Bundan fazlası yok. Harika bir çıkış yakalasalar da, devamı gelmemiş. Zirveyi yakaladıklarında, zirvede bırakmak istemişler sanırım. Grup hakkında epey bir bakınsam da elle tutulur bir bilgi bulamadım. Albüm sonrasındaki tek çalışmaları, albümde yer alan Set In Stone isimli parçaya remix yapmak ve Youtube’da paylaşmak olmuş. Gruba ait bir internet sitesi ne yazık ki yok, yalnızca bir Myspace sayfası mevcut ama o da uzun süredir kullanılmıyor. Bu adamlar kimdir bilmiyorum ama, umarım yaptıkları müziğe devam ediyorlardır. Continue reading »

Kimbra – The Golden Echo (2014)

Kimbra – The Golden Echo (2014)

Kimbra‘nın 2011 yılında çıkardığı harika albümü Vows‘un ardından merakla beklenen ikinci albümü The Golden Echo 19 Ağustos’ta yayınlandı. Albümde yer alan ve yıl içerisinde yayınlanan iki singleı, 90′s Music ve Miracle‘ı pek beğenmediğim için albümden büyük bir beklentim yoktu ancak albümün tamamını dinlediğimde, “bu kadın alternatif müzikte harikalar yaratıyor” dedim. Continue reading »

Avenged Sevenfold – Nightmare (2010)

Avenged Sevenfold – Nightmare (2010)

2000′li yılların başlamasıyla, kaliteli grupların azaldığını düşünenlerden birisi de benim. Son yıllarda adını duyurmayı başaran çok sayıda yeni grup olsa da, beğendiğim ve takip ettiğim grupların sayısı iki elimin parmaklarıyla sınırlıdır. Nightmare, sevdiğim ve takip ettiğim bu sınırlı sayıdaki gruplardan birisinin, Avenged Sevenfold‘un 2010 yılında çıkardığı, hem müziğiyle, hem sözleriyle, hem de albüm kapağı ile oldukça sevdiğim bir albüm. Continue reading »

Rise Up – Color of Peace

Rise Up – Color of Peace

Rise Up – Color of Peace, 12 ülkeden 12 sanatçının Fethullah Gülen’in şiirlerini besteleyerek seslendirdiği bir albüm. Geçtiğimiz ay raflarda yerini alan albümü çıktığında dinlemiş ve çok beğenmiştim. Dünya barışın temsil eden, İsrailli ve Filistinli bir sanatçıyı bile bir araya getiren bu harika albümü burada da paylaşmak istedim.

Yukarıdaki parça, Almanya’dan The Good Morning Diary‘nin Fethullah Gülen’in Kalk Yiğidim isimli şiirinden bestelediği ve seslendirdiği, albüme adını veren bir numaralı parça Rise Up oluyor. Albüm hakkında ayrıntılı bilgi isterseniz şuradaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.