Alexandre Desplat – The Shape of Water (Soundtrack Album)

Besteci Alexandre Desplat‘a dokuzuncu Oscar adaylığını kazandıran The Shape of Water‘ın soundtrack albümü, kalitesiyle ün salmış Decca stüdyolarında kaydedilmiş. Hem besteleriyle hem de seçkileriyle başarılı bulduğum albümün en dikkat çekici yönü, Soğuk Savaş yıllarının önemli duygusal parçalarından bazılarını içermesi ki, bu parçalar filmin arka plan temasını çok başarılı bir şekilde tamamlıyor.

Glenn Miller‘ın I Know Why’ı ve Andy Williams‘ın A Summer Place’i bu seçkilerin başında gelirken, 1943 yılında en iyi orjinal müzik ödülünü kazanan You’ll Never Know da Renee Fleming’in eşsiz sesiyle film için yeniden kaydedilmiş.

Akordeon, arp ve üflemeli çalgılarla süslü parçalar enstrümantasyon açısından Yann Tiersen‘in Le fabuleux destin d’Amélie Poulain için yaptığı müzikleri anımsatmıyor değil. 26 parçadan oluşan, 76 dakikalık albümün parça listesi şöyle:

Alexandre Desplat – The Shape of Water Parça Listesi

01. The Shape of Water – Alexandre Desplat
02. You’ll Never Know (feat. Renée Fleming) – Alexandre Desplat
03. The Creature – Alexandre Desplat
04. Elisa’s Theme – Alexandre Desplat
05. Fingers – Alexandre Desplat
06. Spy Meeting – Alexandre Desplat
07. Elisa and Zelda – Alexandre Desplat
08. Five Stars General – Alexandre Desplat
09. The Silence of Love – Alexandre Desplat
10. Egg – Alexandre Desplat
11. That Isn’t Good – Alexandre Desplat
12. Underwater Kiss – Alexandre Desplat
13. The Escape – Alexandre Desplat
14. Watching Ruth – Alexandre Desplat
15. Decency – Alexandre Desplat
16. He’s Coming For You – Alexandre Desplat
17. Overflow of Love – Alexandre Desplat
18. Without You – Alexandre Desplat
19. Rainy Day – Alexandre Desplat
20. A Princess Without a Voice – Alexandre Desplat
21. La Javanaise – Madeleine Peyroux
22. I Know Why (And So Do You) – Glenn Miller and His Orchestra
23. Chica Chica Boom Chic – Carmen Miranda
24. Babalu – Caterina Valente & Silvio Francesco
25. A Summer Place – Andy Williams
26. You’ll Never Know (feat. Renée Fleming) [Alternative Version] – Alexandre Desplat

Albümde en sevdiğim parçalar filmin açılışını ve kapanışını yapan iki harika parça, filme adını veren The Shape of Water ile karakterimizi özetleyen A Princess Without a Voice oldu. Alexandre Desplat, bu iki parçada sıradan şeyleri alıp muhteşem bir müziğe dönüştürmüş.

The Secret Life of Walter Mitty (Soundtrack Album)

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Ben Stiller‘ın yaptığı The Secret Life of Walter Mitty filminin enfes müzikleri Theodore ShapiroRogue Wave ve Jose Gonzalez üçlüsü tarafından hazırlanmış. Island Records tarafından çıkarılan 12 parçalık bir soundtrack albümü bulunuyor.

Jose Gonzalez’in film için yaptığı Stay Alive ve Step Out’un yanı sıra John Lennon coverı #9 Dream benim en sevdiklerim. Yine filme özel coverlanan bir diğer güzel parça da Escape olmuş. Devamını Okuyun »

Departure (Samurai X Soundtrack)

A sword is a weapon. The art of swordsmanship is learning how to kill. That is the truth. What Miss Kaoru says is sweet and innocent talk that only those whose hands have never been stained with the blood of men can believe. But, to tell you the truth, I much prefer Miss Kaoru’s sweet and innocent talk over the truth, indeed I do!

Ed Sheeran – Make It Rain (Sons of Anarchy 7×12)

Ed Sheeran‘ı ilk kez, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nın kapanış törenindeki harika Wish You Were Here performansıyla tanımıştım. O günden bugüne de, zaman içerisinde birçok parçasını severek dinledim. Bu parçayı da izlenilmese de dinlenilmesi gereken efsane dizimiz Sons of Anarchy‘nin bir hafta ara vermesi sebebiyle merakla beklediğimiz 7. Sezon 12. bölümü için kaydetmiş. Diziyi izleyenler için spoiler vermemek adına sadece şunu söyleyebilirim ki, bu sezonun şu ana kadarki en iyi bölümünün sonuna tam oturan, harika bir parça olmuş. Ben bayıldım! Efsane coverlar listeme alabilirim. Devamını Okuyun »