Hayalimdeki Müzik Grubu

Eski bir arkadaşımla karşılaşıp, aradan yıllar geçmemiş gibi müzik sohbetine dalmıştım ki, birden bana “hayalindeki müzik grubunda kimler olurdu?” diye bir soru yöneltti. Aniden gelen soruya şaşırmışken, benim gibi hazırcevap birinin düştüğü durumu görüp epey neşelendi ve böyle bir şeyi daha önce hiç düşünmediğimi anlayıp baskı yapmaya başladı.

Bir yandan soruyu geçiştirmeye çalışıyor, bir yandan da aslında hoşuma giden soruya kafamda hızlı bir cevap arıyordum derken halimden hoşnut kalıp soruyu cevaplamam için üç kural koydu: yaşayan müzisyenlerden seçim yapacaksın, bir gruptan iki kişi seçmeyeceksin ve 5 dakika süren var.

Son zamanlarda sıkça dinlediğim için aklıma ilk gelen isim “Father, Flea and Holy Spirit” esprisiyle beraber Flea oldu. Hemen arkasından Metallica’dan Cliff Burton ve The Who’dan John Entwistle aklıma düşse de ikisi de ölü olduğu için Flea seçimimi kilitledim. Continue reading »

Johnny Cash – Heart Of Gold (Efsane Coverlar #21)

Parçanın orjinali şu sıralar 70 yaşında olan, Rock müziğin efsane isimlerinden, çok sevdiğim Neil Young‘a ait elbette. 1972 yılında çıkardığı dördüncü stüdyo albümü Harvest içerisinde dördüncü sırada yer alıyor. Her efsane parçası gibi Heart Of Gold‘un da sınırsız coverı yapılmış elbette ama, içlerinden en güzeli yine başka bir efsane isme, Johnny Cash‘e ait olan bu coverdır.  Continue reading »