Sandi Thom – November Rain (Efsane Coverlar #31)

Sandi Thom, 2013 yılında çıkardığı cover albüm The Covers Collection içerisinde gençlik çağında dinlediği Nirvana, Pearl Jam, Hearth ve Fleetwood Mac gibi birçok gruptan parça seslendirmişti. Bu enfes akustik cover albümün en sevdiğim parçası ise Guns N’ Roses‘dan November Rain.

Parçanın orjinali grubun 1991 yılında çıkardığı Use Your Illusion I albümünde yer alıyor. Çıkışından kısa bir süre sonra Billboard listesinde 3 numaraya yükselen parça, 8 dakikalık uzunluğu ile ilk 10 içerisine giren gelmiş geçmiş tek uzun parçadır. Parçanın sözleri ve bestesi ise grubun efsane solisti Axl Rose tarafından yazılmış.

Captain Fantastic – Sweet Child O’ Mine (Efsane Coverlar #26)

Parçanın orjinali Guns N’ Roses‘ın 1987 yılında çıkardığı Appetite for Destruction albümünde yer alıyor. Aynı grubun üst üste iki parçasını paylaşmak istemezdim ama, 2017 Oscar ödüllerine en iyi film dalında aday olan Captain Fantastic‘i izlediğimden beri bu harika coverı dinlemeyi bırakamıyorum.

Filmin genç yıldızı Samantha Isler‘in kardeşleri George MacKay, Annalise Basso, Nicholas Hamilton ve babaları Viggo Mortensen ile beraber söylediği cover, bildiğimiz Sweet Child O’ Mine‘dan çok farklı olsa da, kendisine özgü bir harikalığı var. Efsane coverlar da çoğu zaman bu farkla olmuyor mu zaten!

Hellsongs – Welcome to the Jungle (Efsane Coverlar #25)


Kısa bir süre önce keşfettiğim Hellsongs, 2004 yılında kurulan üç kişilik İsveçli bir rock grubu ve inanılmaz güzellikte coverları bulunuyor. Klasikleşmiş rock şarkılarını coverlayan grubun kendisine has değişik bir folk tarzı olmakla beraber, kadın solisti Harriet Ohlsson‘ın sesi de beni benden alıyor.

Grubun ilk cover stüdyo albümü Hymns In The Key Of 666, 2008 yılında yayınlanmış. Bunu takip eden cover albümleri sırasıyla Pieces of Heaven, a Glimpse of Hell ve Minor Misdemeanors olmuş. 2013 yılında yayınladıkları These are Evil Times albümünde ise coverların yanı sıra ilk kez gruba ait 5 yeni şarkı yer almış.

Bir coverlarını bu listeye alarak grubu tanıtmak istedim ama o kadar enfes parçaları var ki, aralarından bir seçim yapmakta oldukça zorlandım. Uzun süre dinledikten sonra, Welcome to the Jungle‘da karar kılıyorum. Bilgi verme geleneğini bozmamak için hatırlatayım; parçanın orjinali elbette 1987 yılında çıkan Guns N’ Roses albümü Appetite for Destruction içerisinde yer alıyor.

Guns N’ Roses – Knockin’ on Heaven’s Door (Efsane Coverlar #11)

1973 yılında Bob Dylan tarafından  filmi için yazılan ve seslendirilen parça, yıllar içerisinde efsaneler arasına adını yazdırmakla kalmamış, aynı zamanda en çok coverlanan parçalar listesinde de üst sıralarda bir yer edinmiş. Bugüne kadar The Alarm, Eric Clapton, U2, Avril Lavigne, The Grateful Dead ve Vlado Kreslin gibi birçok bilinen isim tarafından coverlansa da, en çok bilinen ve sevilen bu versiyonu 1990 yılındaGuns N’ Roses tarafından kaydedilmiş. Continue reading »