Sandi Thom – November Rain (Efsane Coverlar #31)

Sandi Thom, 2013 yılında çıkardığı cover albüm The Covers Collection içerisinde gençlik çağında dinlediği Nirvana, Pearl Jam, Hearth ve Fleetwood Mac gibi birçok gruptan parça seslendirmişti. Bu enfes akustik cover albümün en sevdiğim parçası ise Guns N’ Roses‘dan November Rain.

Parçanın orjinali grubun 1991 yılında çıkardığı Use Your Illusion I albümünde yer alıyor. Çıkışından kısa bir süre sonra Billboard listesinde 3 numaraya yükselen parça, 8 dakikalık uzunluğu ile ilk 10 içerisine giren gelmiş geçmiş tek uzun parçadır. Parçanın sözleri ve bestesi ise grubun efsane solisti Axl Rose tarafından yazılmış.

Patti Smith – Smells Like Teen Spirit (Efsane Coverlar #22)

Parçanın orjinali Nirvana‘nın 1991 yılında çıkardığı ikinci stüdyo albümü Nervermind içerisi yer alıyor. Grubu o yıllarda zirveye çıkaran şarkının sözlerini Kurt Cobain, Dave Grohl ve Krist Novoselic üçlüsü ortak yazmış. Nirvana’nın şarkı sözlerinin %99’u yalnızca Kurt Cobain’e ait olduğunu düşünürsek, bu durum parçaya oldukça ilginç bir çekicilik katıyor.

Rolling Stone’un Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı listesinde 9. sırada yer alan bu efsane parçanın elbette ki sayısız coverı bulunuyor. Efsane olarak seçtiğim bu cover ise Patti Smith‘in klasik şarkıları coverladığı ve 2007’de yayınladığı albümü Twelve‘de içerisinde 10. sırada yer alıyor.