Sandi Thom – November Rain (Efsane Coverlar #31)

Sandi Thom, 2013 yılında çıkardığı cover albüm The Covers Collection içerisinde gençlik çağında dinlediği Nirvana, Pearl Jam, Hearth ve Fleetwood Mac gibi birçok gruptan parça seslendirmişti. Bu enfes akustik cover albümün en sevdiğim parçası ise Guns N’ Roses‘dan November Rain.

Parçanın orjinali grubun 1991 yılında çıkardığı Use Your Illusion I albümünde yer alıyor. Çıkışından kısa bir süre sonra Billboard listesinde 3 numaraya yükselen parça, 8 dakikalık uzunluğu ile ilk 10 içerisine giren gelmiş geçmiş tek uzun parçadır. Parçanın sözleri ve bestesi ise grubun efsane solisti Axl Rose tarafından yazılmış.

The Jimi Hendrix Experience – All Along The Watchtower (Efsane Coverlar #28)

Parçanın orjinali Bob Dylan‘ın 1967 çıkışlı sekizinci stüdyo albümü John Wesley Harding içerisinde yer alıyor. Yıllar içerisinde Dylan’ın konserlerinde en çok söylediği parça olmakla kalmayıp, Rolling Stone tarafından tüm zamanların en iyi 500 parçasından birisi olarak gösterilmiş. Hal böyle olunca geçtiğimiz 50 sene içerisinde parçayı kimler coverlamamış ki?

Saymaya başladığımda Pearl Jam, Neil Young, U2Grateful Dead ve Eric Clapton aklıma gelen ilk isimler oluyor. Yine de The Jimi Hendrix Experience coverının bambaşka bir yeri var. Grubun üçüncü ve son stüdyo albümü Electric Ladyland içerisinde yer alan cover, birçok otorite tarafından Jimi Hendrix‘in en büyük eseri olarak kabul ediliyor. Her ne kadar bu görüşte olan otoritelerin Voodoo Child‘ı ne olarak gördüklerini merak etsem de, bu enfes covera diyecek bir söz yok; listemde olmazsa olmaz.

Playing for Change – Sittin’ On The Dock Of The Bay

Playing for Change, Dünya’nın çeşitli yerlerinden bir avuç müzisyenin öncülüğünde 2002 yılında kurulmuş harika bir oluşum. Amaçları farklı ülkelerden birçok müzisyeni buluşturarak ortaya güzel eserler çıkarmak ve elde ettikleri gelirlerle Dünya’yı bir nebze de olsa değiştirmek. Bunun için de Afrika’da okullar açmak ve savaş bölgelerindeki çocuklara yardım etmek gibi harika işlere imza atıyorlar. Continue reading »