Camel Türkiye’ye Geliyor! Bileti Olan?

Bir müzik grubunu ya da müzisyeni yalnızca yaptığı müzik ile değil, duruşuyla, tutumuyla, sözleriyle ve diğer birçok şeyle beraber bir bütün olarak severiz. Bu yüzden, “en iyi müzik grubu?” ve türevi bir soru sorulduğunda, Beatles, Dylan, Elvis, Zeppelin, Hendrix, Stones ve akla gelen diğer tüm isimler, birbiriyle kıyaslanamayacak kadar iyidir, benim için hepsi ayrı ayrı güzeldir. Yalnız, birisi gelir de “dünyanın en iyi müziğini yapan grup?” diye bir soru sorarsa, yalnızca “müzik” ile filtreleme yaparsa, hiç düşünmeden Camel derim. Bu adamların albümlerinin, parçalarının müzikal kalite ortalaması, ürettikleri 30 sene boyunca dünya standartlarının çok üzerine çıkmış. Hala dinlerken beni uzaya çıkarabiliyorlar… Continue reading

Angelina Jordan – I Put A Spell On You (Efsane Coverlar #32)

Parçanın orjinali Jey Hawkings‘e ait, sözlerini Herb Slotkin ile beraber yazmış ve 1956 yılında single olarak yayınlamış. Geçen 60 yıl içerisinde David Gilmour ve Creedence Clearwater Revival gibi birçok ünlü isim tarafından coverlansa da müzik dünyasında I Put A Spell On You denildiğinde akla gelen ilk isim Nina Simone‘dır.

Simone, 1965 yılında çıkan I Put a Spell on You isimli albümünde parçayı ironik temasının dışına çıkarmış ve heyecan dolu bir aşk öyküsüne çevirmiştir. Yorum o kadar etkileyicidir ki John Lennon, aynı yıl yayınlanan Beatles‘ın Michelle isimli parçasında bu coverdan esinlendiklerini söyler. Continue reading

Erkin Koray – You’ve Got To Hide Your Love Away (Efsane Coverlar #27)

Beatles‘ın 1965 yılında çıkardığı Help! albümünde yer alan bu enfes parçayı Erkin Koray 1966 yılında çıkardığı solo 45’liği Balla Balla‘da yorumlamış. Sonrasında 1971 yılında Fransa’da John Lennon ile tanışma fırsatı da yakalayan baba, dünya müziğinin sıkı takipçilerinden biriymiş. Bu cover da My Baby Baby Balla Balla , It’s All Over Now ve What’cha Gonna Do About It coverları ile beraber efsane coverlar arasına girmeyi hak ediyor.

Phil Collins – Tomorrow Never Knows (Efsane Coverlar #17)

Parçanın orjinali The Beatles‘a ait, grubun 1969 çıkışlı Revolver albümünde kapanış parçası olarak yer alıyor. John Lennon‘ın eşsiz vokaliyle albümü kapatan, sözleri John Lennon ve Paul McCartney tarafından yazılan bu parçayı Jimi Hendrix de dahil olmak üzere bugüne kadar birçok önemli isim coverlamış. Parçanın dinlediğim birçok versiyonu içerisinde, Phil Collins‘in 1981 yılında çıkan albümü Face Value içerisinde yer alan bu cover, her daim en sevdiğim olmuştur. Orjinaline uzak olsa da, bence harika bir yorum.

Across the Universe – Seni İstiyorum (2007)

Across the Universe – Seni İstiyorum (2007)

Müziğe olan ilgimden dolayı, müzikal filmleri de aşırı derece seviyorum ama gerçek şu ki, son yıllarda iyi bir modern müzikal film bulmak oldukça zor. Tim Burton filmleri olmasa, son 10 yıldaki iyi müzikal filmlerin sayısı benim için iki elin parmaklarını geçmez sanırım. Across the Universe’de bu listemde üst sıralarda yer alıyor.

Yönetmen koltuğunda daha önceki Salma Hayek‘li Frida (2002) filminden tanıdığım Julie Taymor‘un oturduğu Across the Universe, birbirinden harika 33 Beatles parçasından hazırlanmış. Zaten filmin adı da, Beatles’ın 1969’da yayınlanan, özellikle “Nothing’s gonna change my world” bölümüyle beni benden harika parçası Across the Universe‘den geliyor. Bizimkiler Seni İstiyorum olarak çevirmişler, o çok ayrı tabi… Continue reading

The Beatles Argument – Collective Cadenza

Collective Cadenza, bir yönetmen (Joe Serbia), bir müzisyen (Michael Thurber) ve bir ses sanatçısı (Matt McCorkle) tarafından kurulan, amacı eğlenceli müzikal videolar hazırlamak olan bol neşeli ve çok kalabalık bir topluluk. Sitelerinden ve Youtube üzerinden yayınladıkları oldukça başarılı birçok çalışmaları bulunuyor. Çok beğendiğim bu çalışmalarındaysa, bir ilişkide yaşanan dört duyguyu konu alıyorlar. Öfke, hayal kırıklığı, bağışlama ve intikam. Hepsini bir arada, 17 farklı Beatles parçası ile harika bir şekilde anlatmışlar.

150+ Beatles Coverı

beatles-pillow-fight-by-harry-benson

Geçenlerde, 150′den fazla Beatles coverından oluşturulmuş harika bir liste buldum. The Rolling Stones, Al Green, The Beach Boys, Deep Purple, Jimi Hendrix ve diğerleri.. Beatles parçalarını yıllar içerisinde kimler söylememiş ki..

Bir kısmını biliyordum, bir kısmını ise yeni öğrendim. İlk kez dinlediklerimden, Tina Turner‘ınCome Togerher coverına ve Ray Charles‘ın Long and Winding Road coverına bayıldım.

Listeyi şurada bulabilir ve 21. yüzyılın son büyük icadı Spotify’yi kullanıyorsanız, tek bir tıkla dinleyebilirsiniz. Neymiş bu Spotify derseniz de, şuradan öğrenebilirsiniz.

6. Beyoğlu Sahaf Festivali

6. Beyoğlu Sahaf Festivali

Pazar günü Esra ile beraber bu yıl altıncısı düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali‘ni gezdik. Eski kitaplar, dergiler, resimler ve plaklar derken kendimizi geçmişte bulduk. Çoğu zaman pikaplardan çalan Beatles şarkılarına o kadar kaptırıyordum ki kendimi, kendime geldiğimde 2-3 dakika boyunca Esra’yı aramam gerekiyordu.

Esra Black Sabbath plakları, ben de kapak baskılı Pink Floyd plakları aradığım için sahaflardaki tüm plakları didik didik ettik ama ikimiz de aradıklarımızı bulamadık. Plaklar haricindeki arayışlarımızda da şansımızın pek iyi gittiğini söyleyemem. Ben Susanna Tamaro’nun eski bir kitabını, o ise birkaç tane eski dergi bulabilmişti sadece… Continue reading