Best Fiends (Küçük Oyunlar #6)

Candy Crush tarzı yan yana getirme ve patlama üzerine kurulu olan oyunları, telefonda oyun oynamayı seven herkes en az bir kez deneyimlemiştir. Bu tarz oyunların kalıcı olmamasının en büyük sebebi, hızlı başlanılan oyunun bir seviyede tıkanması ve enerji / altın gibi oyunun periyodik olarak verdiği bazı şeylerin yetersiz kalmasıdır. Oyun içi satın alma gerçekleştirmiyorsak oyunu oynama sıklığımız azalır, bir süre sonra da oyunu tamamen unuturuz.

Bu tarz oyunlara pek ilgi duymadığım için 2014 yılında çıkan ve epey de popüler olan Best Fiends ile kısa bir süre önce karşılaştım ve aynı kategorideki oyunlardan ne kadar farklı olduğunu gördüğümde hemen yükledim. Bir süredir bağımlısı olduğum oyun, klasik patlatma oyunlarındaki özel taşların yeteneklerini bir grup böceğe atfetmiş ve bu böcek dostlar üzerine bir grup hikaye oluşturmuş.

Oyunda Mor, Kırmızı, Yeşil, Mavi ve Sarı olmak üzere toplamda beş farklı taş rengi bulunuyor. Tüm bölümlerde, bu renklere sahip, kendilerine has özellikleri ve güçleri olan farklı böcekleriniz ile mücadele ediyorsunuz. Her bölümün başında böcekleriniz arasından size özelliği en çok yarayacak olanları bedelsiz olarak seçerek mücadeleye başlıyorsunuz.

Bölüm geçtikçe kazandığınız puanlar ile böceklerinize seviye atlatıyor ve belirli seviyelerde de evrim geçirmelerini sağlıyorsunuz. Şu anda oyun içerisinde her renk için 8 böcek bulunuyor ve bu böcekler seviye atladıkça bölüm sonlarında kazandığınız anahtarla ile açabildiğiniz bir ödül kutusundan çıkıyor.

Müzikleri, sesleri ve grafikleri ile göz doyuran oyunun en sevdiğim yönü, uygulama içerisinde hiçbir satın alma gerçekleştirmeden, tıkanma yaşamadan oynamaya devam edebilmem oldu. Oyun içerisinde bölüm geçtikçe ve etkinlikleri tamamladıkça verilen ödüller o kadar fazla ki, enerji beklemeden ya da arkadaşlarıma oyun isteği göndermek zorunda kalmadan aralıksız oynayabiliyorum.

Oyunun hikayesinin en çekici yanlarından birisi de ilerlediğiniz ana haritanın yanında sizlere ek görevler ve haritalar açılması sanırım. Açılan ek görevler ile bazen yolunu kaybetmiş bir böceğin evine ulaşmasını sağlıyor bazen de yavru solucanlar ile büyükannelerin bahçesinden hazine çalıyorsunuz. Üstelik bu yan görevler 3-5 bölüm değil, en az 20-30 bölüm uzunluğunda oluyor.

Oyunu oynamak isterseniz, AppStore, Google Play, Facebook ve Amazon üzerinde bulabilirsiniz.

Otostopçular İçin Fırsat: Uzayda Sağ Koltuğu Boş Bir Araba Dolaşıyor

Uzun zaman önce çok uzak bir galakside değil, şu sıralar bizim galaksimizde dolaşan bu araba, Elon Musk tarafından dün uzaya fırlatıldı. Biraz PR çalışması biraz da hayalperestlik ve eğlence ürünü olan bu proje, aslında aracın içerisinde manken yerine insanların oturacağı zamanın da çok uzak olmadığının haberini taşıyor.

Dünya tarihine göre çok kısa bir zaman öncesine kadar uzaya başarılı ya da başarısız bir roket fırlatabilmek büyük bir olayken, SpaceX bunu artık sıradan bir olaya çevirdi diyebiliriz. Bu proje de şirketin dünyaya “eğlence için araba bile gönderebiliyoruz” diyerek uzay çalışmalarında ne seviyeye geldiğini kanıtlamasıydı.

Videoyu izlemeye başladığım anda kafamın içerisinde, arka fonda David Bowie’dan Space Oddity çalmaya başladı. Don’t Panic göndermesi ile Otostopçunun Galaksi Rehberi‘ne gönderilen selamı fark edince de elimi kaldırıp otostop çekmeye başladım, alır mı dersiniz?

Karate’nin Altın Çocuğu: Eray Şamdan

Spor tarihinde belki de eşi görülmemiş bir başarıyı paylaşmak istiyorum. 2-4 Şubat 2018 tarihlerinde Rusya’nın Sochi kentinde yapılan 45. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’nda milli sporcumuz Eray ŞAMDAN alt yaş kategorilerinde 6. Avrupa Şampiyonluğunu kazandı.

Son gördüğümde kendisine “Cengiz Hoca’yla beraber 6 fotoğrafını bekliyorum” demiştim, şampiyon bizleri yine şaşırtmayarak final maçının ardından aşağıdaki klasikleşen pozunu vermiş.

Eray ilk olarak 2012’de Ümitler kategorisinde katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda üçüncülük elde etmişti. Sonrasında 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 ve son olarak da 2018’de üst üste Avrupa Şampiyonu olarak bu kategorilerde katıldığı tüm şampiyonalardan madalya ile ayrılmayı başardı. Devamını Okuyun »

2018 Oscar Adayları Sıralı Tam Listesi

4 Mart 2018 tarihinde düzenlenecek 90. Akademi Ödülleri Töreni için adaylar geçtiğimiz günlerde açıklandı. The Shape of Water‘ın 13 dalda adaylığının bulunması en büyük bomba olurken, Christopher Nolan’ın İkinci Dünya Savaşı’na el attığı filmi Dunkirk 8 adaylık ile onu izledi. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ise 7 adaylıkla üçüncü sırada yer alıyor.

Tüm kategorilerdeki adayları görebilmeniz ve kolayca dolaşabilmeniz için IMDB’nin her yıl hazırladığı Oscar adayları sıralı tam listesi tadında güzel bir sayfa bulunuyor, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devamını Okuyun »

A Word Kelime Oyunu (Küçük Oyunlar #5)

A Word, Apps.com.tr tarafından geliştirilen ve 2017 yılının başında yayınlanan bir kelime oyunu, ben ise henüz tanıştım. Özellikle kelime avı bulmacası sevenler için hazırlanan AWords’de amaç yalnızca verilen kelimeyi bulmak kadar basit değil. Oyunda amaç, altıgen harflerden oluşan bulmacalar içerisinde başlıkta verilen konuyla alakalı kelimeyi bulmak ve işaretlemek. Yani bizlere doğrudan bulacağımız kelimeyi değil, kelime ile ilgili konuyu ipucu olarak veriyor.


Oyunun başlarında her bulmacada yalnızca bir kelime yer alıyorken, oyunda ilerledikçe daha büyük ve içerisinde birden fazla kelimelerin yer aldığı bulmacalar ile karşılaşıyorsunuz. 1500’den fazla bulmacanın ve binlerce kelimenin yer aldığı oyun, kelime haznesini geliştirmenizi de sağlıyor. Devamını Okuyun »