Best Fiends (Küçük Oyunlar #6)

Candy Crush tarzı yan yana getirme ve patlama üzerine kurulu olan oyunları, telefonda oyun oynamayı seven herkes en az bir kez deneyimlemiştir. Bu tarz oyunların kalıcı olmamasının en büyük sebebi, hızlı başlanılan oyunun bir seviyede tıkanması ve enerji / altın gibi oyunun periyodik olarak verdiği bazı şeylerin yetersiz kalmasıdır. Oyun içi satın alma gerçekleştirmiyorsak oyunu oynama sıklığımız azalır, bir süre sonra da oyunu tamamen unuturuz.

Bu tarz oyunlara pek ilgi duymadığım için 2014 yılında çıkan ve epey de popüler olan Best Fiends ile kısa bir süre önce karşılaştım ve aynı kategorideki oyunlardan ne kadar farklı olduğunu gördüğümde hemen yükledim. Bir süredir bağımlısı olduğum oyun, klasik patlatma oyunlarındaki özel taşların yeteneklerini bir grup böceğe atfetmiş ve bu böcek dostlar üzerine bir grup hikaye oluşturmuş.

Oyunda Mor, Kırmızı, Yeşil, Mavi ve Sarı olmak üzere toplamda beş farklı taş rengi bulunuyor. Tüm bölümlerde, bu renklere sahip, kendilerine has özellikleri ve güçleri olan farklı böcekleriniz ile mücadele ediyorsunuz. Her bölümün başında böcekleriniz arasından size özelliği en çok yarayacak olanları bedelsiz olarak seçerek mücadeleye başlıyorsunuz.

Bölüm geçtikçe kazandığınız puanlar ile böceklerinize seviye atlatıyor ve belirli seviyelerde de evrim geçirmelerini sağlıyorsunuz. Şu anda oyun içerisinde her renk için 8 böcek bulunuyor ve bu böcekler seviye atladıkça bölüm sonlarında kazandığınız anahtarla ile açabildiğiniz bir ödül kutusundan çıkıyor.

Müzikleri, sesleri ve grafikleri ile göz doyuran oyunun en sevdiğim yönü, uygulama içerisinde hiçbir satın alma gerçekleştirmeden, tıkanma yaşamadan oynamaya devam edebilmem oldu. Oyun içerisinde bölüm geçtikçe ve etkinlikleri tamamladıkça verilen ödüller o kadar fazla ki, enerji beklemeden ya da arkadaşlarıma oyun isteği göndermek zorunda kalmadan aralıksız oynayabiliyorum.

Oyunun hikayesinin en çekici yanlarından birisi de ilerlediğiniz ana haritanın yanında sizlere ek görevler ve haritalar açılması sanırım. Açılan ek görevler ile bazen yolunu kaybetmiş bir böceğin evine ulaşmasını sağlıyor bazen de yavru solucanlar ile büyükannelerin bahçesinden hazine çalıyorsunuz. Üstelik bu yan görevler 3-5 bölüm değil, en az 20-30 bölüm uzunluğunda oluyor.

Oyunu oynamak isterseniz, AppStore, Google Play, Facebook ve Amazon üzerinde bulabilirsiniz.

A Word Kelime Oyunu (Küçük Oyunlar #5)

A Word, Apps.com.tr tarafından geliştirilen ve 2017 yılının başında yayınlanan bir kelime oyunu, ben ise henüz tanıştım. Özellikle kelime avı bulmacası sevenler için hazırlanan AWords’de amaç yalnızca verilen kelimeyi bulmak kadar basit değil. Oyunda amaç, altıgen harflerden oluşan bulmacalar içerisinde başlıkta verilen konuyla alakalı kelimeyi bulmak ve işaretlemek. Yani bizlere doğrudan bulacağımız kelimeyi değil, kelime ile ilgili konuyu ipucu olarak veriyor.


Oyunun başlarında her bulmacada yalnızca bir kelime yer alıyorken, oyunda ilerledikçe daha büyük ve içerisinde birden fazla kelimelerin yer aldığı bulmacalar ile karşılaşıyorsunuz. 1500’den fazla bulmacanın ve binlerce kelimenin yer aldığı oyun, kelime haznesini geliştirmenizi de sağlıyor. Devamını Okuyun »

Age of 2048 (Küçük Oyunlar #4)

2048 oyunu, Threes oyununun değiştirilmiş bir versiyonu olarak 2014 yılında yayınlanmış, kısa süre içerisinde en çok oynanan mobil oyunlardan birisi haline gelmişti. 4×4 bir alan içerisinde oynanan oyunda, aynı sayıları üst üste getirerek toplama yapıyor ve 2048 sayısına ulaşmaya çalışıyorduk. Kısa bir süre içerisinde viral etkisiyle yayılarak büyük bir kitleye ulaşan oyun, hiçbir yenilik sunmaması sebebiyle zamanla kullanıcıları sıkmış ve uygulama çöplüğünde yerini almıştı.

Bu durumu fırsata çevirmek isteyen Soulgit Games, 3 yıllık bir aradan sonra oyunu yeni ve görsel ağırlıklı bir arayüzle Age of 2048 olarak yeniden canlandırdı. Age of 2048’de toplama işlemini bu kez binalar ile yapıyor, aynı binaları toplayarak daha üst seviyede bir bina inşa ediyorsunuz. Amacınız ise oynadığınız çağda en yüksek binayı inşa etmek.

Oyunda şimdilik Taş Çağı, Klasik Çağ, Orta Çağ ve Endüstri Çağı olmak üzere dört farklı çağ yer alıyor. Yakın zamandaki güncellemeler ile Küresel Çağ ve Uzay Çağı da eklenecek.

Ayrıca yine 2048’den farklı olarak, Age of 2048’de Geri Al, Sihirli Değnek ve Temizleyici isimlerinde üç farklı bonus aracınız da bulunuyor. Bu bonusları reklam izleyerek ve oynayarak elde edebileceğiniz gibi, uygulama içi satın almalarla da elde edebiliyorsunuz.

Oyunu, android işletim sistemine sahip cihazınız için şuradan indirebilirsiniz.

Omino (Küçük Oyunlar #3)

Kısa bir süre önce kurulan yerli oyun şirketi MiniMana Games‘in çıkardığı ilk oyun olan Omino, klasik üçlü eşleştirme oyunlarını strateji ile birleştiren, çıktığı günden bugüne elimden düşüremediğim oldukça eğlenceli bir mobil oyun.

Sürükle bırak şeklindeki oynayış kolaylığı ile aynı renk en az üç halkayı yan yana getirerek patlatmaya ve puan kazanmaya çalışıyorsunuz. Patlattığınız halkalar içerisinden başka renk halkalar çıkması, oyunun diğer eşleştirme oyunlarından farkı kılan ve derinlemesine düşünmenizi gerektiren en büyük etken. 5×5 oyun alanı içerisinde, en az 2-3 kademeli düşünmeniz ve zincirleme patlatmalar yaparak yüksek puanlar toplamanız gerekiyor.

Yalnızca halkaları patlattığımız klasik modu ile tanıdığımız oyuna, kısa bir süre önce Arcade modu da eklendi. Bu modun klasik moddan farkı ise, yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi beton halkalar ve bombalar. Bu iki yeni faktör ile oyun oldukça zor ama çok daha eğlenceli bir hal aldı diyebilirim.

Android için şuradan, iOS için ise şuradan indirebileceğiniz oyun, minimalist tasarımı, can sıkmayan müziği, basit animasyonları ve en önemlisi de kullanıcıyı boğmayan reklamları ile benden tam not aldı. MiniMana Games’in yeni oyununu merakla bekliyor olacağım!

Morphopolis (Küçük Oyunlar #2)

Fantastik bir dünyada çiçek böcekle uğraşmaya ne dersiniz? Morphopolis, puzzle sevenlerin bayılacağı, böcek dünyasının dönüşüm ve keşfini konu alan bir puzzle oyunu; gözü ve ruhu çok fazla yormuyor ama zihninizi yormaya ve son bölümdeki zor bulmacaya hazır olun.

Bu küçük oyunun hem Steam başarımları hem de Steam koleksiyon kartları bulunuyor. Videodan da anlaşılabileceği gibi harika grafikleri var ki, bu grafiklerle bir ödül bile kazanmış. Tüm bu görsel şölene eşlik eden enfes müzikleri de olunca, oyun tadından yenmiyor.