Age of 2048 (Küçük Oyunlar #4)

2048 oyunu, Threes oyununun değiştirilmiş bir versiyonu olarak 2014 yılında yayınlanmış, kısa süre içerisinde en çok oynanan mobil oyunlardan birisi haline gelmişti. 4×4 bir alan içerisinde oynanan oyunda, aynı sayıları üst üste getirerek toplama yapıyor ve 2048 sayısına ulaşmaya çalışıyorduk. Kısa bir süre içerisinde viral etkisiyle yayılarak büyük bir kitleye ulaşan oyun, hiçbir yenilik sunmaması sebebiyle zamanla kullanıcıları sıkmış ve uygulama çöplüğünde yerini almıştı.

Bu durumu fırsata çevirmek isteyen Soulgit Games, 3 yıllık bir aradan sonra oyunu yeni ve görsel ağırlıklı bir arayüzle Age of 2048 olarak yeniden canlandırdı. Age of 2048’de toplama işlemini bu kez binalar ile yapıyor, aynı binaları toplayarak daha üst seviyede bir bina inşa ediyorsunuz. Amacınız ise oynadığınız çağda en yüksek binayı inşa etmek.

Oyunda şimdilik Taş Çağı, Klasik Çağ, Orta Çağ ve Endüstri Çağı olmak üzere dört farklı çağ yer alıyor. Yakın zamandaki güncellemeler ile Küresel Çağ ve Uzay Çağı da eklenecek.

Ayrıca yine 2048’den farklı olarak, Age of 2048’de Geri Al, Sihirli Değnek ve Temizleyici isimlerinde üç farklı bonus aracınız da bulunuyor. Bu bonusları reklam izleyerek ve oynayarak elde edebileceğiniz gibi, uygulama içi satın almalarla da elde edebiliyorsunuz.

Oyunu, android işletim sistemine sahip cihazınız için şuradan indirebilirsiniz.

Omino (Küçük Oyunlar #3)

Kısa bir süre önce kurulan yerli oyun şirketi MiniMana Games‘in çıkardığı ilk oyun olan Omino, klasik üçlü eşleştirme oyunlarını strateji ile birleştiren, çıktığı günden bugüne elimden düşüremediğim oldukça eğlenceli bir mobil oyun.

Sürükle bırak şeklindeki oynayış kolaylığı ile aynı renk en az üç halkayı yan yana getirerek patlatmaya ve puan kazanmaya çalışıyorsunuz. Patlattığınız halkalar içerisinden başka renk halkalar çıkması, oyunun diğer eşleştirme oyunlarından farkı kılan ve derinlemesine düşünmenizi gerektiren en büyük etken. 5×5 oyun alanı içerisinde, en az 2-3 kademeli düşünmeniz ve zincirleme patlatmalar yaparak yüksek puanlar toplamanız gerekiyor.

Yalnızca halkaları patlattığımız klasik modu ile tanıdığımız oyuna, kısa bir süre önce Arcade modu da eklendi. Bu modun klasik moddan farkı ise, yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi beton halkalar ve bombalar. Bu iki yeni faktör ile oyun oldukça zor ama çok daha eğlenceli bir hal aldı diyebilirim.

Android için şuradan, iOS için ise şuradan indirebileceğiniz oyun, minimalist tasarımı, can sıkmayan müziği, basit animasyonları ve en önemlisi de kullanıcıyı boğmayan reklamları ile benden tam not aldı. MiniMana Games’in yeni oyununu merakla bekliyor olacağım!

Morphopolis (Küçük Oyunlar #2)

Fantastik bir dünyada çiçek böcekle uğraşmaya ne dersiniz? Morphopolis, puzzle sevenlerin bayılacağı, böcek dünyasının dönüşüm ve keşfini konu alan bir puzzle oyunu; gözü ve ruhu çok fazla yormuyor ama zihninizi yormaya ve son bölümdeki zor bulmacaya hazır olun.

Bu küçük oyunun hem Steam başarımları hem de Steam koleksiyon kartları bulunuyor. Videodan da anlaşılabileceği gibi harika grafikleri var ki, bu grafiklerle bir ödül bile kazanmış. Tüm bu görsel şölene eşlik eden enfes müzikleri de olunca, oyun tadından yenmiyor.

12 Labours of Hercules (Küçük Oyunlar #1)

Uzun yıllardır herkes gibi ben de Company of Heroes, CS:GO, Age of Empires, Rome, League of Legends gibi popüler birçok oyun oynuyorum. Bu oyunları bir kenera bıraktığımızda bir de Steam indirimlerinden satın aldığım ya da Google Play’den indirip oynadığım bazı küçük oyunlar var ki, çok kişi tarafından bilindiklerini ve oynandıklarını düşünmüyorum. Bu yüzden böyle bir yazı dizisi başlatarak, oynadığım ufak ama eğlenceli oyunları paylaşmak istedim. İlk oyunu da grafiklerini, müziklerini ve oynanışını oldukça beğendiğim 12 Labours of Hercules.

12 Labours of Hercules (Küçük Oyunlar #1)

Oyunda, Herkül’ün karısı Hades tarafından kaçırılıyor, siz de karısını kurtarmak için çıktığı yolculukta Herkül’e yardım ediyorsunuz. Bu oyunda, Herkül’ün antik yunanda geçen 12 görevinden toplam 4 tanesini tamamlıyorsunuz ve karısını kurtarıyorsunuz. Her görevin 10 bölümü bulunuyor. Yani oyun toplam 40 bölüm ve birkaç bonus bölümden oluşuyor. Diğer 8 görevi için “12 Labours of Hercules II: The Cretan Bull” ve “12 Labours of Hercules III: Girl Power” oyunları yapılmış.

Oyun yalnızca mouse ile oynanıyor. Her bölümde işçileriniz var ve haritada altın-tahta-yiyecek olarak üç farklı kaynak mevcut. Size verilen bölüm görevini yapmak için (örneğin yolun üzerindeki kayaları temizlemek) işçilerinizi en hızlı ve mantıklı şekilde çalıştırmanız, elde ettiğiniz kaynakları da mantıklı bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Oyunu normal olarak bitirmek kolay olsa da, Developer skorlarıyla yarışmak isterseniz yalnızca mouse ile oynanabilmesine karşın oyun sizi ekran karşısına kilitlemeyi başarıyor. Tüm başarımları tamamlamak için keyifli bir uğraş vermem gerekti.

Bugüne kadar Steam’de indirime giren, aldığım oyunlar arasında açık ara en keyiflisiydi. Oyunu bitirmemin ardından ilk yaptığım şey, serinin devam oyunlarını alarak onlara başlamak oldu, serinin 6 oyununu da tüm başarımları kazanarak bitirdim, sıra sizde…

Beşiktaş E-Spor Kulübü Kuruldu

Türkiye’de E-Spor’un gelişimi adına oldukça harika bir haber geldi. Geçtiğimiz yıl kurulan Aces High Esports Club, Riot Games tarafından düzenlenen Uluslararası Özel Turnuva‘yı kazanmasının ardından bombayı patlattı ve E-Spor macerasına Beşiktaş Kulübü bünyesinde devam edeceğini açıkladı.

Beşiktaş E-Spor Kulübü Kuruldu

Beşiktaş Kulübü’nden yapılan resmi açıklamanın ardından, Twitter’da başlatılan #vadininkartalları hashtagi kısa sürede dünya sıralamasında yükselirken beraberinde atılan twitlerin güldürme oranı da yükseldi. Takımın kurucusu ve koçu Onur “Lethilion” Aksu‘ya yöneltilen “Sakatlanmazsınız değil mi?” sorusu ve Riot’a gönderilen “Bu lig için fazla onurluyuz.” mentionları benim favorilerimdi.

Yalnızca Türkiye’de değil, Dünya’da da bir ilk olan bu inanılmaz gelişmenin ardından, E-Spor’un spor kulüpleri tarafından bir branş olarak kabul edileceği ve birçok kulübün Beşiktaş’ı örnek alarak E-Spor takımları kuracağı bir döneme artık çok da uzak sayılmayız. Bir oyun sever olarak yıllarca hayalini kurduğum bu dönemin, kalbimin takımı Beşiktaş ile başlaması beni inanılmaz derecede mutlu etti.

League of Legends haricinde hangi oyunlarda faaliyet göstereceği henüz açıklanmayan takımın, League of Legends Türkiye 2015 Yılı Şampiyonluk Liginde yer alacak takım kadrosu şimdilik şöyle:

Berke “Thaldrin” Demir (Top)
Muhammed “Theokoles” Işık (Jungle)
Isak Pettersen “Energy” Fjell (Mid)
Tomáš “Nardeus” (AD Carry)
Mustafa Kemal “Dumbledoge” Göksekoğlu (Support)

Bu yıl, ligi fazlasıyla yakından takip edeceğim.