Todoist: Herkes İçin Kullanışlı Yapılacaklar Uygulaması

Todoist Nedir?

Todoist, hayatını düzene sokmak isteyenler için hazırlanmış, çevrimiçi yapılacaklar listesi oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlayan oldukça kullanışlı bir görev yöneticisi uygulamasıdır. Diğer uygulamaların aksine birçok platformda kullanılabilir olması, çevrimiçi çalışması, minimalist tasarımı ve ücretsiz sürümünde çok fazla fonksiyon sunması, Todoist’i benim için vazgeçilmez uygulamalarımdan birisi haline getirdi.

Diğer Görev Yöneticilerinden Farkı Nedir?

Benim için, Todoist’i diğer uygulamalardan ayıran özelliklerinin başında dikkat dağınıklığını engelleyen minimalist ve işlevsel bir tasarıma sahip olması geliyor. Bunun haricinde uygulamanın ücretsiz versiyonundaki dikkat çekici özellikler şunlar:

Todoist Hangi Platformlarda Çalışıyor?

Todoist halihazırda Android, iOS, macOs, Windows ve Chrome başta olmak üzere 10+ platformda senkronize çalışıyor. Ben, kullanmakta olduğum android cihazımda bir ekranımı Todoist widget için ayırıyorum. Gün içerisinde yapmam gereken her şeyi, elimin altındaki tek bir ekranda görüp yaptıkça tik atabiliyorum.

Windows 10 için masaüstü uygulaması da bilgisayarımda sürekli olarak açık buluyor, bilgisayar başında olduğum zamanlarda da bu uygulamayı kullanıyorum. Chrome uygulaması yüklü olsa da, bir fonksiyonu haricinde pek kullanmıyorum. Kullandığım bu fonksiyon da bayıldığım “web sitesini görev olarak ekle” butonu; herhangi bir siteye sağ tıklayıp görev olarak Todoist’e ekleyebiliyorsunuz. İlgimi çeken ve daha sonra okuyacağım içerikleri görev olarak eklemek unutmamamı sağlıyor. Bu özelliğe ben modern yer imi yöneticisi diyorum; artık yer imlerine ekleyip okumayı unuttuğum içerikler yok.

Todoist Premium Ücreti ve Özellikleri

Yeni başlayanlar ve günlük kullananlar için çok gerekli olmasa da, proje planlayan kullanıcılar için Todoist Premium oldukça gerekli. Premium sürümünün en öne çıkan özellikleri, etiketler, hatırlatıcılar ve bulut sistemlerinden sınırsız dosya yükleme. Bunların haricinde görevleri dışa aktarım yaparak takvim uygulamasına gömebilme özelliği ve otomatik yedekleme özelliğini de oldukça fonksiyonel buluyorum. Todoist Premium’un yıllık ücreti 28.99 $ olarak belirlenmiş. Aylık olarak 2.5 $ gibi bir rakama denk geliyor.

Unroll.me ile Gereksiz E-Postalardan Kurtulun

Unroll.me ile Gereksiz E-Postalardan Kurtulun

2014 yılında kabul edilen ve yürürlüğe giren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun “izinsiz ticari elektronik ileti” gönderimini yasaklıyor olsa da ne yazık ki yasanın yürütmesi pek sağlıklı yapılmıyor. Bu yüzden her gün mail kutumuza farklı farklı firmalardan tanıtım mailleri alıyor, daha da kötüsü bu firmaların e-posta gönderim listelerine istemeden üye oluyoruz.

Kullanıcılarını bu gereksiz postalardan kurtarmak için kurulan Unroll.me birkaç yıldır ücretsiz olarak kullandığım ve oldukça sevdiğim uygulamalardan. Kayıt olduğunuz mail adresinizi tarayan ve üye olduğunuz tüm e-posta listelerini listeleyen uygulama, tek tıkla istemediğiniz listelerden çıkmanızı sağlıyor.

Dilerseniz sizlere tüm gereksiz postalardınızdan günlük olarak bir rollup, yani özet de sunan uygulama tamamen ücretsiz olmakla beraber oldukça basir bir arayüze sahip. Tüm e-posta aboneliklerinizi gözden geçirip istemediklerinizden tek tıkla ayrılmanız ortalama 5 dakika sürüyor. Unroll.me’nin kullanmakta olduğum web sürümünün yanı sıra App Store Uygulaması da mevcut.

Fotopost ile Instagram ve Facebook Fotoğraflarınızı Bastırın

Fotopost

Fujifilm tarafından geliştirilen Fotopost Uygulaması, Android ve IOS platformlarında dilediğiniz fotoğrafları seçip farklı ebatlarda bastırabilmenize olanak sağlıyor. Facebook ve Instagram entegrasyonu ile, sosyal ağlardaki fotoğraflarınızı da seçip bastırabileceğiniz Fotopost, baskı kalitesiyle, uygun fiyatıyla ve hızlı gönderimiyle benden tam not almayı başardı. Devamını Okuyun »

Google Chrome Resim Arama Eklentisi

nternette gezinirken karşılaştığım resimleri gerek meraktan, gerekse işim gereği çoğu zaman Google Görseller’de aratma ihtiyacım oluyor. Her seferinde görseli yeni sekmeye taşımak, aratmak büyük işkence derken, bir gün tesadüfen bu harika Chrome uzantısıyla tanışmıştım.

Chrome Mağazası’ndan 4TL gibi uygun bir fiyata satın alabileceğiniz Search by Image for Google™ isimli uzantı ile, internette karşılaştığınız resimleri kolayca Google Görseller’de aratabiliyorsunuz. Eklentiyi Chrome’a kurduktan sonra yapmanız gereken tek şey, aramak istediğiniz görsele sağ tıklayarak “Search Image on Google” demek.