Google Ödüllü Anketler Uygulaması Türkiye’de

Anket doldurarak Google Play kredisi kazanmanıza imkan sağlayan Google Ödüllü Anketler uygulaması, Türkiye’de kullanıma sunuldu. Anonim olarak cevaplayacağınız anketler ile 3 TL’ye varan Google Play kredisi kazanabiliyor, kazandığınız bu kredileri Google Play’den film, oyun ve kitap almak için kullanabiliyorsunuz.

Bu hafta bana iki anket sunan uygulamaya, indirmesi ve kurması da dahil toplamda 5 dakika zaman ayırarak, kazandığım kredi ile John Wick 2’yi kiralayıp izledim. Bu yöntemle devam edersem, her hafta Google Play üzerinden yeni bir filmi izleyebilirim sanırım.

Todoist: Herkes İçin Kullanışlı Yapılacaklar Uygulaması

Todoist Nedir?

Todoist, hayatını düzene sokmak isteyenler için hazırlanmış, çevrimiçi yapılacaklar listesi oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlayan oldukça kullanışlı bir görev yöneticisi uygulamasıdır. Diğer uygulamaların aksine birçok platformda kullanılabilir olması, çevrimiçi çalışması, minimalist tasarımı ve ücretsiz sürümünde çok fazla fonksiyon sunması, Todoist’i benim için vazgeçilmez uygulamalarımdan birisi haline getirdi.

Diğer Görev Yöneticilerinden Farkı Nedir?

Benim için, Todoist’i diğer uygulamalardan ayıran özelliklerinin başında dikkat dağınıklığını engelleyen minimalist ve işlevsel bir tasarıma sahip olması geliyor. Bunun haricinde uygulamanın ücretsiz versiyonundaki dikkat çekici özellikler şunlar:

Todoist Hangi Platformlarda Çalışıyor?

Todoist halihazırda Android, iOS, macOs, Windows ve Chrome başta olmak üzere 10+ platformda senkronize çalışıyor. Ben, kullanmakta olduğum android cihazımda bir ekranımı Todoist widget için ayırıyorum. Gün içerisinde yapmam gereken her şeyi, elimin altındaki tek bir ekranda görüp yaptıkça tik atabiliyorum.

Windows 10 için masaüstü uygulaması da bilgisayarımda sürekli olarak açık buluyor, bilgisayar başında olduğum zamanlarda da bu uygulamayı kullanıyorum. Chrome uygulaması yüklü olsa da, bir fonksiyonu haricinde pek kullanmıyorum. Kullandığım bu fonksiyon da bayıldığım “web sitesini görev olarak ekle” butonu; herhangi bir siteye sağ tıklayıp görev olarak Todoist’e ekleyebiliyorsunuz. İlgimi çeken ve daha sonra okuyacağım içerikleri görev olarak eklemek unutmamamı sağlıyor. Bu özelliğe ben modern yer imi yöneticisi diyorum; artık yer imlerine ekleyip okumayı unuttuğum içerikler yok.

Todoist Premium Ücreti ve Özellikleri

Yeni başlayanlar ve günlük kullananlar için çok gerekli olmasa da, proje planlayan kullanıcılar için Todoist Premium oldukça gerekli. Premium sürümünün en öne çıkan özellikleri, etiketler, hatırlatıcılar ve bulut sistemlerinden sınırsız dosya yükleme. Bunların haricinde görevleri dışa aktarım yaparak takvim uygulamasına gömebilme özelliği ve otomatik yedekleme özelliğini de oldukça fonksiyonel buluyorum. Todoist Premium’un yıllık ücreti 28.99 $ olarak belirlenmiş. Aylık olarak 2.5 $ gibi bir rakama denk geliyor.

Unroll.me ile Gereksiz E-Postalardan Kurtulun

Unroll.me ile Gereksiz E-Postalardan Kurtulun

2014 yılında kabul edilen ve yürürlüğe giren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun “izinsiz ticari elektronik ileti” gönderimini yasaklıyor olsa da ne yazık ki yasanın yürütmesi pek sağlıklı yapılmıyor. Bu yüzden her gün mail kutumuza farklı farklı firmalardan tanıtım mailleri alıyor, daha da kötüsü bu firmaların e-posta gönderim listelerine istemeden üye oluyoruz.

Kullanıcılarını bu gereksiz postalardan kurtarmak için kurulan Unroll.me birkaç yıldır ücretsiz olarak kullandığım ve oldukça sevdiğim uygulamalardan. Kayıt olduğunuz mail adresinizi tarayan ve üye olduğunuz tüm e-posta listelerini listeleyen uygulama, tek tıkla istemediğiniz listelerden çıkmanızı sağlıyor.

Dilerseniz sizlere tüm gereksiz postalardınızdan günlük olarak bir rollup, yani özet de sunan uygulama tamamen ücretsiz olmakla beraber oldukça basir bir arayüze sahip. Tüm e-posta aboneliklerinizi gözden geçirip istemediklerinizden tek tıkla ayrılmanız ortalama 5 dakika sürüyor. Unroll.me’nin kullanmakta olduğum web sürümünün yanı sıra App Store Uygulaması da mevcut.

Fotopost ile Instagram ve Facebook Fotoğraflarınızı Bastırın

Fotopost

Fujifilm tarafından geliştirilen Fotopost Uygulaması, Android ve IOS platformlarında dilediğiniz fotoğrafları seçip farklı ebatlarda bastırabilmenize olanak sağlıyor. Facebook ve Instagram entegrasyonu ile, sosyal ağlardaki fotoğraflarınızı da seçip bastırabileceğiniz Fotopost, baskı kalitesiyle, uygun fiyatıyla ve hızlı gönderimiyle benden tam not almayı başardı. Continue reading

Kiwi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kiwi Nedir - Nasıl Kullanılır

Ask.fm, Formspring gibi insanların başkalarına sorular sorması ve kendisine gelen soruları cevaplaması üzerine kurulan sosyal ağlara uzun süredir aşinayız. Bu sosyal ağların son örneklerinden birisi olan Kiwi, oldukça kullanışlı arayüzüyle, mobil uygulamasıyla ve kullanıcılara yaklaşımıyla son günlerde oldukça popüler oldu. Facebook login özelliği ile kayıt olabileceğiniz Kiwi’de, kullanıcıların tek bir tıkla tüm Facebook arkadaşlarını uygulamaya davet edilebiliyor olması da Kiwi’yi bu denli popüler kılan özelliklerden. Ayrıca Facebook uygulaması sayesinde, Kiwi’yi Facebook’tan oynamak da mümkün. Continue reading

Google Chrome Resim Arama Eklentisi

nternette gezinirken karşılaştığım resimleri gerek meraktan, gerekse işim gereği çoğu zaman Google Görseller’de aratma ihtiyacım oluyor. Her seferinde görseli yeni sekmeye taşımak, aratmak büyük işkence derken, bir gün tesadüfen bu harika Chrome uzantısıyla tanışmıştım.

Chrome Mağazası’ndan 4TL gibi uygun bir fiyata satın alabileceğiniz Search by Image for Google™ isimli uzantı ile, internette karşılaştığınız resimleri kolayca Google Görseller’de aratabiliyorsunuz. Eklentiyi Chrome’a kurduktan sonra yapmanız gereken tek şey, aramak istediğiniz görsele sağ tıklayarak “Search Image on Google” demek.

Goodreads ile Sanal Kütüphanenizi Oluşturun

Goodreads, kitaplarınızı listeler halinde tutabilmenizi sağlayan ve bu sayede sizi bir sonraki favori kitabınızla tanıştırmayı hedefleyen online bir kütüphane servisidir. Goodreads üzerinde okuduğunuz, okumak istediğiniz kitapları kolayca tutabiliyor, kullanıcıların kitaplar için puanlamalarını ve yorumlarını görebiliyorsunuz. Ayrıca arkadaşlarınızın da okuduklarını, okumak istediklerini takip edebiliyor, ilgilendiğiniz kitaplar hakkında onların da görüşlerini alabiliyorsunuz. Hesap oluşturmak ve kullanmak da oldukça basit.

Bundan birkaç yıl önce, Goodreads hesabımı ilk açtığım zamanlarda ne yazık ki servis üzerinde Türkçe kitaplar neredeyse hiç yer almıyordu ve bu sebeple de Türk kullanıcılar için pek verimli değildi. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın daveti üzerine eski hesabıma yeniden girdiğimde ise bu durumun tamamen değiştiğini, servise neredeyse tüm Türkçe kitapların kullanıcılar tarafından eklendiğini gördüm ve oldukça sevindim. Continue reading

Last.fm ile Daha Fazla Müzik Keşfedin

last-fm

Last.fm dinlediğiniz müziği kayıt eden ve bu sayede müzik arşivi oluşturmanızı sağlayan bir servis. Uzun zaman önce birkaç kez denediğim ve o zamanlar oldukça yetersiz bulduğum servisi son zamanlarda birçok yerde karşıma çıkmasının ardından yeniden kullanmaya başladım. Uzak kaldığım yıllar içerisinde oldukça gelişmiş ve sonunda “süper!” seviyesine ulaşmış.

Winamp, Windows Media Player, BS Player gibi birçok programın yanı sıra Youtube, Fizy ve Grooveshark gibi online müzik dinleme kanallarıyla da uyumlu olan Last.fm’de, müzik arşivi oluşturmanın yanı sıra yeni müzikler keşfedebilir ve müzik zevkinizi paylaşacağınız insanlarla tanışabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz sevdiğiniz parçaları Twitter ve Facebook ve Google Plus gibi sosyal ağ hesaplarınızda kolayca paylaşabilirsiniz.

Evernote ile Her Şeyi Hatırlayın

Evernote ile Her Şeyi Hatırlayın

Evernote, notlarınızı yazı, ses, fotoğraf, belge gibi değişik formatlarda kolayca kaydetmenize ve tablet, telefon, bilgisayar gibi farklı platformlardan ulaşmanıza olanak sağlayan oldukça kullanışlı bir not uygulamasıdır. Sağladığı Web Clipper ve Clearly gibi araçlarla benim gibi her gün yüzlerce web sayfası içeriği tüketenler için oldukça kullanışlı bir not alma uygulaması olan Evernote’un, ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı üyelik modeli bulunuyor. Continue reading