SimpleDesktops: Minimalist Duvar Kağıtları

Simple Desktops, mobil ve masaüstü cihazlarınız için minimalist duvar kağıtları bulabileceğiniz güzel bir adres. Müzikten edebiyata, internet dünyasından popüler kültüre kadar birçok konuda harika duvar kağıtlarının bulunduğu sitenin tüm içeriği Tom Watson isimli bir vatandaş tarafından derleniyor ve içerikte hiçbir reklam yer almıyor. Oluşturduğunuz minimalist duvar kağıtları varsa, yayınlanması için de gönderebiliyorsunuz.

E-Kitapçılar: Ücretsiz E-Kitap Arşivi

Basılı kitabın verdiği keyfi alamadığım için, e-kitap okumaya pek sıcak bakmıyorum. Yalnızca basılı olarak bulamadığım eski kitapları ekran karşısında okurum. Buna karşın, araştırma yaparken kitaplar içerisinde arama yapmak kolay olduğu için, elimin altında geniş bir e-kitap arşivi bulunduruyorum. Metin içeriğinden faydalandığım için de bu arşivin tamamı .epub formatından oluşuyor.

Araştırmamı yaparken bu .epub arşivi içerisinde arama yapıyor, bazı kısımları okuyor ve işime yarayacak bir kitap bulursam, gidip basılı olarak alıyorum. Her ne kadar kitap fiyatlarının yüksek oluşunu şikayet edip dursam da, korsan kitabı desteklemeyi de doğru bulmuyorum.

Benim gibi düşünüyor ve e-kitapları benzer amaçlar için kullanıyorsanız, bir grup e-kitap dostu tarafından kurulan, yalnızca .epub formatında kitaplar paylaşan ve oldukça geniş bir arşivi olan E-Kitapçılar isimli siteye bir göz atmanızı öneririm.

Babil.com – Kitap Dünyasının Yeni Kahramanı

Bazen, okumak istediğim kitaplar çok biriktiğinde, internetten toplu sipariş veriyorum. Hem daha ucuza geliyor, hem de almak istediğim kitapları tek tek arama zahmetinden kurtulmuş oluyorum. Bu zamana kadar D&R ya da idefix’ten verdiğim yüksek miktarlarda onlarca siparişim vardır. Ocak ayında okuyacaklarım için vereceğim toplu siparişimi de bir değişiklik olsun diyerek, 2014 yılında açılan ve kendilerini Kitap Dünyasının Yeni Kahramanı olarak tanıtan Babil.Com‘dan verdim.

Babil.com – Kitap Dünyasının Yeni Kahramanı

Henüz yeni açılmış bir site olmalarına karşın, siparişini verdiğim 24 kitaptan bir tanesini “baskısı tükendiği” gerekçesiyle iptal geçip, kalan 23 kitabı 5 gün (4 iş günü) içerisinde kargoya verdiler. Bu 4 günlük tedarik süreci yıllardır verdiğim diğer toplu siparişlere göre oldukça hızlıydı. Buna karşın, çalıştıkları kargo firması Yurtiçi Kargo‘nun yetersizliği sebebiyle İstanbul içerisinde 3 günlük bir teslimat süresi yaşadım.

Gelen kargonun kalitesi oldukça iyiydi. E-Ticaret ile ilgilenen birisi olarak kendilerini bu anlamda takdir ediyorum. Koliyi güzelce bantladıktan sonra, üzerine alıcıya teslim edilene kadar açılmamasını sağlamak adına etiket yapıştırmışlardı. Koli içerisinde kitapların zedelenmemesi için patpat da bulunuyordu. Ayrıca bir de hediye olarak defter ve kitap ayraçları koymuşlardı.

9 günlük alışveriş deneyimim içerisinde birkaç ufak tefek eksiklerini görsem de, bunları henüz yeni kurulmuş bir site olmasına bağlıyorum. Tedarik süreci, fiyatları ve gönderim kalitesi gibi temel öneme sahip konulardaki başarısı sebebiyle, bundan sonraki toplu kitap siparişlerimi Babil.com üzerinden vermeyi düşünüyorum. Burayı okuyup dikkate alacaklarını umarak da önemli gördüğüm bazı eksiklerini yazmak istiyorum.

  • Alışveriş sepetinin yanında, almayı düşündüğümüz kitapları ekleyebileceğimiz bir alışveriş listesi harika olmuş. Almayı düşündüğüm ama temin edilemeyen tüm kitaplarımı oraya ekledim. Sistem çalışıyorsa ve kitaplar temin edilebildiği zaman görebilirsem harika olur. Mesela, bir kitap temin edilebilir duruma geldiğinde otomatik mail gelebilir mi?
  • Temin edemediğiniz ürünler için “babil.com’dan sipariş vermiş olduğunuz ürünler arasında yer alan bla bla bla adlı ürünün baskısı tükendiğinden dolayı maalesef temin edemiyoruz” şeklindeki standart mailinizi lütfen geliştirin. Bu mailin içerisinde tarafıma iade edilecek ödemenin miktarını ve ne zaman iade edileceğini belirtmeniz gerekiyor. İptal geçilen kitabımın baskısı da tükenmemiş, yalnızca siz temin edememişsiniz. Mailiniz standart olduğu için bana böyle bir mail göndermek durumunda kaldınız sanırım.
  • Yurtiçi kargo ölüm sebebidir. Adamlar bir gönderiyi geç teslim etmek için her şeyi yapıyorlar. Kargo şubeleri arasında boş yere dolanıp duruyor. Şubeye ulaşan, dağıtıma çıkması gereken kargo 1-2 kez mutlaka genel merkezlerine gidip gelir, araçlarında boş yere gönderi taşımaktan zevk alır bunlar. Kargo normal teslim süresinden çok sonra teslim edildikten sonra da gönderi takibinden tüm bu gezintileri kaldırırlar. Gelin yol yakınken Sürat Kargo gibi alternatif kargo firmaları ile çalışmaya başlayın.
  • Sitenizde bir kitabın görselinde hangi kapak baskısı varsa, lütfen öyle temin etmeye özen gösterin. Emrah Serbes’in iki kitabını yeni kapak baskılarını görüp aldım ancak bir tanesi eski baskısında geldi. Bu benim ve birçok kitap okurunun önemsediği bir şeydir. Mesela, şu sıralar kimse Can Yayınları’nın yeni kapak tasarımlarını sevmiyor 🙂

Umarım tüm bunları dikkate değer bulup kısa süre içerisinde düzeltirler. 2015 yılında çok daha kaliteli ve başarılı bir site olması dileği ile… Kitap Dünyası’na Hoş Geldin Babil.Com!

Continue reading

Takip Ettiğim Bloglar #Mim

Mimler, blog dünyasının hiç eskimeyen, tam unutulduğunu düşündüğünüz anda kendisini hatırlatan, en keyifli etkinliklerindendir. Bir yazar, ortaya bir konu atar ve diğer yazar arkadaşlarının da bu konuda yazmalarını ister. Bu sayede, ortaya o konu hakkında birçok kaynak ve görüş çıkar, tam bir hazine oluşur.

Bugün, beni Tahsin mimlemiş, takip ettiğim blogları sormuş. Aslında buna benzer bir mimi (Takip Edilesi 5 Blog) çok uzun süre önce cevaplamıştım ama bunu da cevapsız bırakmak istemiyorum. İşte karşınızda, uzun zamandır sıklıkla takip ettiğim, hiçbir yazısını kaçırmadığım bazı bloglar. Continue reading

Postcrossing: Dünya’nın Her Yerinden Kartpostal Alın!

Dünya’nın herhangi bir köşesine, hiç tanımadığınız birisine bir kartpostal göndermek ve karşılığında Dünya’nın başka bir köşesinden, hiç tanımadığınız birisinden bir kartpostal almak ister miydiniz? Cevabınız evet ise, size bunu yapmanıza olanak sağlayan harika bir projeden, Postcrossing‘den bahsetmek istiyorum.

Postcrossing

Hayatına biraz renk katmak isteyen, kartpostallardan hoşlanan, Dünya’nın farklı köşelerinden farklı insanları tanımak isteyen ya da yalnızca Postcrrossing fikrini seven binlerce kişiden oluşan site, Dünya’nın bir köşesine kartpostal göndermenizi ve karşılığında sizin de bir kartpostal almanızı sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey ise siteye üye olup bir adres isteyerek oraya içinizden gelen bir kartpostal göndermek. Size verilen adrese kartpostalınızı gönderdikten sonra, siz de merakla bir kartpostal beklemeye başlıyorsunuz. Continue reading

Ne Okuyorsun?

Çok fazla kitap okuyan birisi olarak okuduğum kitapların bir listesini oluşturacağım, puan vereceğim, yorum yapacağım ve diğer kitapseverlere ulaşacağım bir site isterdim her zaman. Bu kapsamda Goodreads, LibraryThing, Google Books gibi duyulmuş siteler bulunsa da hiç biri bana tam olarak istediğimi veremiyordu.

Bu yüzden, Emre Akbudak’ın mükemmel projesi olan Sinebot’tan sonra aynı mantıkla bir kitaplık açmayı düşünüyordum ki, zaten böyle bir projenin hayata geçirildiğini öğrendim: Ne Okuyorsun? Continue reading

Mim: Takip Edilesi 5 Blog

Çok sevdiğim dostlarım Ali ve Kaan tarafından Takip Edilesi 5 Blog başlıklı bir mim ulaştırıldı bana.  Biraz araştırdığımda bundan tam 12 gün önce Aycan‘ın başlattığı bir mim olduğunu gördüm ve blog kültüründe güzel bir yeri olan mimleri seven  birisi olarak ben de bu mimi devam ettirmek istedim.

Sürekli takip ettiğim kişisel blogların birçoğu bu mimden nasibini aldığı için, farklı bloglar yazma düşüncesiyle oluşturuyorum aşağıdaki listeyi, bakalım neler çıkacak Continue reading