Şifreler Kitabı – Paul Lunde

Ne zamandır şifreleme konusunda bir şeyler yazmadığım için epey şikayet alıyorum. Bu şikayetlerden bir nebze de olsa kurtulabilmek adına, sizlere kitaplığımda çok güzel bir yere sahip olan, Paul Lunde’un çok sevdiğim Şifreler Kitabı’ndan bahsetmek istiyorum.

sifreler-kitabiPaul Lunde‘un editörlüğünde hazırlanan ve ülkemizde Duygu Akın‘ın çevirisiyle NTV Yayınları‘ndan çıkan Şifreler Kitabı, tarih boyunca kullanılan dillerin, toplumların ve sembollerin tüm sırlarını gözler önüne seriyor.

Şifrelemenin yalnızca karışık matematiksel algoritmalardan ibaret olmadığını, geçmişte ve günümüzde, insanların günlük hayatta kullandığı birçok şifreyi anlatarak kanıtlayan Şifreler Kitabı, toplamda 13 bölümden oluşuyor.

Kitabı okurken, ilk insanların kullandığı şifreleri anlatan “İlk Şifreler” isimli birinci bölümden, dijital çağda kullanılan şifreleri anlatan “Dijital Çağ” isimli son bölüme kadar şifrelemenin tarihsel değişimine tanık oluyorsunuz. Devamını Okuyun »

Pigpen Şifresi

Dan Brown, merakla beklediğim yeni kitabı “Kayıp Sembol” ün içerisinde kullanmış bu şifreleme tekniğini. Oldukça ilgi çekici buldum.

Bir substitution cipher yani yerine koyma şifrelemesi olan bu tekniğin tarihine bakacak olursak, 1700’lü yıllarda masonlar tarafından bulunduğunu görürüz. Taş ustası olan masonlar, taşlara kazıdıkları sembollere Rûn adını verirlermiş ve birbirleriyle bu şekilde haberleşirlermiş. Devamını Okuyun »

Adinkra Sembolleri

Adinkra olarak bilinen Afrika sembolleri, Fildişi Sahili ile Togo arasında yer alan, Atlantik üzerindeki güzel Batı Afrika ülkesi Gana‘da yerli halk tarafından kullanılıyor. Bu semboller yalnızca halkın atasözleri, şarkıları ve hikayeleriyle ilintili değil, aynı zamanda toplumsal kimlik ve siyasi görüş beyan etme işlevini de görüyor. Adinkra Sembolleri Akaların tamamı tarafından yüzyıllardır biliniyor ama dışarıdan bakanların gözüne yalnızca dekoratif motifler gibi görünüyor. Devamını Okuyun »

Simya Şifresi

Şimya şifresi aslında, basit bir literal şifredir. Bir başka değişle; alfabedeki harflerin kombinasyonu ya da  düzenlenmesiyle oluşturulur. Gizli bir şifre sözcüklerin ilk harflerini okuyarak ortaya çıkarılabilir.

Örneğin, aşağıdaki görselde görebileceğiniz üzere, Cizvit Alimi Athanasius Kircher tarafından oluşturulan bir simya kriptogramında birçok Latince sözcük bir dairenin çevresine döngüsel bir biçimde yerleştirilmiştir. Bu sözcükler; Solo, Vera, Kaydat, Philosophia, Homines, Veritatis, Recae’dir. Devamını Okuyun »

Bilim ve Teknik’te Kriptoloji

Aslında bu yazıyı bir ay önce yazmam gerekiyordu. Tabi Mart ayından itibaren Bilim Teknik okumayı bırakmamış olsaydım. Bilim ve Teknik dergisinin iyice bozması ve gereksizleşmesinin üstüne NTV Bilim gibi kaliteli bir dergi çıkınca ister istemez her ay almayı bıraktım.

Bu ay aylık dergilerimi alırken tesadüfen gördüm ki, geçtiğimiz ay Bilim ve Teknik 500. sayısında konu olarak “Kriptoloji” yi seçmiş. Tabiki ilgimi çekti ve eski sayısını hazır bulmuşken anında aldım.  TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nün katkılarıyla hazırlanmış olan makalelerde kriptolojiye hoş bir bakış açısı yakalanmış ve bazı teknikler tarihsel olarak anlatılmış. Devamını Okuyun »