Ocean Gravity – Guillaume Nery & Julie Gautier

Serbest dalışçı Guillaume Nery ve sualtı kameramanı Julie Gautier tarafından 2014 yılında çekilen ve yayınlanan Ocean Gravity, sualtı dünyasının fizik kurallarını yeniden tanımlıyor. Daha önce sualtıdaki bir başka çalışması olan Base Jumping ile tanıdığımız Guillaume Nery, bu çalışmasında bizleri okyanus yerçekiminin büyüleyici evrenine davet ediyor.

since ever, my diving propels my imagination in the fantasy of the conquest of space. To touch the sea floor or to set foot on an unexplored planet, here are 2 fascinating adventures which feed my thirst of unknown. The discovery of this quite unique place (Tiputa – Rangiroa – French Polynesia), allowed us to put in image the visual closeness of 2 universes water and air, ocean and space.

Kolay harekete geçmek…

Dijital teknolojinin eylemler için işleri kolaylaştırmasına rağmen, neden aynı şekilde başarılı sonuçlar da kolay olmuyor? Aktivizm ve siyaset için dijital platformları benimserken acaba işleri zor yoldan yapmanın bazı faydalarını gözden mi kaçırıyoruz? Bence öyle. Bence olay üç aşağı beş yukarı şöyle: Kolay harekete geçmek, her zaman kolay kazanç elde etmek değildir.

Müslüman Mahallesinde Kilim Satmak #TEDxReset2015

17-18 Nisan’da Tim Show Center’da altıncısı düzenlenen TEDxReset‘in bu yılki teması Fikirden Harekete olarak belirlenmişti. Bu yıl gidemediğim etkinliğin merakla beklediğim konuşma videoları, geçtiğimiz günlerde Youtube üzerinden, TEDx Talks kanalında yayınlandı. Ben de hafta sonunu fırsat bilerek, bir Cumartesi gecemi ayırdım ve yayınlanan tüm konuşmaları izledim.

Continue reading

Albüm Kapakları Canlanırsa…

İsrail’de, Bezalel Sanat ve Tasarım Okulu‘nda ikinci sınıfta olan Vania Heymann isimli bir öğrenci, Roy Kafri‘nin Mayokero isimli parçası için efsane albüm kapaklarını canlandırmış ve ortaya bu harika videoyu çıkarmış. Ben özellikle Bob Dylan‘ın iki farklı albüm kapağını kullanarak yaptığı bölüme bayıldım ve kimdir bu adam diyerek gezinirken, kendisinin Youtube Kanalında birçok çalışması olduğunu gördüm. Siz de bir göz atın.

The Beatles Argument – Collective Cadenza

Collective Cadenza, bir yönetmen (Joe Serbia), bir müzisyen (Michael Thurber) ve bir ses sanatçısı (Matt McCorkle) tarafından kurulan, amacı eğlenceli müzikal videolar hazırlamak olan bol neşeli ve çok kalabalık bir topluluk. Sitelerinden ve Youtube üzerinden yayınladıkları oldukça başarılı birçok çalışmaları bulunuyor. Çok beğendiğim bu çalışmalarındaysa, bir ilişkide yaşanan dört duyguyu konu alıyorlar. Öfke, hayal kırıklığı, bağışlama ve intikam. Hepsini bir arada, 17 farklı Beatles parçası ile harika bir şekilde anlatmışlar.

Danny MacAskill’s Imaginate

RedBull, uzun süredir videolarını ve fotoğraflarını ilgiyle takip ettiğim, Volkswagen’in de reklam yüzü olan serbest stil sokak bisikletçisi Danny MacAskill ile harika bir reklam filmi çekmiş. 28 yaşındaki İskoç bisikletçi, filmin hakkını vermiş ve bir bisiklet ile yapılabileceğini hayal edemeyeceğimiz akrobasi hareketleri yapmış.

Danny MacAskill’in sayfasında yer alan kamera arkası görüntülerini izlerken de oldukça eğlendim. Filmi beğendiyseniz, bir göz atmanızı öneririm.

Kirby Ferguson: Remiksi Benimseyin

Everything is a Remix‘in yaratıcısı Kirby Ferguson‘a göre, hiçbir şey orjinal değil. Ona göre artık her şey, remix ile yaratılıyor. Birşeyler alınıyor, kopyalanıyor, biçimleri değiştiriliyor ve birleştiriliyor. Tabii son olarak da, ortaya çıkan şeyin özgün olduğu iddia ediliyor.

Steve Jobs, Bob Dylan, Android ve aklımıza gelebilecek birçok şey bunu doğruluyor gibi.. Peki ya biz? Yarattığımız şeyler ne derece özgün, kendimize bunu itiraf edebilir miyiz?

Bizim yaratıcılığımız dışarıdan gelir, içeriden değil. Kendi kendimize yaratılmış değiliz. Bir diğeri üzerine bağımlıyız ve bunu kendi içimizde kabul etmek sıradanlığın ve türetilmişliğın bir kucaklaşması değil. Bu yanlış kavramlardan kurtulup, özgürleşmek ve kendimizden çok fazla beklememek için ve basitçe başlamak için teşvik edici bir dürtü.

Umbilical Brothers

Shane Dundas ve David Collins. Bu adamları HBBA’nın Hareket Çekme Sanatı adıyla paylaştığı video sayesinde tanımıştım. Ne zaman canım sıkılsa, biraz gülmek istesem açıp izliyorum kendilerini. Yukarıdaki gösterilerini beğendiyseniz, favorilerimden olan Windscreen Cleaner’ı da izlemenizi tavsiye derim. “Kim bu adamlar?” derseniz web sitelerine, “başka video yok mu?” derseniz de şuraya yönlendirebilirim sizleri…

Snoken Productions – Mine

Battlefield 2‘yi çıktıktan kısa bir süre sonra, 2005 yazında oynamaya başlamıştık. Oyuncu sayısı arttıkça eğlence düzeyi de artan bir oyun olması sebebiyle uzunca bir süre gözde oyunlarımızdan olmuştu. Minimum 20 kişi oynardık ve Dalian Plant isimli haritada Çin Mig uçaklarına karşı Amerikan F uçakları ile kapışmaktan çok zevk alırdık. Uçakları rahat uçurabilmek, geçilemez denilen yerlerden geçebilmek adına Joystick kullanırdık hatta, o derece keyifli bir oyundu 🙂

Bir arkadaşım Youtube’dan Battlefield videosu göndermiş bugün. Benim de aklıma 2006 yılının başında Battlefield oynadığımız bir zamanda izlediğimiz ve gülmekten yerlere yattığımız, Snoken Productions tarafından hazırlanan Mine serisi geldi 🙂

Continue reading