Best Fiends (Küçük Oyunlar #6)

Candy Crush tarzı yan yana getirme ve patlama üzerine kurulu olan oyunları, telefonda oyun oynamayı seven herkes en az bir kez deneyimlemiştir. Bu tarz oyunların kalıcı olmamasının en büyük sebebi, hızlı başlanılan oyunun bir seviyede tıkanması ve enerji / altın gibi oyunun periyodik olarak verdiği bazı şeylerin yetersiz kalmasıdır. Oyun içi satın alma gerçekleştirmiyorsak oyunu oynama sıklığımız azalır, bir süre sonra da oyunu tamamen unuturuz.

Bu tarz oyunlara pek ilgi duymadığım için 2014 yılında çıkan ve epey de popüler olan Best Fiends ile kısa bir süre önce karşılaştım ve aynı kategorideki oyunlardan ne kadar farklı olduğunu gördüğümde hemen yükledim. Bir süredir bağımlısı olduğum oyun, klasik patlatma oyunlarındaki özel taşların yeteneklerini bir grup böceğe atfetmiş ve bu böcek dostlar üzerine bir grup hikaye oluşturmuş.

Oyunda Mor, Kırmızı, Yeşil, Mavi ve Sarı olmak üzere toplamda beş farklı taş rengi bulunuyor. Tüm bölümlerde, bu renklere sahip, kendilerine has özellikleri ve güçleri olan farklı böcekleriniz ile mücadele ediyorsunuz. Her bölümün başında böcekleriniz arasından size özelliği en çok yarayacak olanları bedelsiz olarak seçerek mücadeleye başlıyorsunuz.

Bölüm geçtikçe kazandığınız puanlar ile böceklerinize seviye atlatıyor ve belirli seviyelerde de evrim geçirmelerini sağlıyorsunuz. Şu anda oyun içerisinde her renk için 8 böcek bulunuyor ve bu böcekler seviye atladıkça bölüm sonlarında kazandığınız anahtarla ile açabildiğiniz bir ödül kutusundan çıkıyor.

Müzikleri, sesleri ve grafikleri ile göz doyuran oyunun en sevdiğim yönü, uygulama içerisinde hiçbir satın alma gerçekleştirmeden, tıkanma yaşamadan oynamaya devam edebilmem oldu. Oyun içerisinde bölüm geçtikçe ve etkinlikleri tamamladıkça verilen ödüller o kadar fazla ki, enerji beklemeden ya da arkadaşlarıma oyun isteği göndermek zorunda kalmadan aralıksız oynayabiliyorum.

Oyunun hikayesinin en çekici yanlarından birisi de ilerlediğiniz ana haritanın yanında sizlere ek görevler ve haritalar açılması sanırım. Açılan ek görevler ile bazen yolunu kaybetmiş bir böceğin evine ulaşmasını sağlıyor bazen de yavru solucanlar ile büyükannelerin bahçesinden hazine çalıyorsunuz. Üstelik bu yan görevler 3-5 bölüm değil, en az 20-30 bölüm uzunluğunda oluyor.

Oyunu oynamak isterseniz, AppStore, Google Play, Facebook ve Amazon üzerinde bulabilirsiniz.

A Word Kelime Oyunu (Küçük Oyunlar #5)

A Word, Apps.com.tr tarafından geliştirilen ve 2017 yılının başında yayınlanan bir kelime oyunu, ben ise henüz tanıştım. Özellikle kelime avı bulmacası sevenler için hazırlanan AWords’de amaç yalnızca verilen kelimeyi bulmak kadar basit değil. Oyunda amaç, altıgen harflerden oluşan bulmacalar içerisinde başlıkta verilen konuyla alakalı kelimeyi bulmak ve işaretlemek. Yani bizlere doğrudan bulacağımız kelimeyi değil, kelime ile ilgili konuyu ipucu olarak veriyor.


Oyunun başlarında her bulmacada yalnızca bir kelime yer alıyorken, oyunda ilerledikçe daha büyük ve içerisinde birden fazla kelimelerin yer aldığı bulmacalar ile karşılaşıyorsunuz. 1500’den fazla bulmacanın ve binlerce kelimenin yer aldığı oyun, kelime haznesini geliştirmenizi de sağlıyor. Continue reading

Age of 2048 (Küçük Oyunlar #4)

2048 oyunu, Threes oyununun değiştirilmiş bir versiyonu olarak 2014 yılında yayınlanmış, kısa süre içerisinde en çok oynanan mobil oyunlardan birisi haline gelmişti. 4×4 bir alan içerisinde oynanan oyunda, aynı sayıları üst üste getirerek toplama yapıyor ve 2048 sayısına ulaşmaya çalışıyorduk. Kısa bir süre içerisinde viral etkisiyle yayılarak büyük bir kitleye ulaşan oyun, hiçbir yenilik sunmaması sebebiyle zamanla kullanıcıları sıkmış ve uygulama çöplüğünde yerini almıştı.

Bu durumu fırsata çevirmek isteyen Soulgit Games, 3 yıllık bir aradan sonra oyunu yeni ve görsel ağırlıklı bir arayüzle Age of 2048 olarak yeniden canlandırdı. Age of 2048’de toplama işlemini bu kez binalar ile yapıyor, aynı binaları toplayarak daha üst seviyede bir bina inşa ediyorsunuz. Amacınız ise oynadığınız çağda en yüksek binayı inşa etmek.

Oyunda şimdilik Taş Çağı, Klasik Çağ, Orta Çağ ve Endüstri Çağı olmak üzere dört farklı çağ yer alıyor. Yakın zamandaki güncellemeler ile Küresel Çağ ve Uzay Çağı da eklenecek.

Ayrıca yine 2048’den farklı olarak, Age of 2048’de Geri Al, Sihirli Değnek ve Temizleyici isimlerinde üç farklı bonus aracınız da bulunuyor. Bu bonusları reklam izleyerek ve oynayarak elde edebileceğiniz gibi, uygulama içi satın almalarla da elde edebiliyorsunuz.

Oyunu, android işletim sistemine sahip cihazınız için şuradan indirebilirsiniz.

Omino (Küçük Oyunlar #3)

Kısa bir süre önce kurulan yerli oyun şirketi MiniMana Games‘in çıkardığı ilk oyun olan Omino, klasik üçlü eşleştirme oyunlarını strateji ile birleştiren, çıktığı günden bugüne elimden düşüremediğim oldukça eğlenceli bir mobil oyun.

Sürükle bırak şeklindeki oynayış kolaylığı ile aynı renk en az üç halkayı yan yana getirerek patlatmaya ve puan kazanmaya çalışıyorsunuz. Patlattığınız halkalar içerisinden başka renk halkalar çıkması, oyunun diğer eşleştirme oyunlarından farkı kılan ve derinlemesine düşünmenizi gerektiren en büyük etken. 5×5 oyun alanı içerisinde, en az 2-3 kademeli düşünmeniz ve zincirleme patlatmalar yaparak yüksek puanlar toplamanız gerekiyor.

Yalnızca halkaları patlattığımız klasik modu ile tanıdığımız oyuna, kısa bir süre önce Arcade modu da eklendi. Bu modun klasik moddan farkı ise, yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi beton halkalar ve bombalar. Bu iki yeni faktör ile oyun oldukça zor ama çok daha eğlenceli bir hal aldı diyebilirim.

Android için şuradan, iOS için ise şuradan indirebileceğiniz oyun, minimalist tasarımı, can sıkmayan müziği, basit animasyonları ve en önemlisi de kullanıcıyı boğmayan reklamları ile benden tam not aldı. MiniMana Games’in yeni oyununu merakla bekliyor olacağım!

Morphopolis (Küçük Oyunlar #2)

Fantastik bir dünyada çiçek böcekle uğraşmaya ne dersiniz? Morphopolis, puzzle sevenlerin bayılacağı, böcek dünyasının dönüşüm ve keşfini konu alan bir puzzle oyunu; gözü ve ruhu çok fazla yormuyor ama zihninizi yormaya ve son bölümdeki zor bulmacaya hazır olun.

Bu küçük oyunun hem Steam başarımları hem de Steam koleksiyon kartları bulunuyor. Videodan da anlaşılabileceği gibi harika grafikleri var ki, bu grafiklerle bir ödül bile kazanmış. Tüm bu görsel şölene eşlik eden enfes müzikleri de olunca, oyun tadından yenmiyor.

12 Labours of Hercules (Küçük Oyunlar #1)

Uzun yıllardır herkes gibi ben de Company of Heroes, CS:GO, Age of Empires, Rome, League of Legends gibi popüler birçok oyun oynuyorum. Bu oyunları bir kenera bıraktığımızda bir de Steam indirimlerinden satın aldığım ya da Google Play’den indirip oynadığım bazı küçük oyunlar var ki, çok kişi tarafından bilindiklerini ve oynandıklarını düşünmüyorum. Bu yüzden böyle bir yazı dizisi başlatarak, oynadığım ufak ama eğlenceli oyunları paylaşmak istedim. İlk oyunu da grafiklerini, müziklerini ve oynanışını oldukça beğendiğim 12 Labours of Hercules.

12 Labours of Hercules (Küçük Oyunlar #1)

Oyunda, Herkül’ün karısı Hades tarafından kaçırılıyor, siz de karısını kurtarmak için çıktığı yolculukta Herkül’e yardım ediyorsunuz. Bu oyunda, Herkül’ün antik yunanda geçen 12 görevinden toplam 4 tanesini tamamlıyorsunuz ve karısını kurtarıyorsunuz. Her görevin 10 bölümü bulunuyor. Yani oyun toplam 40 bölüm ve birkaç bonus bölümden oluşuyor. Diğer 8 görevi için “12 Labours of Hercules II: The Cretan Bull” ve “12 Labours of Hercules III: Girl Power” oyunları yapılmış. Continue reading

DreamHack Winter 2014’de CS: Go Şampiyonu Team LDLC!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenen ve 3 gün süren DreamHack Winter CS: Go Şampiyonası, Ninjas in Pyjamas ve Team LDLC arasında oynanan harika bir final maçıyla sona erdi ve şampiyon Team LDLC oldu! Yılların deneyimleri GeT_RiGhT ve f0rest sebebiyle NiP taraftarı olsam da, çeyrek finallerde yaşadıkları haksızlığa rağmen şampiyon olabildikleri için LDLC‘nin kazandığına üzülemedim.

Cumartesi günü Team LDLC ve Fnatic arasında oynanan BO3 çeyrek final maçının son haritasıde_overpass‘de böyle bir olay yaşanmıştı ve Fnatic 16-13 haritayı kazanarak yarı finale yükselmişti. Her ne kadar birçok kişi boots diyerek Fnatic takımını savunsa da, DreamHack yaptığı açıklamayla bunun kural dışı olduğunu belirtti ve maç tekrarına karar verdi. Fnatic‘in buna yanıtı ise turnuvadan çekilmek oldu. Continue reading

4. Sezon Dünya Şampiyonu Samsung White Oldu!

4. Sezon Dünya Şampiyonu Samsung White Oldu!

Tam bir aydır nefes kesen maçların oynandığı League of Legends 2014 Dünya Şampiyonası‘nın büyük finali,Seul Dünya Kupası Stadyumu‘nda yapıldı. Bir aydır neredeyse tüm maçları takip edip, üzerine epey bir konuşup yazdıktan sonra, dün ne yazık ki finalin tamamını izleme fırsatım olmadı. GameEkstra GamerArena‘da turnuvada olmamız sebebiyle, ilk iki maçı canlı izleme şansını tamamen kaçırdım. Son iki maçı ise ölü geçirdiğim zamanlarda alt tab eşliğinde takip edebildim. Beklediğim gibi Samsung White oldukça üstün bir oyun sergileyerek 4. Sezon Dünya Şampiyonu olmayı başardı. Continue reading

Dünya Şampiyonası’nda Çeyrek Finaller Başlıyor

League of Legends 2014 Dünya Şampiyonası’nda 2 hafta süren grup aşamalarının sona ermesinin ardından nihayet bugün çeyrek final maçları başlıyor. Çeyrek finale kalmaya hak kazanan birbirinden yetenekli 8 takım, önümüzdeki 4 gün içerisinde yarı finale çıkmak için büyük bir mücadele verecek.

Best of 5 (5 maçlık seri) üzerinden oynanacak olan çeyrek finaller bugün ilk eşleşmeyle, Samsung White veTeamSoloMid arasında oynanacak maçla başlayacak ve her gün bir çeyrek final maçı oynanacak. Turnuva kartı ve benim grup maçlarındaki performansları değerlendirerek yaptığım 2014 Dünya Şampiyonu Tahminim.

Siz de tahminlerinizi Kupayı Kim Alır? uygulaması üzerinden yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ayrıca doğru bildiğiniz tahminler için de puan kazanıyorsunuz. Şampiyona sonunda bakalım en çok kimin puanı olacak 🙂 Son olarak, Riot Games finaller için ne hazırladı, acayip merak ediyorum.

Continue reading

Dünya Şampiyonası’nda Grup Aşamaları Sona Erdi

18-21 Eylül’de tamamlanan, tamamını izleyebildiğim A ve B grubu maçlarının ayrıntılarını şurada yazmıştım. Bu gruplardan çeyrek finale çıkan takımlar, Samsung White, Edward Gaming, Team SoloMid ve Star Horn Royal Club olmuştu. 25-28 Eylül tarihlerinde yapılan, ne yazık ki tamamını takip edemediğim C ve D grubu maçlarında ise şampiyonada çeyrek finale kalan diğer takımlar belli oldu.

C grubunda ben hem LMQ‘dan hem de OMG‘den oldukça umutluydum. Sürpriz oyunları ile Samsung Blue gibi bir takımın bile üstesinden gelerek, çeyrek finale ikisinin de adını yazdırabileceğini düşünüyordum ancak ne yazık ki bu tahminim yarı yarıya tuttu. LMQ beni şaşırttı ve gruptan Samsung Blue ile beraber harika geri dönüş maçları yapan OMG çeyrek finale yükselmeye hak kazandı. Continue reading