Karate’nin Altın Çocuğu: Eray Şamdan

Spor tarihinde belki de eşi görülmemiş bir başarıyı paylaşmak istiyorum. 2-4 Şubat 2018 tarihlerinde Rusya’nın Sochi kentinde yapılan 45. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’nda milli sporcumuz Eray ŞAMDAN alt yaş kategorilerinde 6. Avrupa Şampiyonluğunu kazandı.

Son gördüğümde kendisine “Cengiz Hoca’yla beraber 6 fotoğrafını bekliyorum” demiştim, şampiyon bizleri yine şaşırtmayarak final maçının ardından aşağıdaki klasikleşen pozunu vermiş.

Eray ilk olarak 2012’de Ümitler kategorisinde katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda üçüncülük elde etmişti. Sonrasında 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 ve son olarak da 2018’de üst üste Avrupa Şampiyonu olarak bu kategorilerde katıldığı tüm şampiyonalardan madalya ile ayrılmayı başardı. Continue reading

1500 Metrede Süreyya Ayhan İzleri ve Doping Gerçeği

Aslı Çakır Alptekin, Londra’da düzenlenen 2012 Yaz Olimpiyatları’nda 1500 metrede 4.10.23 derecesiyle birinci olarak altın madalya kazandığında aklıma 4:08.37’lık derecesiyle Sidney’de düzenlenen 2000 Yaz Olimpiyatlarında yarı final koşan Süreyya Ayhan’ı getirmişti. 8-10 yaşlarımda küçük bir sporcu olduğum yıllarda kahramanımız olan Süreyya’nın dopingli olduğunu biraz büyüdüğümde öğrenmiş ve acı gerçekle yüzleşmiştim.

Sporlar ilgilenen ve Süreyya’nın hayal kırıklığını yaşamış birçok kişi gibi ben de Aslı’nın başarısından emin değildim. Ülkenin madalya sevincine boğulduğu anda Sürreyya Ayhan ve Yücel Kop çıkıp, “onu biz çalıştırdık” dediğinde de hiç şaşırmadım. Sonuçlar açıklandığında hükumetin öve öve bitiremediği, sayısız maddi ödül alan Aslı Çakır Alptekin dopingli çıktı. Continue reading

Beşiktaş E-Spor Kulübü Kuruldu

Türkiye’de E-Spor’un gelişimi adına oldukça harika bir haber geldi. Geçtiğimiz yıl kurulan Aces High Esports Club, Riot Games tarafından düzenlenen Uluslararası Özel Turnuva‘yı kazanmasının ardından bombayı patlattı ve E-Spor macerasına Beşiktaş Kulübü bünyesinde devam edeceğini açıkladı.

Beşiktaş E-Spor Kulübü Kuruldu

Beşiktaş Kulübü’nden yapılan resmi açıklamanın ardından, Twitter’da başlatılan #vadininkartalları hashtagi kısa sürede dünya sıralamasında yükselirken beraberinde atılan twitlerin güldürme oranı da yükseldi. Takımın kurucusu ve koçu Onur “Lethilion” Aksu‘ya yöneltilen “Sakatlanmazsınız değil mi?” sorusu ve Riot’a gönderilen “Bu lig için fazla onurluyuz.” mentionları benim favorilerimdi.

Yalnızca Türkiye’de değil, Dünya’da da bir ilk olan bu inanılmaz gelişmenin ardından, E-Spor’un spor kulüpleri tarafından bir branş olarak kabul edileceği ve birçok kulübün Beşiktaş’ı örnek alarak E-Spor takımları kuracağı bir döneme artık çok da uzak sayılmayız. Bir oyun sever olarak yıllarca hayalini kurduğum bu dönemin, kalbimin takımı Beşiktaş ile başlaması beni inanılmaz derecede mutlu etti.

League of Legends haricinde hangi oyunlarda faaliyet göstereceği henüz açıklanmayan takımın, League of Legends Türkiye 2015 Yılı Şampiyonluk Liginde yer alacak takım kadrosu şimdilik şöyle:

Berke “Thaldrin” Demir (Top)
Muhammed “Theokoles” Işık (Jungle)
Isak Pettersen “Energy” Fjell (Mid)
Tomáš “Nardeus” (AD Carry)
Mustafa Kemal “Dumbledoge” Göksekoğlu (Support)

Bu yıl, ligi fazlasıyla yakından takip edeceğim.

Diploma Töreni

Diploma Töreni

Karate’de, 4 ayda bir kuşak sınavı yapıyor ve sonrasında velilerin de katıldığı eğlenceli bir törenle çocuklara yeni kuşaklarını veriyoruz. Ümraniye-Kartal-Tuzla ve Pendik olmak üzere 4 yerde salon olunca, diploma töreni düzenleme işi epey bir yorucu oluyor. Yine de, şu manzara beni o kadar mutlu ediyor ki, anlatamam.