Kategoriler
Şifreleme

Adinkra Sembolleri

Adinkra olarak bilinen Afrika sembolleri, Fildişi Sahili ile Togo arasında yer alan, Atlantik üzerindeki güzel Batı Afrika ülkesi Gana‘da yerli halk tarafından kullanılıyor. Bu semboller yalnızca halkın atasözleri, şarkıları ve hikayeleriyle ilintili değil, aynı zamanda toplumsal kimlik ve siyasi görüş beyan etme işlevini de görüyor. Adinkra Sembolleri Akaların tamamı tarafından yüzyıllardır biliniyor ama dışarıdan bakanların gözüne yalnızca dekoratif motifler gibi görünüyor.

Bazı Önemli Adinkra Sembolleri ve Anlamları

GYE-NYAME

Tanrının Üstünlük Sembolü

Bu eşsiz ve güzel sembol Gana’da her yerde bulunur. Gana’lı insanların dindar karakterlerinin bir yansımasıdır ve dekorasyonda kullanmak onların en popüler geleneğidir. “tanrıyı ayrı tut” anlamı taşımaktadır.

ADINKRAHENE
Büyüklüğün, Karizmanın ve Liderliğin Sembolü

Bu sembolün diğer sembollerin tasarımı konusunda ilham verici bir rol oynadığı söyleniyor ve bu yüzden “baş adinkra sembolü” olarak da adlandırılıyor. Liderliğin önemini belirtiyor.

OWUO-ATWEDEE

Ölümlülüğün Sembolü

Bu dünyadaki zorunlu yaşamın geçici olduğunu ve ahirete layık bir ruh olmak için iyi bir hayat yaşanması gerektiğini hatırlatır. Ayrıca sembol, hayatı, yani ölüm merdivenini temsil etmektedir.

AYA

Dayanıklılık ve Becerikliliğin Sembolü

Eğrelti otu çetin yerlerde yetişen dayanıklı bir bitkidir. Sembol, bu sembolü giyen bireyin pek çok olumsuzluğa, zorluğa dayandığını, dayanıklı olduğunu göstermektir.

KWATAKYE-ATIKOCesaret ve Yiğitlik Sembolü

Bu sembolün eski bir savaşçı olan Kwatakye’nin özel saç stili olduğu söylenir. Sembol, cesareti ve korkusuzluğu temsil eder. Ayrıca verildiği kişi “akanların cesur oğlu” ünvanını kazanır.

Uzun süredir sembolik bir dövme yaptırmayı düşünüyor ama yaptıracak bir şey bulamıyorum. Geçenlerde NTV Yayınları‘nın Şifreler Kitabı‘nda rastladım Adinkra Sembolleri’ne. Dövme yaptırsam nasıl olur diye araştırma yaparken de Resident Evil 5‘te Sheva Alomar‘ın kolunda olduğunu gördüm ve çok hoşuma gitti. Sanırım Adinkra Sembolleri’nden bir dövme de ben yaptıracağım.

Sheva Alomar Adinkra
Bazı önemli sembolleri örnek olması açısından çevirdim. Sembollerin tamamını ve anlamlarını Adinkra Symbols of West Africa adresinde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir