Kategoriler
Bookmark

Babil.com – Kitap Dünyasının Yeni Kahramanı

Bazen, okumak istediğim kitaplar çok biriktiğinde, internetten toplu sipariş veriyorum. Hem daha ucuza geliyor, hem de almak istediğim kitapları tek tek arama zahmetinden kurtulmuş oluyorum. Bu zamana kadar D&R ya da idefix’ten verdiğim yüksek miktarlarda onlarca siparişim vardır. Ocak ayında okuyacaklarım için vereceğim toplu siparişimi de bir değişiklik olsun diyerek, 2014 yılında açılan ve kendilerini Kitap Dünyasının Yeni Kahramanı olarak tanıtan Babil.Com‘dan verdim.

Henüz yeni açılmış bir site olmalarına karşın, siparişini verdiğim 24 kitaptan bir tanesini “baskısı tükendiği” gerekçesiyle iptal geçip, kalan 23 kitabı 5 gün (4 iş günü) içerisinde kargoya verdiler. Bu 4 günlük tedarik süreci yıllardır verdiğim diğer toplu siparişlere göre oldukça hızlıydı. Buna karşın, çalıştıkları kargo firması Yurtiçi Kargo‘nun yetersizliği sebebiyle İstanbul içerisinde 3 günlük bir teslimat süresi yaşadım.

Gelen kargonun kalitesi oldukça iyiydi. E-Ticaret ile ilgilenen birisi olarak kendilerini bu anlamda takdir ediyorum. Koliyi güzelce bantladıktan sonra, üzerine alıcıya teslim edilene kadar açılmamasını sağlamak adına etiket yapıştırmışlardı. Koli içerisinde kitapların zedelenmemesi için patpat da bulunuyordu. Ayrıca bir de hediye olarak defter ve kitap ayraçları koymuşlardı.

9 günlük alışveriş deneyimim içerisinde birkaç ufak tefek eksiklerini görsem de, bunları henüz yeni kurulmuş bir site olmasına bağlıyorum. Tedarik süreci, fiyatları ve gönderim kalitesi gibi temel öneme sahip konulardaki başarısı sebebiyle, bundan sonraki toplu kitap siparişlerimi Babil.com üzerinden vermeyi düşünüyorum. Burayı okuyup dikkate alacaklarını umarak da önemli gördüğüm bazı eksiklerini yazmak istiyorum.

  • Alışveriş sepetinin yanında, almayı düşündüğümüz kitapları ekleyebileceğimiz bir alışveriş listesi harika olmuş. Almayı düşündüğüm ama temin edilemeyen tüm kitaplarımı oraya ekledim. Sistem çalışıyorsa ve kitaplar temin edilebildiği zaman görebilirsem harika olur. Mesela, bir kitap temin edilebilir duruma geldiğinde otomatik mail gelebilir mi?
  • Temin edemediğiniz ürünler için “babil.com’dan sipariş vermiş olduğunuz ürünler arasında yer alan bla bla bla adlı ürünün baskısı tükendiğinden dolayı maalesef temin edemiyoruz” şeklindeki standart mailinizi lütfen geliştirin. Bu mailin içerisinde tarafıma iade edilecek ödemenin miktarını ve ne zaman iade edileceğini belirtmeniz gerekiyor. İptal geçilen kitabımın baskısı da tükenmemiş, yalnızca siz temin edememişsiniz. Mailiniz standart olduğu için bana böyle bir mail göndermek durumunda kaldınız sanırım.
  • Yurtiçi kargo ölüm sebebidir. Adamlar bir gönderiyi geç teslim etmek için her şeyi yapıyorlar. Kargo şubeleri arasında boş yere dolanıp duruyor. Şubeye ulaşan, dağıtıma çıkması gereken kargo 1-2 kez mutlaka genel merkezlerine gidip gelir, araçlarında boş yere gönderi taşımaktan zevk alır bunlar. Kargo normal teslim süresinden çok sonra teslim edildikten sonra da gönderi takibinden tüm bu gezintileri kaldırırlar. Gelin yol yakınken Sürat Kargo gibi alternatif kargo firmaları ile çalışmaya başlayın.
  • Sitenizde bir kitabın görselinde hangi kapak baskısı varsa, lütfen öyle temin etmeye özen gösterin. Emrah Serbes’in iki kitabını yeni kapak baskılarını görüp aldım ancak bir tanesi eski baskısında geldi. Bu benim ve birçok kitap okurunun önemsediği bir şeydir. Mesela, şu sıralar kimse Can Yayınları’nın yeni kapak tasarımlarını sevmiyor 🙂

Umarım tüm bunları dikkate değer bulup kısa süre içerisinde düzeltirler. 2015 yılında çok daha kaliteli ve başarılı bir site olması dileği ile… Kitap Dünyası’na Hoş Geldin Babil.Com!

Bir Cevap Yazın