Kategoriler
Şifreleme

Bilim ve Teknik’te Kriptoloji

Aslında bu yazıyı bir ay önce yazmam gerekiyordu. Tabi Mart ayından itibaren Bilim Teknik okumayı bırakmamış olsaydım. Bilim ve Teknik dergisinin iyice bozması ve gereksizleşmesinin üstüne NTV Bilim gibi kaliteli bir dergi çıkınca ister istemez her ay almayı bıraktım.

Bu ay aylık dergilerimi alırken tesadüfen gördüm ki, geçtiğimiz ay Bilim ve Teknik 500. sayısında konu olarak “Kriptoloji” yi seçmiş. Tabiki ilgimi çekti ve eski sayısını hazır bulmuşken anında aldım.  TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nün katkılarıyla hazırlanmış olan makalelerde kriptolojiye hoş bir bakış açısı yakalanmış ve bazı teknikler tarihsel olarak anlatılmış.

Bilim ve Teknik gibi bir dergide kriptolojiye yer verilmesinin ve genel kesime hitap edecek zevkli bir dil kullanılmasının, kriptolojinin Türkiye’de ilgi çekmesi için gerçekten büyük bir adım olduğunu düşünüyorum.

Dergide Kriptoloji’nin Geçmişi başlığıyla ve  “Bir Şifreleme Algoritması Kullanmadan Önce Son Kullanım Tarihine Bakın!” cümlesiyle başlayan ilk kısımda kriptolojinin tarihsel gelişiminden bahsediliyor. Ardından Enigma’dan AES’e Şifreleme başlığı altında II. Dünya Savaşı’na ve sonrasına geniş bir bakış açısı yakalıyoruz. Derginin kriptoloji hakkında geri kalan başlıkları ise şunlar;

  • Kriptografik Algoritmalar ve Protokoller
  • Kriptonun Olmazsa Olmazı Anahtarlar
  • Kriptoloji
  • Gündelik Hayatta Kriptoloji
  • Kara Kutu mu, Şeffaf Kutu mu ?
  • İletişimde Mutlak Güvenlik İçin Kuantum Kriptografi

Kriptografi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız; kriptografiye merak duyan herkesin keyifle okuyacağına inandığım Bilim ve Teknik 500. sayısını kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir