Düşünelim: Türkiye’de Sağlığa, Eğitime ve Dinayete Ayrılan Bütçe…

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2015 yılında 5.8 milyar bütçesi varmış. Buna rağmen yayınladıkları faaliyet raporunda şöyle demişler;

“Hizmetlerimizi yerine getirirken karşılaştığımız en önemli sorunlarımızdan biri de, kısıtlı bütçe imkânlarıdır. Geniş bir coğrafyada 120 binin üzerinde personelle Anayasal ve yasal görevlerimizi tam anlamıyla ifa edebilmemiz için güçlü mali kaynaklara sahip olmamız gerekmektedir. Bu itibarla, hizmetlerimizi etkili bir şekilde sunabilmemiz için, bütçeden Başkanlığa ayrılan kaynakların imkânlar doğrultusunda artırılmasının, Başkanlığın karşılaştığı bazı olumsuzlukları azaltacağı inancındayız.”

Şimdi, zırhlı araçları ve eleştirilerimizi bir kenara bırakalım ve bunun doğru olduğunu düşünelim. Bu bütçe yeterli olmayabilir, kabul edelim ve soralım:

Peki bu bütçe Diyanet İşleri Başkanlığı’na yeterli değilse, 2.8 milyar bütçesi olan Sağlık Bakanlığından nasıl iyi bir hizmet bekleriz? Ya da 5.5 milyar bütçesi olan Milli Eğitim Bakanlığı, ülkenin eğitim ihtiyacının çaresi olabilir mi?

Haydi düşünelim…

Bir Cevap Yazın