• Eğitim

  Ortaokul ve Liselere Kodlama Dersi Geliyor…

  Geçenlerde ilkokullar için code.org tabanlı programlamaya giriş (mantık) atölyesi filan düşünüyordum. Kod yazmayı tanıtmak ve sevdirmek amacıyla ufak bir proje olarak, öyle bir fikir kırıntısı vardı kafamda. Tesadüf bu, gündeme okullarda kodlama dersi geldi ama ne yazık ki asıl verilmesi gerekenlere, yani 1-2-3-4. sınıf öğrencilerine yönelik değil… Ben, çocuklara verilecek kodlama derslerini toplumun geleceği için eğitim alanında atılacak en büyük adımlardan birisi olarak görüyorum. Şunu da biliyorum ki, Google ve Microsoft gibi dünyanın önde gelen şirketleri tarafından desteklenen ve Türkçeye çevrilmiş code.org gibi harika bir kaynak varken, bizimkiler birilerine milyarları yedirip, neticesinde de ortaya (yazıda da bahsedildiği üzere) normal lise müfredatı içerisinde kaybolmaya müsait, çocukların bilgisayar başında öylesine vakit geçirecekleri dersler çıkaracaklar… Eğitim alanında…

 • Eğitim

  Çocuklara başarı algısı kazandırmak…

  Eğitim sistemimiz çocuklarda öyle bir başarı algısı oluşturuyor ki, takdir edilmeyi en büyük başarı kriteri olarak görüyorlar. Birçok dersimin ardından “hocam bugün güzel çalıştım mı?” sorusuyla karşılaşıyorum. Bu soruya verdiğim yegâne yanıt, “sen söyle” oluyor, “eğer çalıştığını, çalışırken yapabileceğin her şeyi yaptığını düşünüyorsan, güzel çalışmışsındır” diyerek onlara en önemli başarı kriterinin kendileri olması gerektiğini açıklamaya çalışıyorum. Umarım gelecek nesillere bu başarı algısını kazandırabiliriz; aksi taktirde yalnızca birilerinin takdirini kazanmak için iş yapan gençlere sahip bir toplum olmaya devam edeceğiz.

 • Eğitim

  Google Bilim Fuarı 2015’de Ülkemizden 5 Finalist Proje

  Yukarıdaki görsel, bu yıl beşincisi düzenlenen Google Science Fair‘in 90 Bölgesel Finalistini gösteriyor. 13-18 yaş arası öğrencilerin geliştirdiği, geleceği şekillendirecek güce sahip bu 90 yenilikçi projenin 5 tanesi ülkemiz okullarının ve öğrencilerinin imzalarını taşıyor: