Kategoriler
İnternet Dünyası

Facebook Sayfalarını RSS ile Takip Etmek

Aslında ilk olarak, 2011 yılında gelen bir yenilikle Facebook kullanıcılarına böyle bir kolaylık sağlamıştı ancak, Facebook sayfa yapısının tamamen değişerek zaman tüneline çevrilmesinin ardından, bu özellik kullanılamaz duruma gelmişti.

Ne mutlu ki, Facebook içerisinde yer alan besleme yapısı değiştirilmediği için, Page ID alarak eski yapıdaki RSS Abonesi Ol linkini düzenliyor ve kendimize besleme adresi yaratabiliyoruz.

İlk olarak RSS adresini almak istediğimiz sayfanın sayısal ID numarasını bulmamız lazım. Facebook, sayfa/kullanıcı adı sistemine geçmiş olsa da, profil ve sayfaların sayısal ID’lerini alabilmek hala mümkün. Bunun için Find My Facebook ID isimli basit bir site var.

Öncelikle sayfa adresini kopyalıyoruz. Ardından http://findmyfacebookid.com adresine girerek form alanına kopyaladığımız sayfa adresini yapıştırıyor ve Lookup Numeric ID butonuna tıklıyoruz.

İşlemi doğru yaptıysak, bize sayfanın sayısal ID numarasını veriyor. Bu numarayı kopyalıyor ve aşağıdaki linkte ID NUMARASI yazan yere yapıştırarak sayfamızın RSS adresini elde ediyoruz.

http://www.facebook.com/feeds/page.php?format=atom10&id=ID_NUMARASI
http://www.facebook.com/feeds/page.php?format=atom10&id=101052049938609

Elde ettiğiniz linki, kullandığınız RSS okuyucusunun RSS Ekle bölümüne yapıştırarak, okuyucunuza yeni bir besleme ekleyebilirsiniz. Ben Google Reader’ın kapanmasının ardından RSS Reader olarak Feedly kullanıyorum, tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın