Kategoriler
Oyun

GameX 2012 Notlarım

Geçtiğimiz cumartesi günü, Lütfi Kırdar Fuar Merkezi’nde düzenlenen GameX 2012 fuarını ziyarete ettim. En son 2007 yılında WGT finalleri sebebiyle GameX’e katılmış birisi olarak, 5 yıl içerisinde oyun dünyasında ve oyuncu kitlesinde yaşanan değişimi birden görmek, benim için oldukça harika bir deneyim oldu.

League of Legends

Fuara gelenlerin büyük bir çoğunluğu gibi, benim de fuara gidiş sebebim Riot Games Ulusal League of Legends Turnuvası‘ydı. Bu sebeple, fuar alanını şöyle bir gezdikten sonra günümün tamamını 450m² ile fuarın en büyük alanı olan League of Legends arenasında turnuva ve gösteri maçlarını izleyerek geçirdim.

Kazananlar finalinde HWA Kingston ile Team Turquality arasında oynanan karşılaşma, dev ekran karşısında uzun süre nefeslerin tutulmasına sebep oldu. İlk oyunda rakibini yenen Team Turquality’nin ikinci oyunu hızlı bir şekilde alarak adını finale yazdırmak istemesi ve HWA Kingston’ın da buna karşılık agresif bir oyun sergilemesi oyuun epey bir canlandı. Oldukça hızlı başlayan ikinci oyunda, ilk killin 3. dakikada HWA’dan gelmesiyle oyunun sonucu bir nevi belirlenmiş oldu. HWA ikinci oyunu kazandı ve 3. oyunda da aynı agresif tutumunu sürdürerek Team Turquality’yi 2-1 mağlup etti.

Gidemediğim son gündeyse, kaybedenler grubundan çıkan Team Turquality ile HWA Kingston finalde bir kez daha karşı karşıya gelmiş. HWA’nın üstün oyunu karşısında Team Turquality geri çekilmek durumunda kalmış ve Ulusal League of Legends Turnuvası’nın şampiyonu HWA Kingston olmuş.

PES 2013

League of Legends’dan sonra fuarda en çok vakit geçirdiğim alansa Level Dergisi‘nin standı oldu. Standa PES 2013 koydukları için, insanın uğradıktan sonra pek ayrılası gelmiyordu. Bol bol PES 2013 oynadım, oynadım da pek sevmedim. Zira oyunda top kontrolünü o kadar zorlaştırmışlar ki, Barcelona’yı bitirmişler. Oyunu geliştiren ekibin tamamı Real Madrid’li sanırsınız 🙂 Ayrıca PES 2013 ile ilgili olarak, aklınıza gelen ilk sorulardan birisini de cevaplayayım: Ronaldo’yu Messi’den daha güçlü yapmışlar.

Hitman: Absolution

Bu yılın Kasım ayında piyasaya çıkacak oyunun ön siparişini verenlerin Hitman’den daha fazla uzak kalmaması için hazırlanmış olan Hitman: Sniper Challenge’ı oynadım. 2006 yılında çıkan Hitman: Blood Money sonrasında oyunun geliştiricisi olan IO Interactive firmasının bunca yıl neden sessiz kaldığının cevabını veriyor oyun. Başka ne desem bilmiyorum, Absolution ile Hitmen serisi tamamen aşmış artık.

Son Olarak

Bu üç oyun haricinde fuarda bunlar kadar keyif aldığım başka bir oyun yoktu ancak, fuarda bana oyunlardan çok daha fazla keyif veren bir şey vardı, eski arkadaşlarımı görmek.

Sabah fuara bir arkadaşımla beraber gitmiştim. Fuar alanına girdikten kısa bir süre sonra ise yalnız kaldım. Arkadaşım acil bir durumu olması sebebiyle beni bırakarak geriye dönmek zorunda kalmıştı. Ben de kadere bel bağlayıp tüm günü yalnız geçireceğimi düşünüyordum ki, kısa bir süre sonra yanıldığımı fark ettim.

Yeni oyuncularıyla, eski oyuncularıyla birçok oyun takımı fuar alanına gelmişti ve eski oyuncuların büyük bir bölümü benim eski arkadaşlarımdı. Eski günlerden, oyunlardan konuşmak o kadar keyifliydi ki, her şeyi bir kenara bırakıp yeniden lan game dünyasına dönmek geldi içimden .

Bir Cevap Yazın