Kategoriler
WordPress

Google WordPress Site Kit Eklentisi

İlk sürümü 2003 yılında yayınlanan ve günümüz internet dünyasının en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress, 2019 yılında açıklanan son verilere göre 60 milyonun üzerinde web sitesi tarafından kullanılıyor. Bu kullanım ayrıca, dünyadaki en iyi 10 milyon web sitesinin %33,6’sını da içerisinde barındırıyor. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle bu kadar popüler olan, geliştiriciler tarafından hazırlanan tema ve eklentiler ile her geçen gün daha da güçlenen sistem için, Google‘ın da Site Kit isimli resmi bir eklentisi bulunuyor.

Google araçları ile entegre edilerek kullanılan Google Site Kit Eklentisi, kullanıcıların web sitenizi nasıl bulduğuna ve kullandığına dair verileri yönetim panelinizde basit bir arayüzle görebilmenize olanak sağlıyor. Google araçlarını kullanarak sitesini başarılı kılmak isteyenlerin WordPress’te kullanabileceği en başarılı eklenti olduğunu söyleyebilirim. Üç adımdan oluşan oldukça basit olan kurulumunda, sitenizi Google hesabınız ile Search Console’a bağlayarak doğrulamanız gerekiyor. Kurulumun ardından, kullanmak istediğiniz araçlara da yine Google hesabınız üzerinden gerekli izinleri vererek basitçe bağlanabiliyorsunuz ve kaynak kodlarınızda hiçbir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan bu araçları kullanabiliyorsunuz.

Site Kit Eklentisinin Desteklediği Google Araçları

Site Kit, kurulumun ardından temel olarak Google Search Console eklentisini destekliyor. Search Console üzerinden çektiği veriler sayesinde, kullanıcıların sayfanızı Google arama sonuçlarından nasıl keşfettiğini; hangi sorguda hangi sayfanızın görüldüğünü ve görünmelerin yanı sıra ne kadar tıklanma aldığınızı görebiliyorsunuz. Bu sayede göründüğünüz sorgularda daha yukarı sıralara çıkmak için gerekli SEO planlamanızı yapabilir ya da başka sorgularda da görünür olmak için sitenize benzer içerikler hazırlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, Google Analytics aracına bağlandığınızda, web sitenizin ziyaretçi kazancına dair daha detaylı verileri ve ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdiği zamana dair detaylı istatistikleri görebiliyorsunuz. Ayrıca PageSpeed ile, sayfalarınızın dünya ortalamasına göre nasıl bir performans sergilediğini, Adsense ile de sayfanız üzerinden elde ettiğiniz kazançları yine özet olarak panelinizde görebilmeniz mümkün. A/B kullanıcı testlerine olanak sağlayan Optimize Et ve Google Etiket Yöneticisi de opsiyonel olarak kullanabileceğiniz diğer Google araçları olarak karşımıza çıkıyor.

Google Site Kit eklentisinin beta sürümü, ilk olarak 7 Aralık 2018 tarihinde kullanıcılara duyuruldu ve bundan kısa bir süre sonra da ilk kararlı sürümü yayınlandı. 2019 yılı içerisinde eklenti binlerce kullanıcı tarafından kullanılmaya başlansa da, halen birçok WordPress eklentisi ile çakışma sorunu başta olmak üzere çeşitli eksiklikleri bulunuyordu. 2020 yılında gelen güncellemeler ile bu sorunların neredeyse tamamı aşıldı ve eklenti çok daha fonksiyonel bir hale getirildi diyebilirim.

Ben de bloğumun adresinin ASCII karakterler dışında karakter içeriyor oluşu sebebiyle eklentinin kurulumu yapamıyordum. 26.03.2020 tarihinde gelen son güncellemenin bu sorunu da düzeltmesiyle beraber eklentiyi bloğuma da kurarak aktif bir şekilde kullanmaya başladım. Google ile entegreli olarak web sitesini daha görünür kılmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın