Playing for Change – Sittin’ On The Dock Of The Bay

Playing for Change, Dünya’nın çeşitli yerlerinden bir avuç müzisyenin öncülüğünde 2002 yılında kurulmuş harika bir oluşum. Amaçları farklı ülkelerden birçok müzisyeni buluşturarak ortaya güzel eserler çıkarmak ve elde ettikleri gelirlerle Dünya’yı bir nebze de olsa değiştirmek. Bunun için de Afrika’da okullar açmak ve savaş bölgelerindeki çocuklara yardım etmek gibi harika işlere imza atıyorlar.

Aslında bizler bu oluşuma pek yabancı sayılmayız. Ülkemizde agaclar.net tarafından başlatılan ve kısa sürede büyük bir başarı sağlayan Doğa İçin Çal projesi de, Playing for Change örnek alınarak oluşturulmuş bir projedir ve Playing for Change tarafından da desteklenmektedir. Şu ana kadar doğa için çaldıkları 5 parçaları bulunuyor.

Değişim içinse bugüne kadar toplamda 96 parça çalınmış. Bu parçalar arasında benim en sevdiğim, Roger Ridley, Grandpa Elliott ve Blind Boy Paxton tarafından söylenen, orjinali Otis Redding‘e ait olan Sittin’ On The Dock Of The Bay oldu. Bu parçayı Eddie Vedder bir Pearl Jam konserinde söylediğinde, daha iyisini kimse söyleyemez demiştim ama yanılmışım.

Bir Cevap Yazın