Kategoriler
Şifreleme

Sayısal Şifreler

En basit sayısal şifre, A=1, B=2, C=3, D=4 gibi alfabenin harflerinin karşılıklarına gelen sayılarla değiştirilmesiyle yapılandır.  Bir kez daha  Bacon’u ele alacak olursak,

Bacon’un sisteminde, “I” ve “J” her ikiside “9” sayısına karşılık geliyordu. Aynı şekilde “u” ve “v” de “20” sayısının karşılığıydı.Öyleyse bizim örneğimizdeki anahtar kelime CODES: 3-14-4-5-18 olarak yazılabilir. Anahtar kelimeyi daha da gizlemek için anlamı değiştirmeyecek harflerin karşılığı olan sayılar araya serpiştirilebilir. Örneğin, her sayıdan sonra “yanıltıcı” bir sayı yerleştirilebilir; 3-2-14-20-4-8-5-10-18 gibi.

Bu sistemdeki önemli sözcükler tek bir rakamla da tanımlanabilir. Bu sayı bileşenlerinin toplamıdır. Yine anahtar sözcüğümüz CODES ile örneklendirirsek; 3+14+4+5+18=44 buluruz. Elbette ki buradaki örnekte, bir sayısal şifrenin en basit versiyonu kullanılmaktadır. Daha karmaşık şifreler için rastlantısal sayı değerleri ya da harfler arası denklik tabloları geliştirilebilir.

Sayısal kriptogramlar yazanların kendi isimlerinin sayısal değerlerini kullanarak kişisel bir “sayısal imza” oluşturduklarını da söyleyebilirim. Örneğin, Francis Bacon “Bacon” sözcüğünün sayısal değeri olan 33 sayısını sürekli kullanmıştır. Kodlu bir mesaj yazan kişi bu çalışmasını ilgili kişiye esprili bir biçimde “imzalamış” olarak ulaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir