Kategoriler
Şifreleme

Sourcecop Encoder ve Decoder

Uzun süredir birçok sitede gözüme takılan Sourcecop programı hakkında ben de bir şeyler yazmak istedim. Öncelikle nedir bu program kısaca özetleyeyim. Sourcecop, Php dosyaları kendisine özgü bir algoritma ile şifreleyen kullanımı basit bir php encoderdır.

Bu programın ilgimi çeken kısmı ise birçok güvenlik sitesinde sabit konu olarak yayınlanması. Tabii ki bunu yapanların amacı birçok kişiyi bu programı kullanmaya yönlendirmek. Neden mi? Çünkü yaygın olan bu programla şifrelenmiş dosyaları çözmek çok kolay. Daha önce de benzer şeylere defalarca şahit oldum. Ne yazık ki birçok kişi güvenlik için webmaster forumları yerine böyle sitelerde geziniyor.

Online Sourcecop Decoder ile, sourcecop encoder ile şifrelenen dosyaları (bunlar genellikle config dosyaları oluyor) çözmek sadece 10 saniyenizi alıyor. Ayrıca aynı işlemi yapmak için scdec adında ufak bir program da bulunuyor. Bu sebeple özellikle güvenlik sitelerinde boy gösteren, decoderi her yerde mevcut olan ve kendisini belli eden basit programlara aldırış etmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir