Spartacus – Blood and Sand CNBC-E’de

spartacus-blood-and-sandİçerdiği aşırı cinsellik sebebiyle birçok hayranının “hangi dizileri izliyorsun?” sorusuna cevap verirken sayamadığı bir diziden ve bu dizinin CNBC-E’de yayınlanacak olmasından bahsedeceğim sizlere.

Twitter’da okuduğumda espiri sandığım, NTV’de reklamlarını görüp “yok artık” dediğim,  şimdi ise “acaba nasıl olacak” diye merak ettiğim bir olay bu benim için.

Daha ilk cümlede  aşırı cinsellik dedim diye diziye kafanızda nokta ya da üç nokta koymanızı da istemem. Çünkü öyle bir dizi ki Spartacus, izlerken kafanızda noktalardan çok  soru işaretleri ve ünlemler bırakıyor.

Bu yüzden  dizinin yayınlanan ilk sezonunu izleyen ve oldukça beğenen birisi olarak dizinin kendimce kısa bir tanıtımını yapmak, ardından da değimek istediğim asıl konuyu size açıklamış olmanın verdiği mutlulukla CNBC-E’ye normalde bir bölümü 45 dakika olan dizinin bölümlerini kaçar dakikaya indereceklerini sormak istiyorum.

Tarihsel bir karakter olan Spartacus’u konu alan Spartacus: Blood and Sand, Trakyalı bir asker ola Spartacus’un yakalanarak köle olmasını ve bir gladyatöre dönüşmesini anlatıyor.  İlk bölümünü izlediğimde herkes gibi “görüntü bakımından 300 çakması ve çok cinsellik içeriyor” desem de, beğenmedim  diyemediğim için hemen ardından izlemiştim 2. ve 3. bölümlerini.

  1. bölümden sonra ise tepkim, “bu diziyi kaçmaz ama mutlaka kulaklıkla izlemeliyim” olmuştu. Ayrıca 300 çakaması olarak nitelendirdiğim görselliğe kendimi birden bire kaptırdığımı da farketmiştim. Sonrasında da nasıl olduğunu anlamadan, tadı damağımda kalacak bir biçimde bitirivermiştim 1. sezonu. Yani dizi aşırı cinsellik içeriyor evet, ama cinselliğin yanında kan ve kum un daha baskın kaldığını da rahatlıkla söyleyebilirim. -Aslına bakarsanız  dizi hakkında ne söylersem söyleyeyim boş. Çünkü söylenebilecek en güzel şeyi CNBC-E fragmanda söylemiş:

“Televizyonda izlediğiniz hiçbir şeye benzemiyor!”

Konunun aslında, yani ev ahalisinden dolayı kulaklıkla izlemeyi gerektirebilecek bir dizinin CNBC-E’de gösterilecek olmasına dönecek olursak… merak ediyorum gerçekten.

Rome gibi bir diziyi yayınlarken bile RTÜK tarafından defalarca uyarı alan bir kanalın böyle bir diziyi yayınlama cesaretini nereden bulduğunu ve ne kadarını yayınlayacağını merak ediyorum. 30 dakikalık bölümler izleriz herhalde…

Ayrıca belirtmeliyim ki, bu dizi yayın yasağı yerse RTÜK’e hiçbir tepkim olmaz. Zira, dizi Avrupa’da birçok kanal tarafından yasaklandı.

Bir Cevap Yazın