Steve Jobs’ın Kızından, Babasıyla İlişkisini Anlattığı Anı Kitabı: Small Fry

Walter Isaacson tarafından yazılan biyografisinde, Steve Jobs’ın kızı Lisa ile olan ilişkisine dair birçok şey okumuştuk. Önce onu reddedişine, daha sonra adını bir Apple bilgisayarında kullanmasına ve sonunda pişmanlık duyarak kızını kabullenişine tanıklık etmiştik. 

Jobs gibi tüm dünyanın dahi gözüyle baktığı bir adamın özel hayatına ilişkin bu karışık hikaye gurur, kibir, ego, acıma, sevgi gibi o kadar çok duyguyu bir arada barındırıyor ki, okuyan herkes eminim ki olan biteni tam anlamıyla öğrenebilmeyi istemiştir. Bu isteğimiz hiçbir zaman tam anlamıyla karşılanmayacak olsa da, olayı bir de diğer kahramanının anılarından okumak isteyenler için yeni bir kitap yolda…

Jobs’ın şu sıralar 40 yaşında olan kızı Lisa Brennan-Jobs, Small Fry adını verdiği anı kitabında babasıyla olan ilişkisini konu alıyor ve yaşadıklarını kendi açısından dile getiriyor. Geçtiğimiz günlerde içerisinden ilk alıntıları paylaştığı kitap oldukça ses getireceğe benziyor.

Babam hiçbir zaman bilgisayara benden sonra isim verip vermediği konusunda açıklama yapmadı. Ona benden sonra Lisa adını verdiğini hiç kabul etmedi. Bu hikaye bana ve kişiliğime dokunmuştu. Bilgisayarları önemsemedim. Onlar plastik kasalar içinde sabit metal parçalara ve parıltılı çizgilere sahiptiler. Çocukken bu bilgisayar sayesinde babama bağlı olmayı hissetmek güzeldi. Bu, her ne kadar istemesem de, bir şekilde bu dünyaya ve makinelere de bağlandığım anlamına geliyordu. Hepsinin bir parçasıydım.

Steve Jobs’ın muhteşem yükselişinde büyük lekeler vardı. Benim varlığın onun kusursuz izini mahvetti. Bu durum benim için tam tersiydi. Ona yakın olduğum zaman daha az utanıyordum. O dünyamın bir parçasıydı.

Lisa Brennan-Jobs, Small Fry

Kitabın ismi Small Fry, Oyuncak Hikayesi (Toy Story) kahramanlarını sinema perdesinde en son gördüğümüz, 2011 yapımı kısa animasyon filmden alınmış. Pixar’ın ve Oyuncak Hikayesi filmlerinin Steve Jobs’ın hayatındaki büyük anlamını düşünürsek, dikkat çekici bir isim olduğunu söyleyebiliriz.

4 Eylül’de çıkacak olan kitap için Amazon üzerinden ön sipariş açılmış durumda. Kısa bir süre içerisinde dilimize çevrilmesini de kuvvetle muhtemel görüyorum.

Bir Cevap Yazın