Vasiyetimdir;

Sonu ‘izm’ ile biten ne varsa terk etmeli bu gezegeni. ‘Maniheizm, en uç atalarım olan Uygurları yedi. Yiğittiler, savaşıyorlardı, kan döküyorlardı! Ama insanlaştılar, eridiler. Zaten insan sevgisi hangi devirde kime ne kazandırmış cesetlerden başka?

Üvey oğlum ‘Anarşizm’ molotof kokteyli atsın ‘Faşizm’in barınaklarına, sonra içeri dalsın sığınıp insanlığına ve sarılarak ikisi birden, kül olsun, duman olsun karışsınlar bulutlara. O kadar çok gerekli de değil hani, yalnızlık baş edilemeyecek kadar kaos yaratabilme yetisine sahip ve aşırısı fazla.

Mahallenin dışlanmış piçi ‘Ateizm’in boynuna tasma bağlayıp, tutuşturun tanrının eline.

‘Sofizm’i siktir edin, bilgi öleli çok oldu belki cesedi bile kurtlanmıştır ve kimse üzerinde kurtçukların oynaştığı bilgileri istemez. İnsanlar para ister, petrol ister, büyük memeler ister, ıslak vajinalar ister, tatmin edebilecek sert(!) şeyler ister. Biraz da alkol…

‘Budizm’ önce biraz kilo vermeli, o kel adamın kıçı neresi, kafası neresi ayırt edilemiyor ikisi de çok benziyor birbirine ve komik görünüyor. Budist olsam ibadet esnasında çarpılırdım diye düşünüyorum bu yüzden.

Tanrım işine karışmak gibi olmasın ama ben olsam ‘Deizm’i çarpardım. Neden olduğuna dair en ufak bir mantıklı açıklamam yok. Sanırım biraz şiddet gerekli.

En sevdiğim kardeşim, ailemizin en mazlumu ‘Liberalizm’ diyeceğim ama gırtlağını çoktan sıktılar onun. ‘Materyalizm’ kendi kendini fesh etmeli, efendi efendi çekilmeli evine. Emekliliğini beklemeli. Ben sadece ruhumla yaşıyorum, çırılçıplak. Ya da kafa tutuyorum işte.

‘Nihilizm’ ayda bir kere uğrayan pek göremesem de en sevdiğim dayım gibidir. Bazen gelirken çikolata getirir sanki. Espiride yapar hem; ‘yok satıyor bu çikolatalar’ diye.

‘Pragmatizm’ sabah akşam ıslak odunla dövülmeli, gerekirse yüksek voltajlı elektrik versinler. İnsanlar, insanlardan birşeyler almadan, karşılık beklemeden iyilik yapmayı, işe yaramayı öğrenene kadar, her öğrenilemeyen bir gün için ‘pragmatizm’in etinden bir parça koparmalı paslı kerpetenlerle. Bırakın ciyaklasın kaltak! ‘Pragmatizm’ gebermeli!

Ve ‘Sosyalizm’, ‘Kapitalizm’i becermeli arkasından. Öyle bir becermeli ki, onun da çükü işlevini yitirmeli. Ee tabii, ‘Sosyalizm’ bu, serde yiğitlik var. Durur mu? Ya ‘çük’üm ya ölüm der, çeker vurur kendini. Bunu gören ‘Emperyalizm’ ihanete uğradığı için intihar etmeli, kutularca ilaç içerek. Kendi üretimi ilaçlarla ölmek, huzurlu ve değişik olsa gerek he ‘Emperyalizm’?

Velhasıl bizi rahat bırakmalısınız ‘izm’ler…
Bizler ‘deist’, ‘ateist’, ‘sosyalist’ ya da ‘kürt’, ‘laz’, ‘yunan’, ‘ingiliz’ olarak değil sadece ‘insan’ olarak seslenmeliyiz birbirimize. Mesela sınırlar falan da kalkmalı, İskoçya’ya viski içmeye gidebilmeliyim rahatça. Şarap diyarından bir kardeşim, koynunda çalıntı şişelerle masamıza katılmalı ‘Ate’ bir dostumla bir caminin çay ocağında ‘felsefe’den bahsedebilmeliyiz, o; ‘tanrı yok’ diyebilmeli, bense; ‘var’. Ya da bir orospuyla mesaisi dışında oturup bir fincan sıcak çikolata içebilmeliyim herhangi bir coğrafyada. Eşcinseller ile omuz omuza stadyumda maç izleyebilmeliyim ya da köhne bir kıraathanede ‘batak’ oynamak. Aslında bilmem oynamayı ama öğrenirim insanlık namına. Maksat kimlikleri, kökenleri değil ‘insanlığı’ bir arada tutabilmek. Neden bilmem ama İngiltere’den takım elbise almalıyım, toplum şık görünmemi istediği için. Aslında yaprak takıp gezmek daha mantıklı, en doğal ortam. Değdirecek sapıklardan korkmasam… Bir siyahi kardeşim penisinin büyüklüğü dışında ‘iyi adam yahu’ diye anılmalı arkadaş ortamlarında. Polis memurlarından ödünç ‘marjiuana’ alabilmeliyiz bolca. Borç ulan, sonra vereceğiz alınca!

Bütün bu ‘izm’ler siktir olup gittiği zaman, kuralları bozmaya yönelen her insan, sikinden ya da memelerinden asılmalı ağaçlara. Ve yaşamaya hakkı olmamalı ruhu bozukların bu sofrada. Bu zamana kadar yeterince sıçtılar tabaklarımıza…

Bütün ‘izm’ler gitmeli, öldürülmeli. ‘Erotizm’ ve ‘Alkolizm’ hariç. Zaman zaman yalnızlığımı bastırıyorlar. He bir de, Massive Attack daha fazla albüm yapmalı. –Pragmatizm! Sen ölmemiş miydin orospu çocuğu?

Batuhan Dedde.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: