Kategoriler
WordPress

WordPress Siteniz İçin Swiftype Eklentisi Alternatifleri

Swiftype Nedir?

Swiftype, site içeriğinizden özel bir veritabanı oluşturarak sitenizdeki arama formlarına otomatik tamamlama özelliği getiren ve arama formunun istatistik verilerini sunan oldukça kullanışlı bir servistir. WordPress için eklenti ile kolay kurulabilir olması bu servisi oldukça popüler yapsa da, yüksek ücreti sebebiyle birçok kullanıcı alternatif bir servis kullanmaya daha sıcak bakıyor. Swiftype’a alternatif arayanlar için bir araştırma yaptım ve en iyi alternatifleri listeledim.

Algolia

algolia-wordpress-eklentisi


Algolia da dünya çapında Swiftype ile aynı kulvarda yarışan ücretli bir servis, gelişmiş arama motoru oluşturmanıza ve istatistiklerinizi takip etmenize olanak sağlıyor. Algolia WordPress Eklentisi, Swiftype ile karşılaştırdığında iki büyük artıya sahip; başlangıç paketinin fiyatının oldukça uygun olması ve mobil arama desteğine sahip olması servisi Swiftype’a alternatif yapıyor. Bu artılarına karşın, istatistik verilerinin Swiftype’a nazaran oldukça zayıf kalması da büyük bir eksi almasına sebep oluyor.

Google Özel Arama Motoru


Google’ın sitenizde aramanızı kolaylaştırmak ve oluşturduğunuz bu arama motoru üzerinden reklam gösterebilmeniz için Google CSE (Custom Search Engine) adında ücretsiz bir servisi bulunuyor. Bazı WordPress eklenti geliştiricileri, API kullanarak bu özel servisi WordPress Eklentisi olarak sunuyorlar. Ücretsiz bir özel arama oluşturmak istiyorsanız, WordPress eklenti dizininde bulabileceğiniz Google Özel Arama Motoru oluşturucu eklentiler tam size uygun, en çok yapılan arama sorguları gibi sınırlı miktarda istatistik de sunuyor.

SearchAutocoomplete Eklentisi

WordPress SearchAutocomplete Eklentisi, arama formunuza yalnızca otomatik tamamlama özelliği kazandıran, aramalar ve tıklamalar için istatistik verileri sunmayan ücretsiz bir eklentidir. Yalnızca bu özelliği sunan birçok ücretsiz eklenti olmasına karşın, siteyi yormadan, en hızlı çalışan ve sürekli güncellenen eklenti bu sanırım. Arama formunuza yalnızca otomatik tamamlama özelliği kazandırmak istiyorsanız, işinize yarayacak en pratik çözüm.

Bir Cevap Yazın