Kategoriler
WordPress

WordPress’te Etiketleri Gruplara Ayırma

Daha önce WordPress Etiketlerini Etkin Kullanmak başlıklı yazımda, WordPress’teki etiket sisteminin ziyaretçilerin sitede kalma süresini arttırmak ve sayfalar arasında gezinmelerini sağlamak için en önemli araçlardan birisi olduğundan bahsetmiş, etiket sistemini daha aktif kullanabilmek için bazı mantıksal ipuçları vermiştim. Etiketleri aktif olarak kullananlar için hem ziyaretçilere yönelik olarak hem de panel yönetiminde kolaylık olarak etiketlere yönelik yeni bir ipucu daha vermek, gruplamanın işevselliğinden bahsetmek istiyorum.

Kitaplar üzerine yazı yazdığım bir bloğum var ben, okuduğum kitapları yorumluyorum diyelim. Siteye giren bir ziyaretçi paylaştığım bir yazıyı beğendiğinde ve başka bir yazı okumak istediğinde, beğendiği yazıya benzer içeriklere ulaşabilmesi büyük önem taşıyor. Geniş anlamda bunu Kategoriler ya da İlgili Yazılar özellikleriyle yapabiliyor olsak da, minimal anlamda yapabilmek, yani ziyaretçiye “Bu Kitabın Yazarına Ait Diğer Kitaplar” ya da “Bu Kitabın Yayınevine Ait Diğer Kitaplar” diyebilmek için çok daha faydalı bir yöntemi, etiket sistemini kullanıyoruz.

Peki etiket sistemini kullandığım, her yazıda kitabın adını, yazarın adını ve yayınevini etiket olarak girdiğim bu blogda, filtreleme yapabilmeleri için yalnızca yayınevlerine ait etiketleri ya da yalnızca yazarlara ait etiketleri bir arada göstermek istiyorsam ne yapabilirim? Taxonomy özelliğini kullanarak “Yazar” ve “Yayınevi” gibi sınıflandırmalar oluşturmak en mantıklı yöntem olsa da, hem pratik bir yöntem değil, hem de çeşitli konularda içerik yazan siteler için yetersiz kalıyor; Custom Post Types kullanımını da beraberinde getiriyor.

Bu sorundan yola çıkarak çözüm düşündüğümde, aklıma WordPress’in varsayılan taksonomisi Etiketler bölümünü kategorilere / gruplara ayırmak ve bu grupları ziyaretçilere gösterebilmek geldi. Panel yönetimini de kolaylaştıran bu pratik yönteme yönelik biraz araştırma yaptığımda, Chatty Mango tarafından geliştirilen Tag Groups Eklentisi ile karşılaştım.

Tag Groups Eklentisi, WordPress etiketlerinin gruplar halinde düzenlenmesine yardımcı oluyor. WooCommerce ürün etiketleri gibi diğer bazı standart taksonomilerle de uyumlu olarak çalışabiliyor. Eklenti içerisinde, etiketlerin sekmeler altında, bir akordeonda görüntülendiği veya ilk harflerine göre sıralandığı üç yapılandırılabilir etiket bulutu bulunuyor. Etiketlerle çalışmanızı çok kolaylaştırıyor ve eski yazılarınızı düzenlerken yazıların listesini, etiketlerinin ait olduğu gruba göre filtreleyebiliyorsunuz. Eklentinin temel özelliklerini şöyle listeleyebiliriz:

 • Etiketlerinizi dile veya konuya göre gruplanmış olarak gösterebilirsiniz.
 • Etiket bulutunda yalnızca belirli etiketleri görüntüleyebilirsiniz.
 • Etiket bulutunuzdaki sıralama düzenini değiştirebilirsiniz.
 • Bağlantıları, metni veya etiket bulutu öğelerinizin ayırıcısını özelleştirebilirsiniz.
 • Etiketlerinizi, içerisindeki yazı sayısıyla beraber gösterebilirsiniz.
 • Bloğunuzun farklı bölümlerinde hangi etiketlerin gösterileceğini seçebilirsiniz.
 • Panelinizde, ziyaretçilerinize görünmeyen arka planda, çok sayıda etiketinizi veya yazınızı gruplara ayırarak kolayca filtreleyerek yönetebilirsiniz.
 • Her gönderide, bu gönderideki ilgili yazılar için bir ana etiket seçebilirsiniz.
 • Eklenti bazı varsayılan şablonlarla birlikte gelir. Kendinizinkini kolayca oluşturabilir ve yükleyebilirsiniz.

WordPress Tag Groups eklentisinin ücretsiz sürümündeki bu temel özelliklerin yanında, premium sürümünde de etiketlere yönelik oldukça fonksiyonel olan şu özellikler bulunuyor:

 • Aranabilir Etiket Bulutu: Yazı yazarken etiketleri gruplara ya da ada göre filtreleyebiliyorsunuz.
 • Dinamik Yazı Filtresi: Sayfalarınızda, yazılarınız için dynamic 2-layered filtre kullanabilirsiniz.
 • Meta Box: Etiket grubu özelliğini yazı yazarken görebiliyorsunuz. Önce grubu, sonra da bu grupa ait etiketleri seçebiliyorsunuz. WooCommerce ve benzeri sistemlerde çok faydalı oluyor.
 • Birden Fazla Grup: Bir etiketi birden fazla gruba atayabiliyorsunuz.
 • İzinler: Hangi kullanıcıların ya da kullanıcı gruplarının etiket grupları oluşturup düzenleyebileceğini seçebiliyorsunuz.
 • Daha Fazla Etiket Bulutu: Çok daha güzel görünümlere sahip, daha fonksiyonel hazır etiket bulutları bulunuyor.

Eklentinin hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri güncel olarak geliştirilmeye devam ediyor. WordPress’in yeni yazı editörü Gutenberg ile de sorunsuz olarak çalışıyor. Eklenti hakkında daha fazla bilgi almak ve soru sormak için geliştirici Chatty Mango‘nun sitesini ziyaret edebilirsiniz.

“WordPress’te Etiketleri Gruplara Ayırma” için bir yanıt

Faydalı ve dolu bir yazı olmuş. Eklentinin ücretsiz olarak kullanılanı işimi görecektir. Özellikle “Her gönderide, bu gönderideki ilgili yazılar için bir ana etiket seçebilirsiniz.” bu uygulama işime yarayacak.

Bir Cevap Yazın