Kategoriler
Kitap

Agatha Christie – Ölüm Diken Üstünde

Agatha Christie’nin 1935 yılında yayınladığı, Hercule Poirot serinin on ikinci kitabı olan Ölüm Diken Üstünde, uçakta herkesin gözü önünde gerçekleşen bir ölüm olayından şüphelenen Poirot’nun olayın üzerine gitmesiyle ortaya çıkardığı gerçekleri işliyor…

Değerlendirme: 3 / 5.

Agatha Christie, 1934 yılında yayımladığı Üç Perdelik Cinayet‘in ardından diğer karakterlerini bir yana bırakarak arka arkaya yedi Hercule Poirot romanı daha yayımlamış. 1939 yılına kadar süren ve yazarın seri için en verimli zamanı kabul edilen sekiz kitaplık bu dönemin ikinci kitabı olan Ölüm Diken Üstünde, uçakta gerçekleşen bir ölüm üzerinden göz önünde olan olayların arkasında bile büyük sırlar olabileceğini işliyor. Yazarın hakim bakışla anlatmayı seçtiği bu hikayede serinin bilinen karakterlerinden Başmüfettiş Japp da her zamanki gibi dedektife yardımcı oluyor…

Agatha Christie’nin cinayet romanlarının sevilmesinin sebeplerinden birisi de şüphesiz ki cinayetlerin çok farklı mekanlarda ve koşullarda işleniyor oluşudur. Birçok polisiye yazarın aksine onun kitaplarında sıradan ya da birbirini tekrar eden cinayetlere çok az rastlarız. Bu kitaptaki olaylar da yine farklı bir mekanda, bir uçakta planlanarak işlenen bir cinayetle başlıyor. Herkesin normal bir ölüm olarak kabul etmeye hazır olduğu olay sırasında uçakta bulunan Poirot, Madam Giselle’in doğal yollardan öldüğüne inanmayarak bir soruşturma başlatıyor. Kolluk kuvvetlerinin de yardımıyla uçaktaki on bir kişiyi tek tek sorguya çeken dedektif, ölen kadının bir tefeci olduğunu da öğrenmesiyle şüpheliler ile maktulün ilişkilerini değerlendirmeye başlıyor ve küçük gri hücrelerinin desteğiyle olayı aydınlatıyor.

Belçikalı şefkatle, “Eğer istiyorsanız benden biraz nefret edebilirsiniz,” diye cevap verdi. “Yine de bence siz aptallara özgü bir cennette yaşamaktansa, gerçekleri olduğu gibi görmeyi tercih edecek insanlardansınız. Zaten… o cennette de fazla yaşayamazdınız. Kadınları ortadan kaldırmak giderek alışkanlık yaratan bir şeydir.”

Ölüm Diken Üstünde, Agatha Christie, s188.

Kapalı alanda geçen diğer Poirot maceralarında ölümlerin cinayet olduğu açık bir şekilde ortadayken, bu hikayede ölümün doğal bir tesadüf ile maskelendiğini görüyoruz. Christie, dedektifin zekası üzerinden bu maskenin ardındakini bize gösterirken, basitlikler ve görünenler üzerine kurduğu görünmeyenlerle de bir hikaye oluşturmuş. Bu hikaye hoş olsa da, hikayenin fazla dolaylı ve tahmin edilemiyor oluşu okuyucunun whodunit (kimyaptı) sorusuna hiçbir yanıt verememesine yol açıyor. Bu da kitabın en zayıf yönünü oluşturuyor; güzel bir işleyiş olsa da yazarın kriterlerinin biraz dışında kalıyor. Kısacası kitabın ortalama bir dedektif hikayesinin üzerinde olduğunu ama Agatha Christie yapıtları içerisinde yeteri kadar parlamadığını söyleyebilirim.

Özgün ismi Death in The Clouds (Bulutlarda Ölüm) ile 1935 yılında yayımlanan kitap, bu baskıdan önce Amerika’da ve İngiltere’deki iki farklı dergide Death in the Air (Havada Ölüm) ismiyle yayımlanmış. Ülkemizde ilk kez 1963 yılında Ak Kitabevi tarafından Bulutlar İçinde Ölüm ismiyle basılan kitapta, çevirmen olarak Tayfun Sütken‘in imzası bulunuyor. 1971 yılında ise yazarın ülkemizdeki yayın haklarını elinde bulunduran ve tüm kitaplarını yayımlayan Altın Kitaplar tarafından Ölüm Diken Üstünde ismiyle yayımlanmış. Günümüzde de basımı süren bu versiyonun çevirisinde, yazarın diğer birçok kitabını da dilimize kazandıran Gönül Suveren‘in imzası bulunuyor.

Gerçeği söyleyen bir insanın hiç kimseden korkmaması gerekir.

Ölüm Diken Üstünde, Agatha Christie, s29.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir