Kategoriler
Kitap

Grigory Petrov – Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Değerlendirme: 5 / 5.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Rus yazar Grigory Spindonoviç Petrov‘un Finlandiya’yı anlattığı iki kitabından ülkemizde en çok bilinenidir. Petrov, ilk kitabı Bataklıklar Ülkesinde‘de Finlandiya’nın içerisinde bulunduğu kötü durumu ve halkın cahilliğini anlatır. Beyaz Zambaklar Ülkesinde’de ise, bir halkı uyandıran aydınları ve uyanan bir halkın Finlandiya’yı nasıl kalkındırdığını konu alır.

Atatürk kitabı okuduğunda Finlandiya’nın bu destan denilecek başarısına o kadar hayran olmuş ki, kitabın Cumhuriyet okullarında ve askeri okullarda bir rehber kitap olarak okutulması emrini vermiş. Atatürk’ün de refransını alan bu kitap, ülkemizde en çok okunan yabancı kitapların içerisinde yer alıyor. Halk ve devlet arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğine dair mükemmel bir kaynak olan kitap, her aklıma geldiğinde bana Atatürk’ün aşağıdaki cümlelerini hatırlatıyor.

İnsan ömrü yapılacak işlerin azameti karşısında çok cüce kalıyor… Geçtiğimiz yerlerde fabrikaları görmek istiyorum, ekilmiş tarlalar, düzgün yollar, elektrikle donanmış köyler, küçük, fakat canlı tertemiz, sağlıklı insanların yaşayabileceği evler, büyük yemyeşil ormanlar görmek istiyorum. Gürbüz çocukların, iyi giyimli çocukları yüzleri sararmamalı, dalakları şiş olmayan çocukların okuduğu okullar görmek istiyorum. İstanbul’da ne medeniyet varsa, Ankara’ya ne medeniyet getirmeye çalışıyorsak, İzmir’i nasıl mamur kılıyorsak, yurdumuzun her tarafını aynı medeniyete kavuşturalım istiyorum. Ve bunu çok ama çok yapmak istiyorum. Dedim ya, insan ömrü çok büyük işleri başarabilecek kadar uzun değil. Mamur olmalı Türkiye’nin her bir tarafı, müreffeh olmalı…

Devletin yapamadığını, millet; milletin yapamadığını devlet yapmalı. Her şeyi yalnız devletten ya da her şeyi yalnız mıilletten beklemek doğru olmaz. Devlet ve millet ülke sorunlarını göğüslemede daima el ele olmalılar. Ben yapabildiğim kadarını yapayım, sonra ne olursa olsun, benim kitabımda yok. Geleceği, geleceğin Türkiyesi’ni, düşünmek görevim. Bir iş aldık üzerimize, bir savaşın üstünden geldik, şimdi ekonomik alanda savaş veriyoruz, daha da vereceğiz. Bu heyecanı yaşatmak, bu heyecanın ürünlerini görmek lazım.

Mustafa Kemal Atatürk

Kitabın Künyesi

Kitabın Adı: Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Orjinal Adı: Финляндия, страна белых лилий
Yazarı: Grigory Petrov
Çeviri: Hasan İlhan
Kapak Tasarımı: Özlem Şentürklü
ISBN: 978-605-5465-06-3
Sayfa Sayısı: 112
Yayınevi: Alter Yayıncılık

Kitaptan Alıntılar

Acaba insanlar bu hayata nasıl katlanıyor? Bunlar ermiş mi, yoksa iki ayaklı birer hayvan mı? Bu hayat Dante’nin Cehennem’inde anlattığı yaşayıştan daha sıkıntılı. Dante’nin Cehennem’inde insanlar günahlarından dolayı bu eziyeti görüyor. Peki buradaki insanların günahı ne? Nihayet Dantr’nin Cehennem’i başından sonuna kadar dâhice uydurulmuş bir edebi eser. Bütün bunlar ise acı veren birer gerçek!

Bir Cevap Yazın