Kategoriler
Film

Born Into Brothels – Kalküta’nın Çocukları (2004)

Değerlendirme: 8 / 10.

Hikayemiz, İngiliz fotoğrafçı Zana Briski‘nin 2002 yılında hayat kadınlarının yaşantısını fotoğraflamak amacıyla Hindistan’daki fuhuş başkenti olarak bilinen Kalküta’ya gitmesiyle başlıyor. Günlük yaşamlarını fotoğraflayacağı seks işçileri ile yaşamaya başladığında, karşılaştığı ilk şey genelevlerde yaşayan çocuklar oluyor.  Çocukların yoğun ilgisi, kendisine ve yaptığı işe duydukları merak aklında “onlara fotoğraf çekmeyi öğretmek ve dünyayı onların gözünden görebilmek” düşüncesini doğuruyor.

Red Light mahallesinde yaşamaya, genelev çocuklarına fotoğraf sanatını öğretmeye başlayan Zana Briski’nin çocuklarla kurduğu duygusal bağ, kendisini onlar için bir şeyler yapmaya ittiğinde, Kalküta’nın çocuklarının fotoğraflarını sergilemeye başlıyor. Amacı, çocukların yaşantısına dikkat çekmek ve ailelerinden izin alarak onları iyi bir eğitim alabilecekleri uygun okullara yerleştirmek.

Kochi, Avijit, Shanti, Manik, Puja ve diğer çocuklar kısa sürede, yaşadıkları çirkin hayatta usta fotoğrafçıları kıskandıracak güzellikte fotoğraf çekmeye başlıyorlar. Bu fotoğraflar üzerine kurmaya çalıştıkları geleceklerinde, kendileri ve çevreleri ile ilgili birçok şeyin farkına vararak, yaşamlarını değiştirme mücadelesi veriyorlar.

Kendi hayatlarına çıplak gözle bakmaktan yorulmuş çocuklara, dışarıdan bakabilecekleri bir araç verildiğinde ortaya çıkan güzelliklerle şaşırtan, dokunaklı belgesel.

Kaktus, Ekşisözlük.

Oradaki yaşantıya müdahale etmenin tamamen iyi niyetli bir yaklaşımla bile ne kadar zor olduğunu gösteren, çocukların zor hayatlarını gerçekçi bir şekilde aktaran Born Into Brothels: Calcutta’s Red Light Kids, 2005 Yılının En İyi Belgeseli Oscar Ödülü başta olmak üzer birçok önemli ödül kazanmış.

1 saat 25 dakikalık filmin yönetmen koltuğunda, Zana Briski ile beraber bu belgesel ile ünlenen ve sonrasında birçok başarılı belgesele imza atan Ross Kauffman oturuyor. Birçok açıdan izlenmesi, üzerinde düşünülmesi gereken harika bir belgesel.

Bir Cevap Yazın