Kategoriler
Kısa Kısa

Kısa Kısa – 8

Kara Kule Serisi’nin sinema uyarlamasını yıllardır istediğim için, The Dark Tower‘ı film haberini aldığım günden beri merakla bekliyordum. Çıktığı gün sinemada izlemeye fırsat bulamadığım film hakkındaki yorumları okuduğum anda, sinemada izlemekten vazgeçmiştim; büyük bir beklenti içerisindeydim ve filmin bunu karşılamayacağını anlamıştım. Bu yüzden izlemek için epey bir zaman bekledim ve geçtiğimiz günlerde nihayet izledim. Vasatın da altında bir uyarlama nasıl yapılır sorusunun cevabı olan filmde tek sevdiğim şey, final combat oldu. Roland ve Walter’ın dövüş sahnesi hatırına 6/10 puanladım.

Ben daha kısa bir süre önce Deadpool‘u saymazsak Marvel’ın filmlerinin hiçbirinin beklentilerimi tam anlamıyla karşılayamadığını söylememiştim ya, saymazsak kelimesinden öncesine Spider-Man: Homecoming‘i de ekleyebiliriz. Hiçbir beklentim olmadan izlediğim filmi oldukça beğendim. Senaryo, espriler, görsel ve ses kalitesi, her şey tam puan ama Peter Parker rolüne Tom Holland hiç olmamış. Daniel Radcliffe gibi, bu çocuğu da filmlerde büyütmeyi planlıyorlar sanırım.

M. ile yaptığımız film gününde ilk filmimiz Tony Kaye imzalı Detachment oldu. Bir tavsiye üzerine izlediğimiz film, tam da eğitim sisteminden yakındığımız şu günlerde oldukça hoşumuza gitti. Adrien Brody başrolde yine oyunculuğunu konuşturmuş. İkinci filmimizi Unfaithful olarak seçtik ama pek beğenmedik. Son yarım saatlik ikili ilişkiler ve aile kavramı üzerine değinen bölümü olmasaydı vasatın altında diyebilirdim.

Dünya çapında ses getiren ve oldukça beğenilen Sapiens ile insan türünün kısa tarihini, Homo Deus ile de geleceğin kısa tarihini anlatan Yuval Noah Harari, yeni kitabında bugüne odaklanacak.

2018’in Ağustos ayında yayınlanacağı duyurulan Harari’nin yeni kitabı 21. Yüzyıl için 21 Ders (21 Lessons for 21st Century) terörizm, medya, göçmenlik gibi günümüzden konuları ele alacak.

“Sapiens geçmişle, Homo Deus da gelecekle ilgili dersek, bu kitap da bize günümüzü anlatacak. 21. yüzyılda bizleri bekleyen devrime nasıl hazırlanmamız gerektiğini gösterecek.” -Yuval Noah Harari

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın İstiklal Caddesi’ndeki binası uzun bir süredir yenilenme sürecindeydi. Yenilenen ve 13 Eylül’de faaliyete giren binayı nihayet geçtiğimiz günlerde ziyaret ettim. Beyoğlu’ndaki kültürel dokunun en büyük parçalarından biri olan bina, eski ve yeni dünyayı birleştiren harika bir giysiye bürünmüş. İstiklal’in ölmek üzere olan kültürünü canlandırması dileği ile…

Taksim’de bir hostelin lobisinde arkadaşlarımı beklerken, Cezayir’den buraya İTÜ’de Mekatronik okumak için gelen Muhammed’le tanıştım. Biraz sohbet ettikten sonra kulağım kulaklığından gelen müziğe takılmaya başladı, “ne dinliyorsun?” diye sorduğumda bu kanalı önerdi; “çok güzel değil ama ders çalışırken, bir şeyler ile uğraşırken harika gidiyor, bağımlısı oldum” dedi. Dediği günden beri bilgisayar başında çalışırken ben de tutuldum kaldım, Chillhop Music, 7/24 açık bir radio kanalı..

Bir Cevap Yazın