Kategoriler
Kitap

Thomas Cathcart & Daniel Klein – Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer

Değerlendirme: 4 / 5.
platon-bir-gun-kolunda-bir-rnitorenkle-bara-girer

Orjinal Adı: Plato and a Platypus Walk Into A Bar
Yazar: Thomas Cathcart & Daniel Klein
Türkçe Çeviri: Algan Sezgintüredi
Yayına Hazırlayan: Ergün Akça
Kapak: Bülent Arslan
ISBN: 978-605-5691-22-6
Sayfa Sayısı: 200
Yayınevi: Aylak Kitap

“Felsefeyi Mizah Yoluyla Anlamak”

D&R’da ne okusam diye gezinirken çok satanlar listesinde olması sebebiyle ilgimi çeken, ardından “New York Times Bestseller olduğuna göre okunur herhalde, hem farklı bir şeyler okumuş olurum” diyerek sipariş verdiğim bir kitabın beni bu kadar güldüreceği ve güldürürken de felsefe dersi vereceği hiç aklıma gelmezdi.

Bu yüzden, felsefeyle aranız iyiyse “okuyun”, değilse de aranızın iyi olması için “mutlaka okuyun” diyeceğim bu harika kitapla başlamak istedim kütüphane bölümüme.

Harvard’lı iki felsefe profesörü tarafından yazılan ve felsefeyi mizah yoluyla anlatmayı amaçlayan kitapta kendinizi eğlenceli bir felsefe dersi içerisinde buluyorsunuz. İçerisine yerleştirilmiş felsefespri diye tanımlanan ve yer yer oldukça komik olan fıkralara hem gülüyor, hem de bu fırkralar sayesinde filozofların temel felsefi görüşlerini akılda kalıcı bir şekilde öğreniyorsunuz.

Felsefeye giriş yapmak ya da felsefe hakkında temel bilgilerinizi eğlenceli bir dille pekiştirmek istiyorsanız, Metafizik, Mantık, Epistemoloji, Etik, Din Felsefesi, Varoluşçuluk, Dil Felsefesi, Toplum ve Siyaset Felsefesi, Görelilik ve Metafelsefe bölümlerinden oluşan bu eğlenceli kitabı mutlaka okumalısınız.

Ayrıca son olarak belirtmeliyim ki, kitapta Türkçe çeviriden kaynaklanan bazı kopukluklar bulunmuyor değil. Bunların en başında da maalesef kitabın adı geliyor. Orjinal adında“Plato and a Platypus Walk Into A Bar” çok güzel bir aliterasyon bulunuyor mesela. Türkçe çevirisinin yapılması zor bazı kavramlar da orjinal dilinde bırakılmış kitapta.

Bir Cevap Yazın