Kategoriler
Kitap

Roald Dahl – Oswald Amcam

Ülkemizde Can Yayınları tarafından ilk olarak 1991 yılında basılan ve 27 yıl aradan sonra, 2018 yılında ikinci baskısı gelen Oswald Amcam, Roald Dahl’ın en ilgi çekici karakteriyle bizi baş başa bıraktığı, zeka ve mizah ürünü bir roman. Kitapta Oswald Amca’nın spemlerini izinli olarak ele geçirmeye çalıştığı Freud, Einstein, Proust ve Picasso gibi birçok ünlü ve onların bilinen özelliklerine mizahi bir bakış okuyucuyu bekliyor.

Değerlendirme: 4 / 5.

Roald Dahl‘ın uzun yıllardır raflarda bulunmayan iki kitabı, Oswald Amcam ve Öptüm Seni, 2018 yılının başlarında Can Yayınları tarafından yeniden okuyucularla buluşturuldu. Kadın erkek ilişkilerini ve evliliği konu alan, her biri birbirinden şaşırtıcı sona sahip on bir öykülük Öptüm Seni’yi kısa bir süre önce okumuş ve paylaşmıştım. Nihayet, Dahl’ın en ilgi çekici karakterini anlattığı, daha önce eski basımını sahaflarda birçok kez aradığım ancak bulamadığım Oswald Amcam’ı da okuma fırsatı bulabildim.

Oswald Amca karakteri bu kitabın öncesinde, yazarın iki farklı öyküsünde karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilkinde, Oswald Amca’nın her biri tamı tamına 300 sayfalık 28 ciltten oluşan günlüklerinin yazarın eline nasıl geçtiğini öğreniyor ve Kahire’deki cinsellik ve mizah dolu macerasıyla onu tanıyorduk. İkincisinde ise, yazar bize günlüklerin yirmi üçüncü cildinden, Oswald Amca’nın Paris’te cinsel gücü arttırıcı bir kokunun peşinde koştuğu günlerden bir bölüm sunuyordu. Bu hikayeler ilk olarak, 1965 ve 1974 yıllarında The Visitor ve Bitch isimleriyle Playboy dergisinde yayınlanmış. Ülkemizde de, 1998 yılında Can Yayınları’ndan yayınlanan ve şu anda basımı bulunmayan Kancık isimli kitabında, Konuk ve Kancık adlarıyla yer alıyorlar.

İki hikayesinde, okuyucuda hakkında daha fazlasını öğrenme isteğini bırakan Oswald Amca’ya nihayet uzun uzun kavuştuğumuz bu kitap ise, 1979 yılında My Uncle Oswald adıyla yayınlanmış. Ülkemizde de ilk olarak 1991 yılında Can Yayınları’ndan Amcam Oswald adıyla yayınlanan kitabın ikinci baskısı, isim değişimiyle 27 yıl sonra geldi. Kitapta, yazarın çok kısa bir giriş yaptığı ve amcasının geçmiş hikayelerini paylaşmasından sonra neler yaşadığını anlattığı ilk sayfaların ardından, Oswald Amca günlüklerinin yirminci cildinden alınmış, 1938 yılından bir bölümle baş başa bırakılıyoruz.

Oswald Amcama bir kez daha selam gönderme isteği duymaya başlıyorum. Yani, tabii Oswald Hendryks Cornelius artık yaşamıyor, öldü demek istiyorum, iyi yaşamayı seven, o adam, o duayen, örümcek, akrep, baston biriktiren o koleksiyoncu, o opera âşığı, Çin porselenleri uzmanı, kadın avcısı, en önemlisi de gelmiş geçmiş zamparaların kuşkusuz en zamparası olan o adam vardı ya, o artık yok.

Oswald Amcam, Roald Dahl, s1.

Bu kitapta, Oswald Amca karakterinin nasıl oluştuğunu görüyor ve onun ilk büyük macerasını okuyoruz. Kitabın başında karşımızda çok genç ve henüz tüm o muhteşem işleri başarmamış, zengin ve ünlü olmamış bir Oswald var. 17 yaşında Cambridge’de bir kolej bursu kazanmış ancak yaşı tutmadığı için okula giremiyor ve bir yılının boşa geçmemesi için, dil öğrenmesi amacıyla babası tarafından Paris’e gönderiliyor. Tüm o muhteşem işleri başarmaya, ünlü ve zengin olmaya doğru uzanan hikayesi de Paris’e gitmeden hemen önce başlıyor.

Kancık hikayesindeki cinsel gücü arttırıcı koku, karakterin gelişimi için ve bu kitap için yazara ilham olmuş düşüncesindeyim. Benzer bir olay, bu sefer farklı bir şekilde Oswald’ın ilgisini çekiyor ve kahramanımız onu ünlü ve zengin yapacak, cinsel gücü arttırıcı bir toz peşindeki ilk macerasına atılıyor. Bu tozu önde gelen devlet adamlarına ve diplomatlara sattığı, para kazanıp zengin bir şekilde yaşamaya başladığı hayatın ardından da, kitabın asıl işlediği ikinci macerası ile ilk macerası birleşiyor. Bu kitapta Oswald Amca’yı, spermlerini almak için döneminin en ünlü ve en zeki insanlarının peşinde görüyoruz.

Büyük servetler miras yoluyla elde edilmemişse genelde şu dört yoldan elde edilmiştir: ya hile yoluyla ya yetenek sayesinde ya yaratıcı düşünce gücüyle ya da şansın yardımıyla. Ben bu dördünün birleşmesi sonucunda bu işi becerdim. Dikkatle dinleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Oswald Amcam, Roald Dahl, s14.

Kitap, Dahl’ın olağanüstü mizahıyla okuyucuyu eğlendirerek hızlı bir şekilde gelişim gösterirken, birçoğunu şimdi oldukça büyük isimler olarak bildiğimiz, o dönemde gelecek vadeden ünlü kişilere dokunuşlar sergiliyor. Sigmund Freud, Marcel Proust, Henry Ford, Albert Einstein, James Joyce, Pablo Picasso, Bertrand Russell gibi birçok isim, Oswald Amca’nın spermlerini izinleriyle(!) almak ve sperm bankası yaratmak istediği isimler. Einstein’dan ya da Kadinski’den spermini izinli nasıl alırsınız? Dahl’ın keskin zekası ve mizahi gücüyle buna şahit olmak istiyorsanız, bu eğlenceli kitabı okumalısınız.

“Roald Dahl – Oswald Amcam” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir