Kategoriler
Film

The Secret Life of Walter Mitty – Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (2013)

Değerlendirme: 7.5 / 10.

Yaşadıklarınız yaşayamadıklarınızı unutturmuyorsa, sorununuz büyük demektir. Walter Mitty de yaşadığı her anı yaşayamadıklarının hayali ile güzelleştirmeye çalışan, günlük hayatında sıradan konuşmalarda bile dakikalarca hayallere dalabilen bir karakter. Aslında hepimizde bulunan o hayalperest parça, Mitty’nin benliğinin tamamı haline gelmiş diyebiliriz.

Asi ve özgür çocukluğunu babasının ölümüyle, henüz 17 yaşındayken geride bırakmak zorunda kalmış ve ailesinin birikiminin olmaması sebebiyle, kızılderili saçlarını kesip hayallerini bir kenara bırakarak çalışmaya başlamış. Yıllar içerisinde iş hayatına hapsolan Mitty, son 16 yılını LIFE Dergisi’nin fotoğraf arşivinde çalışarak ve hayal kurarak geçirmiş.

Kahramanımız, iş yerinde aşık olduğu Cheryl Melhoff hakkında hayaller kurarak işe geç kaldığı bir günün sabahında, LIFE dergisinin satıldığı ve artık yalnızca dijitalde varlık göstereceği haberiyle karşılandığında, bu onun için işsiz kalabileceği de dahil birçok anlama gelmektedir.

Dergi için dünyanın her köşesini dolaşarak kapak fotoğrafları çeken, maceraperest fotoğrafçı Sean O’Connell, fotoğraflar ile beraber gönderdiği mesajında 25 numaralı negatifin bugüne kadar çektiği en başarılı fotoğraf olduğunu ve son kapak fotoğrafı olarak kullanılmasını istediğini söyler. Bu, fotoğrafların baskısını yapan Mitty için büyük bir sorundur; çünkü 25 numaralı negatif kayıptır.

Fotoğrafı bulmak için kısa bir zamana sahip olan Mitty, çareyi Sean O’Connell’a ulaşmakta bulur. Diğer fotoğrafları inceleyen kahramanımız Cheryl’nin de yardımıyla onun Grönland’da olduğunu keşfeder ve kendisini tanıyacağı, hayatın anlamını bulacağı macera dolu yolculuğuna başlar…

Dünyayı anlamak için tehlikeye bulaşmak, duvarların ardını görebilmek için yakından bakmak, birbirimize ulaşmak için hissetmek gerekir, yaşamın amacı budur.

Life Dergisi Sloganı

Filmin Theodore ShapiroRogue Wave ve Jose Gonzalez‘in imzasını taşıyan 12 parçalık harika bir soundtrack albümü mevcut. Filmde büyük rol oynayan Space Oddity de film için David Bowie ve Kristen Wiig tarafından yeniden yorumlanmış. Parçanın kullanıldığı müthiş bir sahne bulunuyor ki, Ben Stiller şarkıyı o sahneye tam anlamıyla “hissederek” koyduğunu söylüyor.

Bazen fotoğrafı çekmiyorum. Eğer o anı seversen, kendim için, kişisel olarak, fotoğraf makinesinin o anı bozmasını tercih etmem. Sadece buranın, oranın içinde kalırım. 

Sean O’Connell (Sean Penn)

İşte bu hisseden adam, filmin yapımcısı, yönetmeni ve başrol oyuncusu Ben Stiller, filmde her anlamda muazzam bir iş çıkararak kariyerinde yıllar boyunca yaklaşamadığı zirveye tek bir film ile çıkmayı başarmış. The Secret Life of Walter Mitty, klişeleri dozunda kullanan senaryosundan sahnelerine, görselinden müziklerine kadar film tam bir klasik olmuş.

Bir Cevap Yazın