Kategoriler
Müzik

Tüm Zamanların En İyi 5 Metal Maskotu

Metal dünyasında, müzik yalnızca bir grubun birkaç şarkısından ibaret değildir. Birçok grup, dinleyicileri için parçalarından daha değerlidir, dinleyicileri ile birbirini tamamlarlar. Hemen hemen her grubun kendisine özel bir tarzı vardır ve bunu bazen konserlerine, bazen albüm kapaklarına, bazense şarkılarına yansıtırlar. Maskotlar da, bu yansımalardan birisidir.

Iron Maiden, Children of Bodom, Iced Earth, Whitesnake, Dio, Anthrax, Megadeth, Hellloween, Overkill, Motörhead gibi birçok grubun, dinleyicileri tarafından bilinen ve oldukça sevilen maskotları vardır. Bu maskotları seven bir metal dinleyicisi olarak, ben de sizlere sizlere en sevilen 5 metal maskotunun bir listesini hazırlamak istedim.

Eddie the Head – Iron Maiden

İngiliz sanatçı Derek Riggs tarafından yaratılan Eddie the Head, metal dünyasının en ünlü maskotudur. Grubun ilk albümünden itibaren albüm kapaklarında yer alan Eddie the Head, Iron Maiden ile artık tamamen birleşmiştir. Birçok Iron Maiden parçasında farklı şekillerde görünür ve bu görüntülere uygun olarak da grupla beraber sahneye çıkar.

Iron Maiden’ın en sevilen parçalarından The Number of the Beast‘te bir zombiyken, grubun en bilinen parçasıFear of the Dark‘ta ağaç canavarı olarak görünür. Benim en sevdiğim Iron Maiden parçalarından birisi olanDance of Death‘de ise azrail olarak yer alıyor Eddie’cik.

Vic Rattlehead – Megadeth

Vic Rattlehead, en sevdiğim metal grubu Megadeth‘in maskotu olunca benim de doğal olarak en sevdiğim maskot oluyor. Orjinali Dave Mustaine tarafından yaratılmıştır ve Three Wise Monkeys‘i temsik etmektedir. 2006 yılına kadar birçok farklı sanatçı tarafından çizilen Vic Rattlehead, 2006 yılında DeviantArt üzerinde yapılan bir yarışmayla yenilenmiş ve United Abominations albümünde yeni haliyle Megadeth severlerin karşısına çıkmıştır. Birçok albümde farklı şekillerde görülen Vic Rattlehead’in en sevdiğim hali Megadeth’in 1990 yılında çıkan Rust in Peace albümünün kapağında yer alıyor.

Jack O. Lantern – Helloween

Jack O. Lantern, Power Metal’in babası Helloween ile ayrılmaz bir bütündür desem, tam tanımını yapmış olurum sanırım. Grubun logosunun yanı sıra, konserlerinin ve albüm kapaklarının da vazgeçilmezidir. Yıllarca birçok şeklini görsem de, en sevdiğim çizimi 2013 yılının başında çıkan Straight Out of Hell albümü ile beraber geldi. Grubun sitesinde de yer alan çizimde Jack O. Lantern, bir gaz maskesi ile nefes alıyor.

Snaggletooth – Motörhead

Sanatçı Joe Petagno tarafından Motörhead‘in 1977 yılında çıkan ilk albümü Motörhead‘in kapağı için çizilenSnaggletooth, yıllar içerisinde grubun hayranları tarafından çok sevilen bir yüz haline geldi. İlk albümün ardından birçok albüm kapağında ve grubun konserlerinde de boy gösteren Snaggletooth, grupla o kadar birleşti ki, grupSnaggletooth adında bir parça bile yaptı. Ayrıca Lemmy‘nin Snaggletooth sevgisinin de apayrı olduğu söylenir.

Murray – Dio

Dio‘nun şeytan maskotu Murray, ilk olarak Holy Diver albümünde grubun dinleyenleri ile buluşmuş ve sonrasında grubun albüm kapaklarının yanı sıra konserlerinde de ara ara görülmüştür. Ara ara görülmesine rağmen Dio dinleyicileri tarafından oldukça sevilen Murray, Eddie the Head gibi birçok farklı şekilde görülse de tüm görünümlerinde temsil ettiği tek bir şey vardır; şeytan. En sevilen görüntüsü ise grubun Holy Diver klibinde yer alır.

Bir Cevap Yazın