Kategoriler
Film

Across the Universe – Seni İstiyorum (2007)

Değerlendirme: 8 / 10.

Müziğe olan ilgimden dolayı, müzikal filmleri de aşırı derece seviyorum ama gerçek şu ki, son yıllarda iyi bir modern müzikal film bulmak oldukça zor. Tim Burton filmleri olmasa, son 10 yıldaki iyi müzikal filmlerin sayısı benim için iki elin parmaklarını geçmez sanırım. Across the Universe’de bu listemde üst sıralarda yer alıyor.

Yönetmen koltuğunda daha önceki Salma Hayek‘li Frida (2002) filminden tanıdığım Julie Taymor‘un oturduğu Across the Universe, birbirinden harika 33 Beatles parçasından hazırlanmış. Zaten filmin adı da, Beatles’ın 1969’da yayınlanan, özellikle “Nothing’s gonna change my world” bölümüyle beni benden harika parçası Across the Universe‘den geliyor. Bizimkiler Seni İstiyorum olarak çevirmişler, o çok ayrı tabi…

Jim Sturgess tarafından canlandırılan filmimizin baş kahramanı Jude (evet, hey Jude!), sevgilisini arkada bırakarak annesini hamileyken bırakıp giden, hiç görmediği babasını bulmak üzere Liverpool’dan New York’a gidiyor. Babasını bulan ama babasında beklediğini bulamayan Jude, tesadüf eseri tanıştığı Max ile harika bir dostluk kurup aynı eve çıkıyor. Geçirdiği harika günlerde Max’in kız kardeşi Lucy’ye aşık olan Jude’u Max’in orduya alınmasıyla beraber Vietnam Savaşı’nın gölgesinde zor bir aşk macerası bekliyor…

Filmde Jude ve Max’in ev sahiplerini (Sadie) canlandıran Dana Fuchs ve filmdeki sevgilisi Martin Luther (Jo-Jo) başta olmak üzere, filmdeki tüm karakterler Beatles parçalarına inanılmaz bir yorum katıyorlar. Özellikle The Beatles’ Rooftop Concert‘e saygı niteliğinde olan filmin kapanış sahnesindeki performanslarını her aklıma geldiğinde dinliyorum. Fragman niyetine aşağıdaki parçayı dinleyebilirsiniz.

Filmin başlarında Jude’un yolculuğu ve New York’da yaşadıkları, The Beatles’ın İngiltere’den çıkıp Amerika’ya gidişini ve Amerika’da sevilen ilk İngiliz grubu olmasını çok güzel çağrıştırıyor. Aynı şekilde filmdeki akışla tamamen uyumlu olan Beatles şarkılarıyla beraber, izlemeye doyamayacağınız eşsiz bir müzikal sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın