Kategoriler
Efsane Coverlar

Adrian Belew – Matte Kudasai (Efsane Coverlar #41)

Matte Kudasai, progressive rock denildiğinde aklıma gelen ilk şarkılardan. King Crimson‘ın 1981 yılında single olarak çıkardığı parça daha sonra grubun sekizinci stüdyo albümü Discipline içerisine alınmış. Bu listeye özenle seçtiğim tüm diğer parçalar gibi sayısız coverı yapılan parçanın en sevdiğim yorumunun parçanın yaratıcılarından Adrian Belew‘e ait olması biraz garip gelebilir.

Bu garipliği üzerinizden atmanız için, King Crimson bir yanda, gruptan bağımsız olarak 30 seneyi aşkın bir süredir solo kariyerine aralıksız devam eden efsanenin, solo kariyerinde ondan fazla albümünün bulunduğuna dikkat çekmek isterim. Bu albümlerden en sevdiklerim, bu harika coverı da içerisinde barındıran, 1993 tarihli The Acoustic Adrian Belew ve 1998 yılında çıkardığı devam niteliğindeki Belew Prints: The Acoustic Adrian Belew Vol. 2 olarak kayıtlara geçsin. Matte Kudasai’a da akustik gitar ile bambaşka bir boyut kazandırmış, dinlemeye doyamıyorum.

Kendisinin cover macerası bu albümlerle sınırlı değil. 2005 yılında çıkan Pink Floyd‘a saygı albümü Back Against the Wall içerisinde Alan White, Billy Sherwood, Keith Emerson, Ian Anderson gibi birçok baba isimle beraber The Wall albümü içerisindeki parçalara enfes yorumlar katmıştı. Bir de The Beatles‘ın gitar riffleri için yapılan saygı albümü Come Together: Guitar Tribute to the Beatles içerisinde öyle güzel bir Blackbird‘ü yorumu var ki, Jazz seviyorsanız dinlemeye doyamazsınız.

Bir Cevap Yazın