Artık Geleceği Daha Çok Düşünmek Gerek…

Ülkenin her yerinden silahlı saldırı, bombalı saldırı, bomba ihbar haberleri geliyor. İstenilen, yaratılmaya çalışılan korku kültürüne yaklaşıyoruz. Özgür düşüncelerden uzak, siyasi ve dini fanatizme kapılmış insanlar, kullandıkları oylarla yalnızca kendilerinin değil, hepimizin hayatına zarar veriyorlar.

Yaşadığımız son yıllar içerisinde gördüm ki, fanatiklerin akılları gerçekten de göz bebeği gibi, ışık tutuldukça küçülüyor. Bu yüzden bu insanlardan bir şeyler beklemek de, artık aptallıktan farksız olur. Artık geleceğe yönelmemiz gerek; çevremizde ulaşabildiğimiz her çocuğa, iyi birer insan olmaları yolunda bir şeyler katmaya çalışmalıyız. Onları duyduklarını zihin süzgecinden geçiren ve bilgi birikimleriyle değerlendirebilen insanlar olarak yetiştirmezsek, ileride er ya da geç hepsi bir fanatizme kapılacaktır.

Dünya üzerindeki her türlü milliyetçiliğe karşı olsam da, milliyetçiliğe karşı olan çocuklar yetiştirme fikrinin bu coğrafyada pek gelecek vaat ettiğini düşünmüyorum. Milliyetçi çocuklar yetiştirmeliyiz ama, onlara “ne mutlu Türk doğana” yerine, “ne mutlu Türküm diyene” milliyetçiliğini aşılamalıyız. En önemlisi de, bunu söylemeyenlerin onları sadece düşman olarak görmediğini, başka milletlerden başka insanların da kendileri gibi özgür ve mutlu yaşamak istediğini anlatmalıyız.

Mutluluk, yaşamış ve yaşayan tüm insanların tek ortak arayışıdır. Benim düşünceme göre, kendini asan adam bile mutluluk arayışındadır. Bu yüzden, bu arayışı akıl yoluyla gerçekleştiren insanların yaşadığı bir gelecek inşa etmek, bu inşanın bir parçası olmak, insanlığa en büyük katkımız olacaktır.

Bir Cevap Yazın