Kategoriler
Kitap

Philip K. Dick – Gökteki Göz

Değerlendirme: 3.5 / 5.

Philip K. Dick‘in çok sevdiğim kitabı Eye in the Sky, 1997 yılındaki Metis Yayınları basımının ardından, nihayet Alfa Yayıncılık‘tan Gökteki Göz adıyla yeniden basılmış. Daha önce Metis Bilimkurgu Serisi içerisinde çevirilen ve basılan kitabı oldukça merak ediyor ama seri içerisindeki kitapların yeni basımı yapılmadığı için bir türlü bulamıyordum. Bu yüzden kitabı yalnızca İngilizce PDF olarak okumuştum. Harika bilimkurgu yazarı Philip K. Dick ile ilk tanışmam da böyle olmuştu.

Yıllar içerisinde Philip K. Dick’in birçok kitabını okumuş olsam da, en beğendiğim kitabı her daim Eye in the Sky olmuştur. Kitabı okurken de, sıklıkla The Alan Parsons Project‘in 1982 yılında çıkardığı Eye in the Sky albümünü dilerim. Albüme adını veren parçayla, bu harika kitabın benzerliğinin isimle sınırlı olmadığına inanıyorum.

Tanıtım Bülteninden

Sıradan bir laboratuvar gezisi sırasında gerçekleşen bir kaza sonrasında bir grup ziyaretçi kendilerini garip ve bir o kadar beklenmedik bir deneyimin içinde bulur. Onları kurtarma çalışmaları devam ederken bu sıradan insanlar birbirlerinin zihinlerinin yarattığı bir dizi evrenin içinde hapsolduklarını fark ederler. Ama en derin arzuları ve korkularının yarattığı bu evrenlerin içinde yollarını bulup “gerçek dünyaya” varmaları pek de kolay olmayacaktır çünkü Philip K. Dick’in dünyalarında dualar karın doyurabilir ve yaşadığınız ev aniden bir canavara dönüşüp sizi yutmaya kalkışabilir, cennet ve cehennem bir adım uzakta olabilir.

“Philip K. Dick’in romanları her zaman tanıyabileceğiniz, ama hiç hayal edemeyeceğiniz bir geleceği anlatır.”
-New York Times Book Review-

Bir Cevap Yazın