Kategoriler
Kitap

Sema Aslan – Benim Kitaplarım

Değerlendirme: 4 / 5.

2008 yılında Doğan Kitap‘tan çıkan Benim Kitaplarım, aralarında Doğan Hızlan, Çetin Altan, Mehmet Güreli ve Zeynep Sayın gibi çok sevdiğim isimlerin de yer aldığı, kişisel kütüphaneleri ile ünlü 35 isim ile yapılan röportajlardan oluşuyor. Benim ve kütüphanemin sonunun da bu isimlerden birisine benzeyeceğini içten içe bildiğimden ve şimdilik bundan keyif aldığımdan olsa gerek, Benim Kitaplarım, ilk gördüğüm andan itibaren bende büyük bir ilgi uyandırmıştı.

Bu ay temin ettiğim ve okunacaklar listeme aldığım kitabı her gün birkaç röportaj okuyarak uzun bir zamana yaydım ve keyifle bitirdim. Böylesine büyük kitapseverlerin kütüphanelerini nasıl oluşturduklarını, nasıl düzenlediklerini ve neler okuduklarını kendi ağızlarından öğrenmek apayrı bir keyifti. Kütüphanelere, koleksiyonerlerlere ve sahaflara dair bilmediğim birçok şey öğrendim. Sema Aslan, daha önce yapılmamış harika bir işe kalkışmış ve neticesinde ortaya güzel bir kitap çıkarmış.

Keyifle okuduğum Benim Kitaplarım‘ın eksik bulduğum tek yanı, tüm isimlere hemen hemen aynı soruların sorulmuş olması oldu. Röportajlar içerisinde tüm soru kalıplarından sıyrılmayı başaran ve kişiliği ile de ön plana çıkan tek isim Zeynep Sayın olmuş ki, onun röportajı da kitabın en sonunda yer alıyor. O da olmasaydı, son sayfayı büyük bir boşlukla çevirecektim sanırım. Bu yüzden, umarım kitabın daha da genişletilmiş yeni baskıları yapılır ve yeni röportajlarda daha kişisel sorulara yer verilir.

Bir Cevap Yazın