Kategoriler
Film

Cinayet Süsü (2019)

Ali Atay’ın Limonata (2015) ve Ölümlü Dünya (2018)’nın ardından üçüncü komedi filmi olan Cinayet Süsü, birbirini bütünleyemeyen skeç benzeri sahnelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş, abartı oyunculukları ve zorlayıcı diyaloglarıyla başarısız bir yapım.

Değerlendirme: 5 / 10.

Düşünmeyen insanların, biraz olsun bile düşünebilen insanlara sonsuz hayranlık duyduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bilgiden ve düşünceden uzaklaşan toplumlarda, absürdizm hızla yayılan bir akım haline geliyor. Biraz düşünüp absürt birşeyler kurgulayabilirseniz, göklere çıkarılabiliyosunuz. Bu yüzden, Türkiye’de komedi alanında yapılan filmlerin ve dizilerin neredeyse tamamının absürt komedi olmasına şaşırmamak gerek. Kaliteli bir şey yapmanıza gerek yok, bizde ne verirseniz, içerisinde ünlü birileri varsa insanlar bayılıyorlar.

Bu tarz absürt komedi filmlerinin çoğunu da dizilerden ünlenen kişiler yapıyor. Dizi ile filmin çok başka dünyalar olduğunu bilseler bile, ne verirsek izlenir diyerek sunuyorlar. Ortaya çoğu zaman dizi kalitesinin bile çok altında, skeçlerden oluşan, esprileri gereksiz yere uzatılmış yapımlar çıkıyor. Ali Atay‘ın son filmi Cinayet Süsü de bunun örneklerinden birisini oluşturuyor.

Bir cinayet büro ekibinin, kurbanlarını süsleyerek bırakan gizemli seri katilin peşine düşmesini konu alan filmin senaryosu, Ali Atay, Aziz Kedi ve Feyyaz Yiğit üçlüsü tarafından yazılmış. Ekibi oluşturan oyuncu kadrosu ise, Uğur Yücel, Binnur Kaya, Cengiz Bozkurt, Feyyaz Yiğit ve Mert Denizmen’den oluşuyor.

Film, senaryo açısından yalnızca belirli espriler üzerine oluşturulmaya çalışılmış izlenimi veriyor. Skeç benzeri sahnelerde abartı oyunculuklar ve zorlanarak, gereksiz yere uzatılmış diyaloglar bulunuyor. Hikayede bulunan hiçbir karakterin kayda değer bir geçmişi ya da kişilik derinliği yok, her biri yüzeysel olarak izleyiciye sunuluyor. Cinayet büro ekibindekilerin absürt karakter ve davranışlarına karşın, geri kalan her şey gerçekçi bir şekilde oluşturulmaya çalışılmış ve bunda da başarısız olunmuş. İzlerken zor dayandım.

Bir Cevap Yazın