Kategoriler
Hayattan

Çocuklar İçin Yenilikçi Oyun Alanları

Monstrum, Danimarka’da çocuklar için sanatsal ve mimari kaliteye odaklı oyun alanları üreten bir şirket. Sanatçı, tasarımcı, mimar, marangoz ve inşaatçılardan oluşan 41 kişilik ekibin tasarladığı ve ürettiği oyun alanları, hem çocuklara hem de yetişkinlere ilham verici nitelikte.

Monstrums’ın oyun alanlarının tasarımı öykülere dayanıyor. Her tasarım bir öyküyü konu alıyor ve bu öykü çerçevesinde tematik olarak hazırlanıyor. Tüm tasarımların ortak amacı ise, çocukların motor becerilerini geliştirmek ve onları hayal güçlerini kullanmaya teşvik etmek. Şirkete göre tasarımlar kentsel alanda bir manzara niteliği de taşıyor ve insanlar yalnızca onlara bakarak gülümseyebiliyor.

Benim en beğendiğim Monstrum projesi, dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik’e gönderilen R-7 Semyorka roketinin ve Lunokhod 1 ay aracının öyküsünü konu alan Cosmos oldu. Roket başta olmak üzere çocukların tırmanış yaptıkları bölümlerde bu tarihi olayla ilgili kısa bilgiler ve tarihler yer alıyor. Bu sayede çocuklar eğlenmenin ve motor becerilerini geliştirmenin yanı sıra, önemli bilgiler de ediniyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir