Kategoriler
Kitap

Ursula K. Le Guin – Kadınlar Rüyalar Ejderhalar

Değerlendirme: 3.5 / 5.

Ursula K. Le Guin’in Yerdeniz Serisi‘ni ilk okuduğumda, ona yalnızca bir fantastik macera gözüyle bakmıştım. Kitapların asıl konusunu ve sakladığı imgeleri anlamaktan oldukça uzaktım. Yıllar sonra yeniden okuduğumda ise, aslında ne kadar derin anlamlar içerdiğini fark etmiş ve Yüzüklerin Efendisi‘ne düşünülenden de yakın olduğunu anlamıştım.

Le Guin’in eserlerinin amacı, okuyucuyu incitmeden sarsmaktır. İlk bakışta bir fantastik macera olarak görünen Yerdeniz’in her bir kitabı, aslında hayatın en önemli olaylarını konu alır. Yerdeniz Büyücüsü büyümeyi, Atuan Mezarları cinselliği ve En Uzak Sahil ise ölümü anlatır. Yalnızca anlatmakla da kalmaz, sizin kendi büyümenizi, kimliğinizi ve yaşamınızı anlamanızı sağlayacak derin imgeler taşır.

Kadınlar Rüyalar Ejderhalar, Le Guin’in deneme ve eleştirileridir. Onun yaşama bakışını ve yansıtışını anlamamız için bir rehberdir. Bu özelliğinin yanında bilimkurgu ve fantastik edebiyata dair birçok şeyi de içerisinde barındırır. Örneğin, Virginia Woolf‘ün Mr. Bennett and Mrs. Brown‘ına değinirken, Tolkien‘e ve Frodo Baggins karakterine dair şu çarpıcı tespitini yapar Le Guin:

Aslında, Frodo Baggins’in sahici, tam gelişmiş bir roman kahramanı olduğunu savunmak için fazla tartışmayacağım, söylediğim gibi, onun benim konum için önemi daha çok bir işaret ve belirti olmasıdır. Eğer, Frodo’yu Sam, Gollum ve Smeagol ile aynı kaba koyarsanız -onlar da aynı yere uyarlar zaten- kesinlikle karmaşık ve olağanüstü bir karakter elde edersiniz. Fakat, geleneksel efsaneler ve halk masalları, karmaşık bilinçli gündüz kişiliğini arketipsel bilinçsiz düş zamanı unsurlarına böldüklerine göre, Bayan Brown bir prenses, bir kurbağa, bir solucan, bir cadı, bir çocuk oluyor – o zaman bilge Tolkien Frodo’yu Frodo, Sam, Smeagol ve Gollum olarak dörde, hatta belki Bilbo’yu da sayarak beşe bölüyor. Smeagol ve Gollum, veya Sam’in belirttiği gibi Yılışık ve Leş olmak üzere iki unsura birden sahip olduğu için, belki de kitabın en iyi karakteri Gollum’dur. Frodo ise kendisinin sadece dörtte biri veya beşte biridir. Ancak, bu durumda bile Frodo o fantazi için yeni bir olgudur; mücadelesinin sonunda, en sonunda yenilen ve arayışını ölümcül düşmanı, aynı zamanda kandaşı, kardeşi ve aslında kendisi olan Gollum’un tamamlamasına razı olmak zorunda kalan kırılgan, sınırlı ve ne yapacağı önceden belli olmayan bir kahramandır… Ve, daha sonra Bayan Brown’ın da fırsat bulsa yapacağı gibi, evine, Shire’a döner; fakat sonra -fantazi kahramanlarının hiç yapmadığı ve alegorilerin yapamayacağı gibi- devam eder, evini terk eder, dışarıya yolculuk yapar, hatta ölür.

Kadınlar Rüyalar Ejderhalar, Ursula K. Le Guin.

Tüm bu derinliğiyle, yalnızca Le Guin ile tanışan ve onun dünyasında kendisine bir yol arayanların değil, fantastik ve bilimkurgu edebiyatına merakı olan herkesin okuması gereken bir eserdir Kadınlar Rüyalar Ejderhalar;  Le Guin’den seçme yazılar…

Kitabın Künyesi

ISBN-13: 978-975-342-223-9

Kitabın Adı: Kadınlar Rüyalar Ejderhalar

Yayınevi: Metis Yayınları / Metis Seçkileri Dizisi

Çeviri: Müge Gürsoy Sökmen, Bülent Somay, Deniz Erksan, Meltem Ahıska, Seda Tural, Nurdan Gürbilek

Hazırlayanlar: Deniz Erksan, Bülent Somay, Müge Gürsoy Sökmen

İlk Basım: Mayıs 1999

Bir Cevap Yazın