Kategoriler
Film

Extraction (2020)

Netflix’in 2020 yapımlarından Extraction, aksiyon konusunda sinemanın içerisinden tecrübeli bir ismin, Sam Hargrave’in ilk uzun metrajlı filmi olarak dikkat çekiyor. Jeo Russo tarafından senaryosu yazılan ve Chris Hemsworth’un başrolünü oynadığı filmde, plan sekans olararak görülen aksiyon sahneleri göz doldursa da, genel anlamda film aksiyondan öteye geçemeyen başarısız bir yapım.

Değerlendirme: 5 / 10.

Bir şeyler izlemek için Netflix‘e girdiğimde, başrolünde Chris Hemsworth‘un oynadığı yeni yapımları Extraction dikkatimi çekti. Filmin detaylarına baktığımda, yönetmen Sam Hargrave‘in kariyerini filmden çok daha ilginç buldum. Kaliteli birçok aksiyon filminde ve neredeyse bütün süper kahraman filmlerinde ya aktör olarak ya da oyuncu olarak yer aldığını gördüm. Uzun bir döneme yayılan 5 kısa filmin ardından Extraction ilk uzun metrajlı sinema filmi görünüyordu. Aksiyon sinemasıyla bu kadar iç içe olan birisinin Russo kardeşlerden Jeo Russo tarafından yazılan senaryoyla farklı bir şeyler çıkarabileceğini düşünerek filmi izlemeye karar verdim.

Film, bir suç baronunun kaçırılan oğlunu kurtarması için tutulan paralı asker Tyler Rake (Chris Hemsworth) üzerinden yürüyor. İşler karıştığında ve görev iptal edildiğinde, bir profesyonel olarak çocuğu bırakıp bölgeden çıkması gereken Tyler, geçmişi sebebiyle çocuğu bırakmak istemiyor ve aralarında bir bağ oluşuyor. Film boyunca ikilinin yerel kuvvetler tarafından her tarafı tutulan bir şehirden kaçmaya çalışmasını, zaman zaman birkaç dakikalığına duran ancak başladığında hiç bitmeyecekmiş kadar uzun olan aksiyon sahneleriyle izliyoruz.

Salt aksiyon olarak bakıldığında film oldukça başarılı aksiyon sahneleriyle dolu diyebilirim. 12 dakikalık plan sekans olarak görülen inanılmaz bir kovalamaca sahnesine sahip. 5 ayda planlanan ve 10 günde çekilen bu sahne başta olmak üzere filmin neredeyse tüm aksiyon sahnelerinde kullanılan hareketli takip çekimleri izleyiciye o kaçanları bir adım ötesinden takip ediyormuş hissi yaşatıyor.

Aksiyonun dışında, hikayeye ve oyunculuklara bakıldığında ise film oldukça vasat bir hal alıyor. Tyler Rake ve kaçırılan çocuk Ovi Mahajan (Rudhraksh Jaiswal) arasında kurulmaya çalışılan duygusal bağ film boyunca aksiyonun gölgesinde, oldukça sığ kalıyor. Aynı şekilde ana karakterin çocuğu korumasına yol açan geçmişi de yeteri kadar işlenememiş. Chris Hemsworth’un oyunculuğu iyi olsa da, filmde dikkate değer başka bir cast ve oyunculuk performansı yok.

Kısacası Extraction, Netflix’in başrolüne dünyacada ünlü bir yıldızı koyup geri kalan cast hariç her şeye yüksek bütçeler harcadığı, ancak bundan ileriye gidemediği başarısız bir yapım olmuş. Bol aksiyondan hoşlananlar ya da boşa vakit geçirmek için izleyecek bir şey arayanlar tarafından belki sevilebilir.

Bir Cevap Yazın