Kategoriler
Kitap

Daniel Klein – Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi

Değerlendirme: 4 / 5.

Daha önce yakın arkadaşı Thomas Cathcart ile beraber yayınladığı üç kitabın, Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Nietzsche Öldü! Bir Hipopotam Olarak Yeniden Doğdu… ve Aristoteles ile Bir Karıncayiyen Washington’a Gider‘in ardından çatlak profesörümüz Daniel Klein‘in kendisinin yazdığı ve yaşlılığını sorguladığı dördüncü kitabı da ülkemizde Aylak Kitap‘tan çıkmıştı. Okuyup beğendiğim üç kitabın ardından ne zamandır almak istesem de, bir türlü denk gelemiyordum. Sonunda geçtiğimiz hafta ziyaret ettiğim Bozcaada Kitap Fuarı‘nda görünce dayanamadım, aldım ve tatilimin son günlerinde okudum.

Yaşamın anlamı nedir? Mutluluk nedir? Mutlu bir yaşam nasıl mümkün olabilir?… 73 yaşında kaleme aldığı bu kitapta Daniel Klein, tüm bu soruların cevabını kendi yaşamı ve öğrendikleri çerçevesinde arıyor. Okuyucularını Epikurosçuluk temelelinde, kendisi ile beraber Yunan adası Hydra’ya mutlu bir seyahate çıkarıyor. Filozofun Mutluluk Seyahatnamesinde, felsefeyle ile yaşamınızın nasıl kesiştiğini göreceksiniz.

Kitabın Künyesi

Orjinal Adı: Travels with Epicurus
Yazar: Daniel Klein
Türkçe Çeviri: Algan Sezgintüredi
Yayına Hazırlayan: Ergün Akça
Grafik Tasarım: Aylak Kitap
ISBN: 978-605-5691-76-9
Sayfa Sayısı: 160
Yayınevi: Aylak Kitap

“Genç değil, iyi yaşamış ihtiyar şanslı kabul edilmelidir, çünkü genç insan hayatının baharında çoklukla şansa dolanıp inançları arasında bocalarken ihtiyar limana yanaşmış, gerçek mutluluğunu emniyete almıştır.” -Epikuros

Kitaptan Alıntılar

Charles Dickens, başyapıtı David Copperfield’a şu cümlelerle başlar: “Kendi hayatımın kahramanı mı olacağım, yoksa bu konumu başka biri mi dolduracak, bu sayfalar göstermeli.”

“Riske girmek, cüret etmek bir anlığına tökezlemektir. Girmemekse kendini yitirmektir.”

“Bir düşünceyi kabullenmeden düşünmek, eğitimli bir kafanın işaretidir.”

Bir Cevap Yazın