Kategoriler
Film

Gravity – Yerçekimi (2013)

Değerlendirme: 7.5 / 10.

Akademi Ödülleri’nde ödüle doymayan ve aday olduğu 10 dalda 7 Oscar kazanan Gravity, Hollywood’un bu zamana kadar yaptığı en başarılı uzay filmlerinden. Yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron‘un oturduğu film, senaryosuyla, oyuncularıyla, görselliğiyle ve en önemlisi de ses alanındaki başarısıyla, uzayın sonsuz karanlığını izleyenlere inanılmaz bir gerilim olarak yansıtıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda yalnızca iki oyuncu var. Sandra Bullock, uzaydaki ilk görevine çıkan tıp mühendisi Ryan Stone karakterini canlandırırken, George Clooney de son görevine çıkan ekip lideri, tecrübeli astronot Matt Kowalski rolüyle uzayın karanlığında Bullock’a eşlik ediyor. İkilinin macerası, Hubble Uzay Teleskobu’nu tamir etmek için gönderildikleri görevlerinde bir uzay enkazının hızla kendilerine doğru geldiğini öğrenmeleriyle başlıyor.

Rusların gönderdiği bir roketle kendi uydularını imha etmeleri sonucunda oluşan uzay enkazına yakalanan ekip, üçüncü üyesi Shariff Dasari‘yi (Paul Sharma) ve uzay araçlarını kaybederler. Ayrıca Ryan, olayın etkisiyle kendisini uzay boşluğuna savrulmuş olarak bulur. Uzayın sonsuz karanlığıyla yüzleşen ikili, Dünya’ya dönüş yolunda büyük bir mücadeleye girişirler…

En iyi yönetmen, en iyi film müziği, en iyi film kurgusu, en iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı ve en iyi görsel efekt ve en iyi sinematografi dallarında Oscar ödülü kazanan film, özellikle Steven Price tarafından yapılan eşsiz müzikleriyle, izlerken uzay boşluğu içerisinde kaybolmanızı sağlıyor. Filmin üzerine uzay boşluğunda kaybolan parçalarınızı bulmak için bir parça God Is an Astronaut dinlemenizi tavsiye ederim; grubun Forever Lost isimli parçası sanki yıllar öncesinden bu filmin sonu için yapılmış.

Bir Cevap Yazın